banner262
banner263

Bu haber kez okundu.

Üniversitenin yolları tapulanmış!..

Murat DORUK

Olay, Gazetemizde 5 Mart 2019 tarihli nüshasında yayınladığımız TRİO Tapuları iptal edildi başlıklı haberle ilgili olarak, Nilüfer Belediye Başkanlığı’nın Bursa 16. Noterliği tarafından 07578 yevmiye nolu onaylı ve Belediye Avukatı Serpil Şengün imzalı açıklama ile ortaya çıktı.

Gazetemizde haberin yayınlanması sırasında “TRİO için takas edilmek istenilen tapular iptal edildi” başlığı yerine, bazı teknik aksaklıklar ve görevli olan arkadaşlarımızın da başlıkların kısaltılması zorunluluğu ortaya çıkması nedeniyle “TRİO Tapuları iptal edildi” şeklinde yayınlanmıştır.

Nilüfer Belediyesi’nin noter aracılığıyla gazetemize gönderdiği açıklaması aynen şöyle;

Gazetenizin 05.03.2019 tarihli baskısının birinci sayfasında üst manşetinde ve devamında yedinci sayfasında büyük puntolarla “TRİO Tapuları İptal Edildi” başlığı ile verilen haberde, Trio meydan projesinde Nilüfer Belediyesine ait tapuların iptal edildiği iddia edilmiştir. Öncelikle ilgili haberde geçen mahkeme kararı, Üniversite alanı içinde yer alan ve mülkiyeti Nilüfer Belediye Başkanlığına ait olan taşınmazlara ilişkin olup, kararın Trio’nun içinde bulunduğu parselle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampus alanı içersinde onaylı imar planına göre yapılacak inşaat faaliyetlerinde ruhsat alınabilmesi için öncelikle mevcut parçalı mülkiyetlerin birleştirilmesi, bu yönde imar uygulaması yapılması maksadıyla Görükle Belediye Başkanlığı ile Uludağ Üniversitesi arasında 01.04.2005 tarihinde protokol imzalanmıştır. Söz konusu protokol kapsamında Görükle Belediye Başkanlığı mülkiyetindeki taşınmazlar ile Uludağ Üniversitesi Mülkiyetindeki bir kısım taşınmazların takas yapılması kararlaştırılmıştır.

Ancak, süreç içersinde, bir kısım imar uygulamaları dışında protokol hükümlerine bağlı bir uygulama iki kurum arasında karşılıklı olarak yerine getirilmemiş ve işlemler yarım kalmıştır. Söz konusu mahkeme kararı bu protokol kapsamındaki iki kurumun karşılıklı takas yapacağı parsellerin bir kısmına ilişkindir.

Görükle Belediye Başkanlığı’nın kapanması ve üniversite alanının 2009 yılında Nilüfer Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi ile birlikte Nilüfer Belediye Başkanlığı olarak konunun çözümü için bir çok kez girişimlerde bulunulmuş, farklı önerileri de kapsayacak şekilde çalışmalar yürütülmüş, mevcut ve önceki üniversite yönetimi ile birçok yazışma ve görüşmeler yapılmış, her defasında konunun çözümü yönünde adım atılmıştır Ancak, her üniversite yönetim değişikliğinde konu sonuçsuz kalmış bu güne kadar da maalesef sonuçlandırılmamıştır.

Nilüfer Belediye Başkanlığı olarak ilgili Mahkeme kararının kesinleşmesi neticesinde Nilüfer Belediye Başkanlığına ait üniversite alanı içindeki parsellerin devri yapılacak olup, ilgili protokol hükümleri kapsamında Nilüfer Belediye Başkanlığına verilmesi gereken taşınmazlarında devri konusunda gerekli yasal süreçler başlatılacaktır.”

Kamuoyunun doğru haber alması ve halkın bilinçlendirilmesi, kamu hizmetleriyle ilgili yapılan hataların ve hizmetlerin kamuoyuna doğru aktarılması konusunda sorumluluk üstlenen gazetemiz, Nilüfer Belediye Başkanlığı’nın gönderdiği bu açıklamayı aynen sayfalarında sizlere aktarmayı Basın Meslek İlkeleri ve etik kavramlar gereği görev bilmektedir.

OLAYLARIN GELİŞMESİ

Yapılan açıklamanın incelenmesinde ise gazetemizde sehven yapılan bir hatanın cevabı olarak gönderilen yazıdan anlaşıldığı üzere, Nilüfer Belediyesi Uludağ Üniversitesi Görükle Kampus alanı içinde yer alan yolların tapulu mülk sahibi gözüküyor. Bu itiraf gibi açıklama kamu alanların ve yeşil alanların nasıl işgal edildiği iddialarına örnek teşkil etmektedir.

Senelerce konuşulan TRİO AVM’nin Üniversite arazisine İmar Kanunlarına aykırı ve Devlet İhale Kanunu uygulanmadan yapıldığı iddialarına da bir cevap oluşturdu.

Şimdi, yargı kararları ve hukuk yolunun tamamlanmasını bekliyoruz.

Görükle Trio AVM ile ilgili olarak ise konuyla ilgisi olanların verdikleri bilgilere göre, Nilüfer Belediyesi kendi yazısında da ifade ettiği gibi yollara ait tapuların üniversite değiştirilmesi karşılığında Trio arazisinin kendilerine verilmesini istemiş. Bu takas teklifi olumlu bulunmayınca ise Fethiye Mahallesi sınırları içinde yer alan ve yapılışı ile senelerdir atıl tutulup hizmete sunulmayışı konusunda çok ciddi iddialar bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi binasının takası önerilmiş. Bu takas da kabul edilmeyip, Üniversite “Türkiye genelinde böyle bir uygulama örneği yok. Belediye mera içindeki yolları bahane edip nasıl kendi adına tapu çıkarabilir?” düşüncesiyle konuyu yargıya taşımış.

Olayın özeti bu: Gazetemize gelen bir başka bilgi ise Tapu ve Kadastro Müdürlüğü kendilerine gelen ihbarlar üzerine konuyla ilgili inceleme başlatmış.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254