banner264

Bu haber kez okundu.

Özen'den Bursa Haber'e Gündem Değerlendirmesi

Özgür Ekinci

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkan Vekili Refik Özen, Bursa Haber Gazetesi’nin konuğu oldu. Gazetemize gündemi değerlendiren Özen, bütçe görüşmelerine değindi. 14 gün süren yoğun görüşmelerin yapıldığını söyleyen Özen sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yıl Türkiye’ye karşı finansal saldırı başlatıldı. Ancak iktidar olarak ciddi bir irade gösterdik. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılan çalışmalarla, atılan adımlarla bu badireyi atlattık. Bu yıl ise ekonomimiz önemli ölçüde toparlanma gösterdi. İstatistiklere baktığımızda bunu net bir şekilde görebiliyoruz. 2002-2203 yılına göre ekonomik anlamda ciddi mesafeler kat ettik. 2002 yılında % 11,2 olan bütçe açığını 2018 yılında % 2 ye indirdik. 2003-2018 döneminde yıllık ortalama % 5,6 oranında büyüme sağlayarak ekonomi genelinde toplamda 9.8 milyon yıllık ortalama olarak ise 610 bin yeni istihdam oluşturduk. Ar-ge harcamalarının milli gelir içerisindeki payını 2002 yılında % 0,51’den 2018 yılında % 1,03’e yükselttik. Söz konusu harcama tutarı 2002 yılında toplamda 1,8 milyar lira iken, 2018 yılında toplam 38,5 milyar liraya çıktı. Havalimanı sayımızı 56’ya, bölünmüş yol uzunluğumuzu 2019 yılı kasım ayı itibari ile 27.123 kilometreye yükseltirken, daha önce kullanımda olmayan hızlı tren kullanımı için 1213 km ilk hat oluşturduk. Derslik sayısını toplamda 343 binden 721 bine çıkararak ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısını 36’dan 24’e indirdik. 10 bin kişiye düşen hastane yatağı sayısını 24,8’den 27,9’a çıkarırken nitelikli yatak sayısını da 19 binden 145 bine yükselttik. Sağlık yatırımlarımızın sonucunda bin canlı doğumda bebek ölüm hızını 31,5’den 6,8’e, yüz bin canlı doğumda anne ölüm oranını ise 64’ten 13,6’ya geriletmiş olduk. 2018 yılında % 2,8 oranında büyüme kaydedilmiştir.  2019 yılının üçüncü çeyreğinde mevsimsel etkilerden arındırılmış gayri safi yurtiçi hasıla % 0,4 oranında artarak iki çeyrektir devam eden pozitif görünümü korumuştur. Son çeyrekte de önemli bir sıçrama ile büyümenin artmasını ve 2019 yılını % 0,5 yarında pozitif bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Diğer yandan önümüzdeki yılın bütçesinde çok önemli bir sapma olmadı.”

YERLİ ÜRETİM

Savunma alanında önemli işlere imza attıklarını belirten Refik Özen, “1923 sonrası, cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde, karşılaşılan tüm iktisadi ve teknolojik olumsuzluklara rağmen, ulusal savunma sanayisi bakımından temel oluşturacak nitelikte bazı yatırımlar yapıldı. 1924 yılında Ankara'da hafif silah ve top tamir atölyeleri ile fişek fabrikaları, yine aynı yıl Yavuz zırhlısının bakımı amacıyla Gölcük Tersanesi kuruldu. 1925 yılında Şakir Zümre tarafından Türkiye'nin ilk özel sektör savunma sanayisi fabrikası kuruldu. 1926 yılında Türk havacılık sanayisi faaliyetleri başladı. Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi Kayseri'de kuruldu. 1930'lu yıllarda İstanbul'da Nuri Kiligil tesisleri de yine savunma sanayisi alanında ilk özel firmalar arasında yer almış, 1940 yılında Nuri Demirağ Uçak Fabrikası tarafından NUD-36 eğitim uçağı ve 6 kişilik NUD-38 yolcu uçağı üretildi. Peki, bu kadar önemli adımlardan sonra ne olmuş? 1948 yılında "Marshall yardım planı" adı altında, başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin sözde sağladıkları askeri yardımlarla, savunma sanayimizdeki bu kazanımlarımız maalesef heba olup gitti.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI

Ta ki 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası uygulanan silah ambargolarıyla bu alandaki hazırcılığın ülkeyi ne kadar zor duruma düşürdüğü ve savunma sanayisi alanında dışa bağımlı olmadan kendi ayakları üzerinde durmanın ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılmaya başlandı. Nitekim yerli ve modern savunma sanayisinin geliştirilmesi amacıyla 1985 yılında Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulmuş, maalesef bu konuda da 2002 yılına kadar istenen netice alınamamıştı.

‘GURUR DUYUYORUZ’

Günümüze gelindiğinde, Türk savunma sanayisi güçlü altyapısı sayesinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, savunma ve güvenlik teknolojilerinde uluslararası platformda lider ve yol gösterici bir Türkiye için, AK Parti iktidarları döneminde savunma sanayisi alanında birçok önemli adım atıldı. 2002 yılında yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken geldiğimiz noktada yaklaşık 11 katlık bir artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştı. 2002 yılında 1 milyar dolar olan ciro rakamı 2018 yılında 8 milyar 760 milyon dolara yükseldi. Yine, 2002 yılında yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, bu yılın ilk on bir ayında yaklaşık 2,5 milyar dolar oldu. Neredeyse yok düzeyinde olan AR-GE harcaması 1 milyar 448 milyon dolara çıktı. Bugün, gururla söyleyebiliriz ki dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında 5 firmamız bulunmakta. ANKA insansız hava aracı yerli motorla ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmiş olup milli muharip uçak çalışmalarımızda takvimi hızlandırmış bulunmakta. Tasarımdan üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı inşallah, 2023 yılında hangardan çıkarmış olacağız. Bu gurur kaynağımızı tüm dünyaya göstermenin mutluluğunu da hep birlikte yaşayacağız. Bununla birlikte ve daha birçok alanda isimlerini sayamadığım üst düzey savunma sanayisi yatırımlarıyla gurur duyuyoruz ve de duymaya devam edeceğiz. Eskiden hayal olarak görülen projeler yatırımlar şuan yapılıyor” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Can Gürdal 7 ay önce

Kardeşim bunca yatırım yarım kalmış...Hani Bursa'ya sözler.metro tren vs.

Avatar
Ramazan alak 7 ay önce

Bursa hızlı tren çalışmaları 10 yıl olmuş bitmemiş siz şöyle yaptık böyle ettik.

banner193

banner246

banner254