Bursa cıvıl cıvıl bir şehirdir.

Yerli, yabancı binlerce ziyaretçisi olur her gün ve her yaz kış.

Ve Bursa’ya değer katan çarşıları vardır hepimizin bildiği gibi.

Hanları, kapalı çarşıları derken bir de son elli yıldır ortaya çıkan bir başka çarşıları daha yapıldı.

Birçok iş erbabı kişi bu çarşılardan dükkânlar edindiler.

Ekmek parası kazanmaya başladılar.

Ana yollar genişletilip çift şeritli yollar yapılıp geniş yollar açılınca ister istemez bu yolların altına, insanlar geliş-gidiş yapsınlar diye alt geçitler yapıldı.

Tabi ki trafik kazaları yaşanmasın, yayalar bu alt geçitleri kullansınlar diye.

Ve derken bu geçitler bomboş olarak gelip geçilmesin diye buralara bu alt geçitlere karşıdan karşıya geçmek isteyen insanların buralardan geçerken alışveriş yapmalarını sağlamak için çarşılar yapıldı.

Çarşılara dükkanlar yapıldı.

Ve derken insanlar akan trafikten zarar görmesinler diye alt geçitleri kullanmaya başlayınca bu işyerlerinde hayırlı işler olacağı temennisi ve beklentisiyle kiraya tutuldu esnaflar tarafından.

Ve derken bu alt geçitlerdeki dükkanlar zaman içerisinde kendilerini halkımıza kabullendirip Bursa’yı gezmeye gelenlere hitap etmeye başladı ve derken işleri açıldı.

Şimdilerde alt geçitlerdeki dükkânlar iş yapmaya başladılar.

Esnaf para kazanmaya başladı.

Bursa’nın kapalı çarşıları olduğu gibi bu çarşılara gene kapalı çarşı unvanı ile alt geçit çarşıları katılmış oldu.

Yalnız bu çarşılarda merdivenler biraz dik olduğu için zaman zaman yaşlılar inip çıkmakta zorluk çekiyorlar.

Bu çarşıları yani alt geçit çarşılarının bazılarında her ne kadar yürüyen merdivenler var olsa da tek taraflı var oldukları için inip çıkmak zor oluyor.

Büyükşehir Belediyesi bu alt geçit merdivenlerini şöyle bir gözden geçirse ve yürüyen merdiven olmayan alt geçitlere yürüyen merdiven yapsa ne güzel olur.

Hem yayalar için hem ticaret ve hem de buraları insanların kullanması açısından çok daha iyi olur.

Mesela; Ulucami’den çıkınca Timurtaşpaşa Türbesine doğru aşağı giderken orada ünlü bir mağazanın hemen yanı başında olan alt geçidin bulunduğu yerin merdivenleri insanları oldukça zorluyor.

Çünkü hem daha dik hem yorucu oluyor.

Burası gibi birkaç yerde daha alt geçit çarşılarına veya karşıdan karşıya geçiş yerlerinde ki geçiş yerlerine yürüyen merdiven konulması düşünülse çok iyi olur.

Tabi ki halkımız için.

Hatta bu yürüyen merdivenlerin yapılması için buralardaki esnaflarla konuşup yürüyen merdivenlere katkı payı bile istenilebilir.

Çünkü yürüyen merdivenlerin yapımı ile beraber buralardaki iş hacmi artacak, müşteri daha çok olacak ve kazanç çoğalacaktır.

Haliyle de buradaki dükkanların değeri de artacaktır.

Bursa’nın çarşılarına değer katan bu çarşılara bir değer katmak ve ayrıca ana arterdeki mesafeli caddeleri karşıdan karşıya geçmek isteyenlere yürüyen merdivenlerin varlığından haberdar olmaları ile hemen bu alt geçitleri kullanacaklar ki bu da buradaki esnafa bir güzellik katacaktır.

Şimdiler de birçok insan alt geçit merdivenlerinin iniş ve çıkışlarını gözlerinde büyütmelerinden dolayı hemen demir parmaklıkları atlayarak karşıdan karşıya geçmeye çalışıyorlar.

Onca trafik yoğunluğuna rağmen kimi insanlar alt geçitleri kullanmıyorlar.

Eğer yürüyen merdivenler olsa ister istemez burayı kullanmak zorunda kalacaklardır.

Bursa’nın çarşılarına bir başka güzellik katan alt geçit çarşılarının kazandırılması ve buradaki esnafında bir başka şekilde ticaret yapmaları şehrimize bir başka değer ve kazanç katmaktadır.

Yapanlardan ve yürüyen merdivenleri yapacak olanlardan Allah razı olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254