banner264

Bu haber kez okundu.

Torun: ‘Türkiye için başkanlık elzem’

Bursa Haber Gazetesi Gündem Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun oldu. Gazetecilerle sıcak bir ortamda yerel ve ulusal gündemi değerlendiren Torun, “AK Parti olarak hedeflerimiz var” diyerek “Başkanlık sistemi bu doğrultuda Türkiye ve Türkiye’nin hedefleri için elzemdir” ifadelerini kullandı.

BURSA HABER TV'DE İZLEMEK İÇİN
BURAYA TIKLAYINIZ

İbrahim ARSLAN

AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Haber Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar, Bursa Haber Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Çavuşoğlu ve Bursa Haber Gazetesi yönetici ve yazarlarıyla Mudanya Yolu’ndaki Kahve Beyaz Restoran’da buluştu. Yerel ve ulusal gündemi değerlendiren Başkan Torun Bursa’ya yapılacak yatırımlardan bahsetti. Bursa’nın yakın döneme kadar sağlık yatırımlarından yeterli payı alamadığını söyleyen Başkan Torun, “Bu dönemde Bursa Milletvekili olan Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’yla sorunları tek tek aşıp hizmet üretiyoruz. İlçelerimizdeki hastane eksikliklerini tamamladık. Büyük bir kısmı faaliyete geçti. Gürsu’da şehit başkanımız Cüneyt Yıldız’ın ismini verdiğimiz hastanemiz tamamlanma aşamasında. Haziran ayında açılışını yapmayı planlıyoruz. Sırada da Kestel Devlet Hastanemiz var. Orada da çalışmalar gelecek hafta başlayacak” dedi. İlçelerdeki hastanelerde fiziksel olarak eksiklikler bulunmadığını kaydeden Başkan Torun ilk etapta baş gösteren doktor eksikliklerinin de kısa zamanda giderileceğini sözlerine ekledi. Acemler’de 100 dönüm alana yapılacak hastanenin de proje ihalesinin yapıldığını aktaran Torun inşaat ihalesinin gelecek ay yapılacağını aktardı. Şehir Hastanesi’ndeki gelişmeleri aktardı. Torun: “Doğanköy’deki çalışmalar çok hızlı ilerliyor. Şehir Hastanemizin yapım süresi 30 ay. Yüklenici firmamız aldığı ihaleleri erken bitirmekle ünlü. 2017’de açılışını yaparız diye tahmin ediyorum. Şu anda hafriyat aşamasını 750 işçiden oluşan 3 vardiya sürdürüyor. Hafriyat aşaması bitince 3 bin işçiyle son sürat çalışmalar devam edecek.”ADALET SARAYI 2 YILA TAMAM

Şehir Hastanesi’nde gecikmeyi yorumlayan Başkan Torun, “Bursa’daki yatırımlara analiz yapılmadan, araştırılmadan bir kısım odalar tarafından itiraz ediliyor. Bursa hep itirazlardan kaybediyor. Hukuksal süreçlerde kazanan taraf olsak da vakitten kaybediyoruz” dedi. Bursa’nın beklediği Adalet Sarayı’nın 1. Etap ihale aşamasının tamamlandığını kaydeden Torun, “BUTTİM’in yanındaki 83 bin metrekarelik alana 1. Etabı kazandırıyoruz. 2 yılda binanın tamamlanmasını öngörüyoruz. Buraya yapılacak Adalet Sarayı’nın 1. Etabı bile mevcut Bursa Adliyesi’nin 3 katı. 2. Etapla ilgili de ihale süreci başlıyor” dedi ve sayısı azaltılan İstinaf Mahkemeleriyle ilgili ekledi: “İstinaf Mahkemeleri’nin sayıları bölge sayılarına düşürüldü. Bursa’nın beklediği istinaf mahkemesine iptal edilmiş bir karar olarak değil askıya alınmış bir karar olarak bakıyoruz.”

‘SEFERLER ARTACAK’

Önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anadolu Jet Genel Müdürü, Bursa Milletvekilleri ve BTSO yetkilileri ile Bursa havacılığını masaya yatıracaklarını kaydeden Torun, “Yenişehir Havaalanı’mızdaki mevcut seferleri artırmayı ve yeni seferler koymayı hedefliyoruz. Uluslararası seferler de gündemimizde. Üsküp seferi konusunda ciddi bir talep söz konusu. Gerçekten Bursa’nın potansiyeli oldukça yüksek. Ayrıca Yenişehir’i bir uçak personellerinin bir konaklama noktası haline getirmek istiyoruz. Bunun da sefer sayılarını artıracak bir adım olacağını düşünüyoruz. Sabiha Gökçen Havaalanı artık İstanbul’a yetmiyor. Yeni otoyolla birlikte de Bursa-İstanbul arası dakikaya düşüyor. Bu Yenişehir için büyük avantajdedi.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE MUHALEFETLE HEM FİKİRİZ’

Yeni anayasa çalışmalarından da söz eden Torun, “Mevcut anayasa milli iradeyi tecelli ettirmeyen bir yapıya sahip. Darbe ürünü bu anayasayı değiştirme yönüyle muhalefet partileriyle de hemfikiriz. Her ne kadar değiştirilen maddelerin fazlalığından söz edilse de bu anayasa yamalı bohça gibi ve bunu değiştirmeliyiz. Meclisteki anayasa değişikliğiyle alakalı görüş birliği kamuoyunda da var. Milletimizin yüzde 75’i anayasanın değiştirilmesinden yana. Fakat biz muhalefetle olan değişim konusundaki fikir birliğimizi içeriğe yansıtamıyoruz.  Biz tartışmak istedikçe müzakere masasından kalkan bir anlayışla karşılaşıyoruz. 130-140 maddelik bir anayasanın en az 80 maddesinde hemfikir olduğumuzu söyleyebilirim. Başkanlık sistemi de geriye kalan 30-40 maddenin arasında sadece biri. Ama biz milletimize sivil bir anayasa hediye etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin koalisyonlarla tökezlediğini söyleyen Torun, “Çok partili hayata geçildiğinden bu yana tek başına iktidara gelmiş bir siyasi parti her zaman güzel atılımlar yaptı. Parlamenter sistem koalisyonlara davetiye çıkarıyor. Sistem kendi içinden tek başına iktidar çıkarsa dahi çift başlı sistemi yaratıyor. Aynı siyasi görüşten gelen Tansu Çiller ile Süleyman Demirel’in ve Mesut Yılmaz ile Turgut Özal’ın çekişmelerini hatırlıyoruz. Biz çift başlı sisteme karşıyız. Bu ülkede bir daha koalisyonlar yaşanmasın, başbakana Anayasa kitapçığı fırlatılmasın istiyoruz” dedi.

‘VAKİT KAYBETMEMELİYİZ’

Cumhurbaşkanı’nın veto yetkisinin Türkiye’yi çoğu zaman dizginlediğini ifade eden Torun, “TBMM’de milletvekilleri gecelerini gündüzlerine katarak yasa tasarısı hazırlıyor. Cumhurbaşkanı yasayı veto ettiği çoğu zaman o yasa tasarısı üzerinde çalışma yapılmıyor. Bu da ülkenin önünü tıkıyor. Bizim AK Parti olarak hedeflerimiz var. Bu hedeflerimiz için hızlı olmalı ve vakit kaybetmemeliyiz. Başkanlık sistemi bu doğrultuda Türkiye ve Türkiye’nin hedefleri için elzemdir. Bizim muhalefet partilerinden beklentimiz yeni anayasa sürecine katkı sağlamaları ve müzakere masasında bulunmalarıdır. Biz müzakere ederiz, çıkmaza düşersek milletimize gideriz. Millet en güzel hakemdir. Ama muhalefet partileri müzakere masasından kalkarsa milletin temsil hakkını kullanmamış sayılır” açıklamalarını yaptı. Ayrıca Torun, anayasa görüşmelerine ön şartla katılmanın müzakereleri tıkayacağının altını çizdi.


Bursa Haber Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar, Gündem Buluşmalarına katılımlarından dolayı AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a plaket takdim etti.
BURSA HABER TV'DE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


‘REFERANDUM MUHALEFET PARTİLERİNE BAĞLI’

AK Parti’nin 317 milletvekiliyle Anayasayı referanduma götüremeyeceğini söyleyen Torun, “Referandum muhalefet partilerine bağlı. Anayasayı paket paket referanduma götürmekten ziyade bir bütün olarak götürmekten yanayız. Başkanlık sistemi de anayasanın içinde olacaktır. Ve şunun altını ısrarla çizmek istiyorum. Yeni anayasada eyalet sistemiyle ilgili hiçbir çalışma yok ve olmayacak” ifadelerini kullandı.

‘AYM MEVZUATA GÖRE KARAR VERMELİ’

Anayasa mahkemesinin tartışılan Dündar ve Gül hakkındaki gerekçeli kararını hukukçu olarak yorumlayan Torun, “Anayasa Mahkemesi’nin tamamı hukukçulardan oluşmuyor. Konjonktürel kararlar alabiliyor. Anayasa Mahkemesi’nin görevi usul yönünden denetlemek olduğu halde esas yönüyle karar alıp karmaşaya neden oluyor. Anayasa Mahkemesi makine değil, insanlardan oluşuyor. Elbette hataları olabilir. Fakat Anayasa Mahkemesi mevzuat neyse ona karar vermelidir. Anayasa Mahkemesi normal bir yerel mahkeme gibi davranamaz. İç hukuk yollarını tüketmeyen bir davaya müdahil olması yanlıştır. Bu Anayasa Mahkemesi’nin birinci yanlışıdır. İkinci yanlış ise verilen kararın oldukça hızlı olması insanların şüphesini üzerine çeker. Bu davada da karar mekanizması çok hızlı işledi. Anayasa Mahkemesi binlerce davayı bir kenara bırakarak bu davayı öne aldı. Anayasa mahkemesine sorulması gereken soru şudur: ‘Bu hızlılık ne için?’ Cumhurbaşkanı’mızın Anayasa Mahkemesi’ne tepkisi bu yüzden doğal karşılanmalıdır” dedi.

‘ERKEN SEÇİM İÇİN FIRSAT KOLLAMIYORUZ’

Erken seçimle ilgili spekülasyonları değerlendiren Torun, “Bizim partimiz erken seçim için fırsat kollayan bir parti değildir. Şuan anketlerde HDP ve MHP’nin baraj altında kalacağı öngörülüyor. Anketler ne gösterirse göstersin biz seçimlerin zamanında yapılmasından tarafız. Millet, seçimlerle siyasilere 4 yıl yetki veriyorsa bu yetkinin sonuna kadar kullanılmasından yanayız. Yani şuan gündemimizde erken seçim yok. Aksine 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar çalışmayan parlamentonun açıklarını kapatma çabasındayız” şeklinde konuştu.

‘2 BAKANLI TEMSİL HEYECAN KATTI’

Bursa’nın 2 bakanla temsilini kent için büyük şans olarak niteleyen Başkan Torun, “Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ve İçişleri Bakanımız Efkan Ala Bursa’ya ayrı bir heyecan kattı. Fakat bu heyecan aksiyona da dönüştü. Bursa bugüne kadar alamadığı sağlık yatırımlarını bugünlerde alıyor. İlçelerde hastane eksiklerimiz bir bir giderildi. Şehir Hastanesi büyük bir hızla yapılıyor. Bu Bursa için çok önemli bir atak. Bunun yanı sıra Bakan Ala’nın iş bitirici ve sonuç odaklı çalışmaları Bursa’da kendini gösteriyor. Bir örnek vereyim; geçtiğimiz günlerde Tarihi Kapalı Çarşı’da talihsiz bir kaza yaşadık. Çarşımızın İvazpaşa Yorgancılar Çarşısı bölümü yandı. Ve esnafımız ciddi zararlarla karşı karşıya kaldı. Bakanımız o gün Bursa’daydı ve birlikte yangınzede esnafı ziyaret ettik. Esnafın dertlerini dinleyen Ala, ‘Zararlarınızın yüzde 50’sini karşılayacağız. Ama tamamını karşılamak için elimizden geleni yapacağız’ dedi. Esnaflarsa  ‘Siz siyasiler söz verip unutursunuz’ deyince Bakanımız, ‘Ben bu işi çözeceğim. Söz veriyorum’ dedi. Yangın Cuma günü oldu. Salı günü esnaflarımızın zararları tazmin edildi. Bakan Ala, işleri bürokrasiye boğmadan çözebilen iş bitirici bir siyasetçimiz” ifadelerini kullandı.

OSB’LERDE REHABİLİTASYON

Bursa özelindeki yatırımları değerlendiren Başkan Torun, “Bursa’da sanayi gelişiyor. Gelişen sanayinin çevreye zararları artıyor. Sanayiyi yok etme şansımız yok. Elimizden gelen şey sanayinin çevreye olumsuz etkilerini minimize etmek. Sanayicilerimizin ileri teknoloji kullanmalarını teşvik ediyoruz. Batı OSB de bu kapsamda çok önemli. Mevcut OSB’lerimizde ileri teknoloji kullanılamıyor. Mevcut OSB’leri de rehabilite etmeyi amaçlıyoruz. Siyasi irade olarak bize düşen sanayinin gelişmesine ortam hazırlayıp çevreye zararını minimize edecek çalışmalara öncülük etmektir” dedi.

‘ANKARA’DAN EKSİĞİMİZ YOK FAZLAMIZ VAR’

“Bursa’nın savunma sanayii merkezi haline getirilmesini amaçlıyoruz” diyen Torun şöyle devam etti: “Bursa savunma sanayii için Ankara’dan daha uygun bir şehir. Gereken altyapısı, yetişmiş elemanı ve tecrübesi var. Savunma sanayiinin yanı sıra havacılık, gemicilik(yat sanayii), raylı sistem üretimi konusunda da ciddi adımlar attık. Aynı zamanda otomotiv sektörünün en güçlü şehriyiz. 4 koldan  hızla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca Torun Bursa’ya değer katacak projeleri olan girişimcilere de şu mesajı verdi: “Bursa’daki kent dinamiklerimizle bir bütün halinde hareket ediyoruz. Her sanayicimize Büyükşehir Belediyemiz, BTSO ve üniversitelerimizle birlikte gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Sanayicimiz her kim olursa olsun gerek Bursa’da, gerek Ankara’da atılması gereken adımları birlikte atarız.”
BURSA HABER TV'DE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254