Sevgili okuyucularım on günlük aradan sonra yeniden beraberiz, bugünkü yazım teknik üniversiteyle devam etmek istiyorum. Bugünkü yazımızda sizlere, Bursa Teknik üniversitende kurulmuş olan, hem fakülte ve bölüm sayıları bakımından hem de öğrenci ve akademisyen sayısı bakımından hızlı bir büyüme içerisinde olan Bursa Teknik Üniversitesi’nin Engelli Öğrenci Birimi’ni tanıtmak istiyoruz.

Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı 14 Ağustos 2010 tarih ve 27672 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliğinin 11. Maddesinde üniversiteler bünyesinde üniversite öğrenci ve çalışanları için kurulan birimlerin çalışma usul ve esasları belirtilmiştir. Bu doğrultuda Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde 06 Haziran 2012 tarihinde Bursa Teknik Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi kurulmuştur. Birim BTÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal’a bağlıdır. Prof. Dr. Ünal aynı zamanda birimin koordinatörlük görevini de yürütmektedir. Üniversitenin her akademik ve idari biriminden BTÜ Engelli Öğrenci biriminde üye bulunmaktadır. Üyeler arasında bir tane de temsilci öğrenci vardır.

Birimin amacı, bilgiye erişim sorunları ve mekânsal erişim sorunlarının tespiti ve gereken önlemlerin alınması konusunda çalışmalar yapmaktır. Engelli öğrencilerin bilgiye erişimi konusunda önündeki engelleri kaldırmak, birimin öncelikli amaçları arasındadır.

Birim kendi iç bünyesinde (üniversite genelinde), öğrenci ve çalışanlara çeşitli konularda danışmanlık yapmanın yanı sıra öğrenci toplulukları ve dış paydaşlarla da ortaklaşa çalışmalar yürütmektedir.  Bu anlamda geçtiğimiz eğitim öğretim yılı boyunca, BTÜ öğretim üyelerinin konuşmacı, panelist, moderatör veya raportör gibi çeşitli kademelerde görev aldığı, engellilik ile ilgili fuar, panel, sempozyum ve seminerler düzenlenmiştir. Bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerdeki paydaşlar üniversiteler, MEB’e bağlı okullar, sanayi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşmuştur. BTÜ Engelli Öğrenci Birimi’nin düzenleyici veya paydaş olarak katıldığı çalışmalardan bazıları kurum içinde, bazıları kurum dışında düzenlemiştir. 

Bursa Teknik Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olması sebebiyle BTÜ Engelli Öğrenci Birimi’nin tek başına veya paydaşlarla birlikte gerçekleştirdiği bugüne kadar ki faaliyetleri, yerel ya da ulusal düzeyde olmuştur. Ancak birim, önümüzdeki yıllarda uluslararası katılımcıların da yer aldığı etkinlikleri amaçlamaktadır. Birimin bu konudaki çalışmaları devam etmektedir. 

Temennimiz ilimizde yer alan Bursa Teknik Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi’nin, engellilik konusunda yaptığı çalışmaların devam etmesi ve bu konuda şehrimize bir artı değer kazandırmasıdır. İlerleyen tarihlerdeki yazılarımızda sizlere Bursa Teknik Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi’nin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında daha detaylı bilgiler vermeyi umuyoruz. 

 Bugünkü yazımda Bursa Teknik Üniversitesi Engelli Birim Sorumlusu Medine Gülecin verdiği bilgileri sizinle paylaşıp kendilerine teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melda Medine Sunay 11 ay önce

Yazınızda üniversitemize ve birimimize yer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Kaleminize sağlık.

banner193

banner246

banner254