banner264

Bu haber kez okundu.

BSMMMO'da Kaya'nın sloganı: "Çözüm İsyanda"

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) 4-5 Haziran’da düzenlenecek genel kurulunda yönetime talip olan Çağdaş Muhasebeciler Grubu ön seçim hazırlıklarını sürdürüyor.

 

İbrahim ARSLAN
9 Nisan’da yapılacak olan önseçim hazırlıklarını sürdüren Çağdaş Grup Başkan aday adayı Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Muharrem Kaya beraberindeki heyetle Bursa Haber Gazetesi’ni ziyaret etti. 3 adaylı önseçimde yarışa iddialı olarak giren Kaya , “Odadaki vesayet anlayışına, meslek örgütü başkanlığını meslek haline getirenlere ve kişisel çıkar peşinde olanlara karşı ‘Çözüm isyanda’ sloganıyla yola çıktık. TBMM’de meslek grubumuzun oluşturulması ve ilgili yasalarda taraf olabilmemiz adına elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

“Kentle ilgili sorunlarda, akademik odalarımızla beraber taraf olmaya ve kentin çıkarlarını korumaya hazırız” diyen Kaya, “Başkan odaklı değil, kurumsallaşmış ve tüm kurulların etkin olduğu bir oda oluşturacağız ve TÜRMOB’da Bursa’nın temsilini kesinlikle sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Koltuk sevdası için değil etik, ilke, değerler, vicdan ve ahlak için mücadele ettiğini söyleyen Muharrem Kaya, “2013 yılında TÜRMOB genel kurulunda ‘Huzur isyanda’ söylemi ile çıktığımız yola, bugün ‘Çözüm isyanda’ diyerek devam ediyoruz. Meslekle ilgili her türlü vesayetin karşısında olduğumuzu ‘Çözüm isyanda’ diyerek ortaya koyuyoruz. Genç ve dinamik bir ekibimiz var, meslek büyüklerimiz de aramızda. Sizlerin de desteği ile 9 Nisan’daki önseçimde sandıktan çıkacak ve oda başkanlığını da kazanacağız” dedi. 

TBMM’DE MESLEĞİMİZ TEMSİL EDİLECEK

Çağdaş Grup Başkan aday adayı Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Muharrem Kaya başkanlığında Hüseyin Halil, Asiye Çoban, Selma Çiçek ve Emel Tuncer'den oluşan heyet, Bursa Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Çavuşoğlu’nu ziyaret etti.

Kurumsallaşmış, üst birlikte ve TBMM’de sözü geçen, etkin bir oda oluşturmak için projelerinin hazır olduğunu vurgulayan Muharrem Kaya TÜRMOB içinde Bursa’nın temsil edilmemesinin ciddi bir eksiklik olduğunu söyledi. Kaya, “Uzun vadede çok ciddi, mesleğimiz adına önemli bir projeye imza atacağız. TBMM’de bir mesleki destek grubu oluşturmak istiyoruz. Bunun için TÜRMOB’u zorlayacağız ancak çalıştırmayı başaramazsak, bu sorumluluğu üstlenmeye şimdiden hazırız. Parti ayrımı gözetmeksizin 550 milletvekilimizle yazışmalar yaparak, destek grubunun oluşmasını sağlayacağız. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz, bunun örnekleri var. Destek grubu mesleğimizle ilgili bir yasa geldiğinde bizi bilgilendirecek. Meslektaşlarımızın çıkarlarının korunması noktasında müdahil olacağız” diye konuştu.

MESLEKTAŞLARININ TEMSİLCİSİ

Bağımlı ve bağımsız meslektaşlarının temsilcisi olacağını kaydeden Kaya, “Şuanda mesleğimi serbest olarak yapmama karşın geçmiş dönemde bağımlı çalıştım. Bağımlı komisyonumuzda da görev aldım. Bu yüzden bağımlı ve serbest meslektaşlarımın sorunlarını yaşamış, yakından bilen biriyim” ifadelerini kullandı. BSMMMO’nun asıl işinin eğitim olduğunun altını çizen Kaya, “500-800 kişilik eğitimler amacına uymuyor. Amacına uygun uzmanlık eğitimlerinin verilmesini sağlayacağız. BSMMMO’da artık sosyal faaliyetler eğitimin önüne geçemeyecek. İnsanlar şu anda mali müşavirleri sorunsuz sanıyor. Çünkü piknikte, tiyatroda bir araya geldiğini görüyor” ifadelerini kullandı.

Meslektaşlarının özlük haklarıyla ilgili sorunlarının olduğunun altını çizen Kaya, şöyle devam etti: “Mücbir sebepler için mazeret hakkımız yok. Bizim ya da aile fertlerimizin sağlık sorunları, cenaze işlemleri mücbir sebep olarak kabul edilmiyor. Mesleğimizle ilgili mücbir sebeplerin Maliye Bakanlığı tarafından tanımlanıp yasallaşması gerekiyor. Bu konuda TBMM’de oluşturulacak destek grubundan aktif bir şekilde destek alacağız. Ayrıca meslektaşlarımızdan alacağımız aidatları gelir seviyelerine göre belirleyeceğiz. Mali müşavirlerle ilgili asgari ücret tarifesi mevcut değil. Bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.”

Talep gelmesi halinde kredi kooperatifi ve yardım sandığını kuracaklarını söyleyen Kaya, “Yine talep doğrultusunda eğitim seminerlerini üyelerimizin ayağına götüreceğiz. Paralı eğitim seminerlerine karşı değiliz. Biz eğitim seminerlerinden kar edilmesi mantığına karşıyız. Uzmanlık eğitimlerinde kar etme mantığını asla kabul etmiyoruz” dedi.

HAKSIZ REKABETİ ÖNLEME

Muharrem Kaya’nın ekibinde yer alan Hüseyin Halil de, “Kredi kooperatifinin esas amacı, haksız rekabeti önlemektir. Mesleğe yeni katılan meslektaşlarımız büroyu kendileri açtıklarında mali sıkıntının içinde giriyorlar. Bu sebeple de normal şartlarda bin liraya bakılan bir hesap defterini paraya ihtiyaç duyduğu için 700 liradan alıyor. Kredi kooperatifinin sağladığı çok düşük faizli kredilerle mesleğe yeni atılan meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek istiyoruz. Bunun yanı sıra haksız rekabeti önleyerek tüm meslektaşlarımıza hizmet etmiş olacağız” ifadelerini kullandı. Kurumlar arası işlem koordinasyonunu da sağlayacaklarını söyleyen Halil, “SGK il ve ilçe müdürlüklerinde, vergi dairelerinde meslektaşlarımızdan istenen evraklar değişiklik gösteriyor. Bu hem kamu kuruluşlarında görevli memurlar için hem de meslektaşlarımız için zulme dönüşüyor. Yapacağımız öncelikli çalışmalardan biri de kurumlar arası işlem koordinasyonunu sağlayarak istenen evrakları tek tip haline getirip bunu kamu kurumları ve odamızda yayınlamak” dedi.

 

KISA VADELİ PROJELER
1-Kişisel ve kurumsal olarak her durumda meslektaşın yanında olmak

2-Mesleki birikimimizi her düzeyde meslektaşla paylaşmak

3-Çağdaş Grup’un çıkarlarını ve mesleki kazanımları kişisel ve ekip çıkarlarının önünde tutmak

4-Oda yöneticiliğini meslek olarak görmeyecek şekilde çalışmak.

5-piyasada etkili olan tüm bankalardan pos cihazı alma girişiminde bulunmak, ortak kullanıma sunmak.

6-meslek mensubunun müşterileri için işe başlama adres değişikliği ve işi bırakma işlemleri için kılavuz hazırlamak.

7-Oda forum sayfasının meslektaşların bireysel ve genel mesleki sorunlarının ve çözüm önerilerinin tartışıldığı platform olarak yeniden açmak.

 

ORTA VADELİ PROJELER
1-Basit usul vergi mükellefi beyanlarının esnaf odaları tarafından yapılmasını engellemeye çalışmak. Engellenemiyorsa yeterli sayıda meslektaş istihdamı için girişimde bulunmak.

2-Bursa SMMM Odası’nın TÜRMOB’da temsilini Bursa’nın belirleyici olacağı şekilde sağlamak.

3-Temel mesleki eğitimlerin ücretsiz yapılmasına devam edilirken kalitesini yükseltmek.

4-Mesleki uzmanlık eğitimlerini talep olması halinde profesyonel olarak vermek.

5-Yeminli mali müşavirlerin sorumlu olduğu şirketlerde mali müşavir çalıştırma zorunluluğu için çalışma yapmak.

6- Elektronik ortamdaki bilgilerin güvenli ortamda saklanması için girişimde bulunmak.


UZUN VADELİ PROJELER
1-Mesleğin sorunlarının çözümü için siyaset kurumuyla ilişkiye geçmek, lobi faaliyetinde bulunmak

2-Şirketler belediyeler vakıfların derneklerin iktisadi işletmelerinde denetçilerin mali müşavir olması için çalışma yapmak.

3-Müşavirlik bürolarındaki müşteri standardı için çalışma yapmak.

4- Çevrenin korunması, sürdürülebilir çevre politikası için her türlü çalışmaya katılmak ve katkı sağlamak.

5-Bağımlı çalışanların özlük hakları için mücadele etmek çözüm üretmek.


 

 

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254