banner251

banner193

banner246

banner254

Başkan Bozbey, Bursa Haber'e konuk oldu

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Haber Gündem Buluşmalarının bu haftaki konuğu oldu. Bozbey, yerel demokrasi kültürüyle oluşturulan ‘Nilüfer Modeli’nin yerel yönetimler yasasına dahil edilerek Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

BURSA HABER 20.04.2016, 14:08 29.09.2016, 00:15
1669
Başkan Bozbey, Bursa Haber'e konuk oldu

Bursa Haber Gündem Buluşmalarına konuk olan Başkan Mustafa Bozbey:

‘Nilüfer Modeli yasa olacak’

 
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Haber Gündem Buluşmalarının bu haftaki konuğu oldu.

Bozbey, yerel demokrasi kültürüyle oluşturulan ‘Nilüfer Modeli’nin yerel yönetimler yasasına dahil edilerek Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

  
Caner EVYAPAN

Bursa Haber Gazetesi’nin geleneksel hale getirdiği Gündem Buluşmalarının bu haftaki konuğu Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu. Buluşmanın gerçekleştiği günün aynı zamanda Nilüfer Belediyesi’nde göreve başlayışının 17. yıl dönümü olduğunu belirten Bozbey, oluşturmak istedikleri Nilüfer Modeli’yle Türkiye’deki tüm yerel yönetimlere örnek olmak istediklerini söyledi. Bu kapsamda uyguladıkları LAR 2 Projesi’nin İçişleri Bakanlığı tarafından ilgiyle takip edildiğini kaydeden Bozbey, 2019’dan sonraki yerel seçimler öncesinde Nilüfer Modeli’nin çok büyük ihtimalle yerel yönetimler yasasına dahil edileceğini dile getirdi.

Mudanya yolundaki Kahve Beyaz Restoran’da Bursa Haber Medya Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya Genel Yayın Yönetmeni Tayfun Çavuşoğlu, Bursa Haber yöneticileri ve yazarları katıldı. Başkan Mustafa Bozbey, davetten dolayı Dizdar’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında dördüncü kuvvet olarak nitelendirilen basının önemine vurgu yaptı.SİYASİ ÜSLUP UYARISI

Türkiye’deki siyasi ortamın çok gergin olduğu eleştirisini getiren Bozbey, “Başta siyasetçiler gergin. Herkes neredeyse küfrü açık edecek. Halbuki siyasetçi örnektir, liderdir, güven verendir. Maalesef bugün siyasetçisinden sanatçısına kadar herkes gergin ve bu da topluma yansıyor. Burada siyasetçilere ve basına çok büyük görev düşüyor. Bizim 15-20 yıl önce bile duymadığımız kelimeler açık açık dile getiriliyor. İnsanlar bunu televizyonlarda görünce doğal olarak o da aynı moda giriyor. Özellikle televizyon programlarının bu konuda yönlendirici olması lazım. Bu ortamda vatandaşların yaşadığı psikolojik vakalar da doğal hale geliyor” diye konuştu.

‘ÖNCE İNSAN’

“Tam 18 yıl önce bugün kenti bir başka yere aldık; bir başka yere getirdik” diyen Mustafa Bozbey Nilüfer’de kültür ve sanatın, spor tesislerinin, meydanların, konserlerin adının bile bahsedilmediği süreçten kütüphaneler, eğitim yuvaları, spor tesisleri, yeşil alanlarla dolu bir aşamaya geldiklerini belirterek şunları söyledi: “Bunlar kentteki dönüşümü gösteren kazanımlardır. Demokrasi yoluyla fikir üretip kentte bunu uygulayarak Türkiye’de lider bir konuma geldik. Türkiye’deki büyükşehirlerin bile yapamadığı çevre, gürültü, hava kirliliği, su, elektromanyetik alan ölçümlerini görevimiz olmamasına rağmen yaptık. 1999’da ‘Önce insan’ diyerek yola çıktık ve bugün bu yola devam ediyoruz. Biz Nilüfer’de değişimi yönettik. Bunu yaparken hiç kimseyi ötekileştirmedik. Onun için lider ve öncü kurumuz.

‘HİZMET BAŞKANIN İKİ DUDAĞI ARASINDA DEĞİL’

Nilüfer’de inancınızdan, farklılığınızdan, kökeninizden, fikirlerinizden dolayı ötekileştirildiniz mi diye herkese sorun; hayır cevabını alacaksınız. İşte bizim kurmak istediğimiz model bu. Bir ‘Nilüfer Modeli’ oluşturmak istiyoruz. 2009’da Mahalle Komitelerini kurduk. Bu mekanizma karar oluşturup belediyenin o mahallede hizmet oluşturmasını sağlıyor. Bu sayede artık atılan adımlar başkanın iki dudağı arasında değil. Uzlaşı kültürümüzü oluşturuyoruz. İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu Uygulamasının Devamına Destek Projesi’yle (LAR 2) bizi takip ediyor. Benim tahminim, 2019’a yetişmez ancak bir sonraki yerel seçimler öncesinde, ortaya koyduğumuz Nilüfer Modeli Yerel Yönetimler Yasası’na dahil edilecek.”

ÖDENEKLER ‘BARIŞIN ÇOCUKLARINA’

Terör olaylarına da değinen başkan Mustafa Bozbey, şehit haberlerinin artık sıradanlaşmasının olumsuzluğuna dikkat çekti. 17 yıllık icraatlarını anlattığı toplantıda “Duruyoruz” dediğini hatırlatan Bozbey, “Her gün şehit haberleri gelmeye devam ediyor ve canımız yanıyor. Meydanları boşaltarak, kenara çekilerek teröre teslim olamayız. Tüm etkinliklerimize devam ediyoruz. Fakat konserleri durduruyoruz. Huzur, güven ve barış ortamı gelene kadar duruyoruz. Hiç kimsenin eve kapanarak teröre teslim olmasını istemiyoruz. Biz yine meydanlarda olacağız. Ancak hiçbir şey olmamış gibi de davranamayız. Çünkü ülkemizde çok şeyler oluyor” şeklinde konuştu. Konserler için sanatçılara yapılan ödemelere dikkat çeken Bozbey, bu ödeneği özellikle kırsalda yaşayan çocuklar için ayırdıklarını vurgulayarak, “Konser ödeneklerimizi ‘barışın çocuklarına’ yönlendireceğiz. Bu çocuklarımız uzlaşı kültürüyle yetişecek. Türkiye’de kalıcı barışı belki de bu kültürle yetişen çocuklarımız sağlayacak” dedi.‘MÜTEAHHİT BİLE EMSAL İSTEMİYOR’

Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, toplantıda kentsel dönüşüm çalışmalarına da değindi. Mevcut çalışmaların ‘kentsel dönüşüm’ değil; kentsel yenileme olarak hayata geçirildiğini belirten Bozbey şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm insanla başlayıp insanla biter. Tavuklarına, ineklerine bakarken evi yıkılıp apartmana yerleştirilen insanlarımız, apartman kültürüne hazır mı; bu göz önünde bulundurulmuyor. Bu bir kültürdür ve bunu yok edemezsiniz. Bugün müteahhitler bile emsal artışını istemiyor. Çünkü daireleri satın alacak olanlar yeşil alan, okul, otopark, sağlık tesisi istiyor. Müteahhit de yüksek emsalle yenilenen yerden ev satamıyor. Onlar bile ‘Gerekirse biz para kazanamayalım ama yeter ki Bursa İstanbul olmasın’ diyor.”

3 MADDELİK ÖNERİ

Kentsel dönüşüm konusunda dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan kendilerine gelen heyete sundukları öneriyi de açıklayan Bozbey, “Biz önce vatandaşa sıfır faizli uzun vadeli kredi verilmesi gerektiğini söyledik. İkinci olarak KDV muafiyeti ve üçüncü olarak vergi muafiyetiyle kentsel dönüşümün devlet tarafından yapılmasını önerdik. Böylece otomatikman maliyetler de düşecek ve bölge hem güvenli yapılara kavuşacak, hem de nüfus artmayacak. Ayrıca bölgesel planlama yapmazsanız değiştiremez, geliştiremezsiniz. Parsel bazında kentsel dönüşüm olmaz. Ataevler’de biz bölgesel planlama yaptık. Emsal de verik; ancak verdiğimiz emsal kadar yol, okul, sağlık alanları, yeşil alanlar aldık. Verilen emsalin, gelecek olan nüfusu karşılaması lazım” diye konuştu.

GERİLİM HATTINA RUHSAT YOK

Elektromanyetik alanla ilgili çalışmalardan bahseden Bozbey, yüksek gerilim hatları ve çevresinin çok büyük elektromanyetik dalgalara maruz kaldığını ve insan sağlığına çok büyük olumsuz etkilerinin belirlendiğini söyledi. Bu durumu elektrik dağıtım firmalarının bile bilmediğini kaydeden başkan Bozbey, “Biz bu hatlara yakın yerlere ruhsat vermiyoruz. Vatandaş bu durumdan şikayetçi ancak biz de bu vebalin altına giremeyiz” dedi.ÜNİVERSİTEYE ÇAĞRI

Uludağ Üniversitesi’ndeki binaların çoğunun 1999 depremi öncesine ait olduğu ve ruhsat sorunu bulunduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey şunları söyledi: “Uludağ Üniversitesi’ne çağrıda bulunduk ve ‘Gelin, yerleşkeyi planlayalım’ dedik. Fakat cevap alamadık. Üniversitede öğrencilerimize ücretsiz çorba ikram ediyorduk, rektör bunu da iptal etti. İlahiyat Fakültesi’ndeki kültür merkezi de daha önce protokolle belli bir süre için Nilüfer Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Fakat rektör bu protokolü de iptal etti. Biz çağrımızı yineliyoruz; Siyasi işlerle uğraşacağınıza gelin, planlama sorununu çözelim.”

23 NİSAN’A KISMİ İPTAL

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının iptal edilmesini yanlış bulduğunu ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı, “Müzik ve eğlence kısımlarını iptal edebilirsiniz. Ancak ulusal egemenliğe, çocuklara adanmış olan bu bayramın tamamen iptal edilmesi son derece yanlıştır” diyerek kısmi iptal önerisinde bulundu.

REKOR KIRAN ATATÜRK SİLUETİ

Programın sonunda Bursa Haber Medya Yönetim Kurulu Başkanı Dizdar, Başkan Mustafa Bozbey’e katılımdan dolayı anı plaketi sundu. Başkan Bozbey de Dizdar’a geçtiğimiz yıl Nilüfer’de gönüllülerin katılımıyla rekor kırılarak oluşturulan Atatürk siluetinin yer aldığı bir portre hediye etti.

 Yorumlar (0)
banner282
banner276
16
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:21
Güneş 06:45
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:07
Yatsı 20:26