Bu haber kez okundu.

Adalet Bakanlığı: ‘Önce arabulucuya gidin’


Bursahaber TV’de yayınlanan, Tayfun Çavuşoğlu’nun sunduğu Manşet programının bu haftaki konuğu Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar oldu. Öztatar Türk Hukuk sistemine yeni giren Arabuluculuk sistemini anlattı.

 
BURSA HABER TV'DE PROGRAMI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

 

Cihan KAYALI

Arabuluculuğun sisteminin Türkiye’de yeni olduğunu ve tanıtılması gerektiğini belirten Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, hukuk sistemimizdeki davaların çok uzun sürdüğünü ancak ‘arabuluculuk’ sistemiyle bu davaların çok kısa zamanda çözüleceğini söyledi.

‘TÜRKİYE GEÇ KALDI’

Dünyadaki 160 ülkenin hukuk sisteminde arabuluculuk faaliyetlerinin olduğunu ve Türkiye’nin bu sisteme çok geç girdiğini belirten Öztatar, “Türkiye 161. ülke olarak bu sisteme geç dâhil olmuştur. 14 Kasım 2013 tarihinde girdiğimiz bu sistem, aslında Türkiye’ye hiç yabancı değil. Asırlardan beri Ahilik, aile büyükleri ve mahalle önderleriyle arabuluculuk faaliyeti sağlanıyordu, ancak kanunlar önünde bir bağlıyalıcılığı yoktu. Artık o bağlıyalıcılıkta gelmiş oldu. Kamu davaları hariç ” dedi.

BURSA PİLOT İL

Bursa’nın arabuluculuk faaliyetlerinde pilot il seçildiğini ve sistemin gerçek adının ‘Alternatif Çözüm Yöntemi’(Arabuluculuk) olduğunu belirten Öztatar, “Biz Alternatif Çözüm Yöntemi ismini çok sıcak bulmuyoruz ve sisteme ‘Dostane Çözüm Yöntemi’ diyoruz. Bu sistemde sorunları bulunan iki tarafı bir araya getirerek çözüm arıyoruz. Gizlilik içerisinde yapılan bu görüşmelerde hiçbir şekilde kavga ve gürültü olmuyor. Aksine dostça ve barışçıl bir zeminde sorunlar tartışılıyor. Ve çok yüksek verim alıyoruz. 3-4 yıl süren davaları 1 haftada sonuca bağlıyoruz. Taraflarda anlaştığı için dava sonrasında da herhangi bir sorun yaşanmıyor” diye konuştu.

BOŞANMA DAVALARI

İngiltere'deki hakimlerin davalarda arabuluculuğu bir seçim olarak sunduğunu belirten Öztatar, “İngiltere’de arabuluculuk sistemi oturmuştur. Ve yüksek verim alınmaktadır. Hâkim, mesela bir boşanma davasında iki tarafı da arabulucuya yönlendirir velayet, nafaka ve diğer konularda kendilerinin anlaşmaya varmasını sonra mahkemeye gelmesini ister. Böylece hukuk sistemi hızlı bir şekilde işler. Boşanma davasından sonra taraflar ve aileleri birbirine düşman olmaz” dedi.

‘HUSUMETLERİ BİTİRMEK İSTİYORUZ’

Amaçlarının ceza davasının alanının azalması olduğunu belirten Öztatar, “Ceza davalarının alanlarını azaltmak istiyoruz, mahkemedeki husumetleri bitirmek istiyoruz. Ahmet, Mehmet davalarını barışçıl şekilde çözsün, kan davaları, yaralamalar, öldürmeler olmasın. Arabuluculuk ileride psikologlarla da beraber çalışılarak daha sağlıklı bir zemine oturacaktır” diye konuştu.

GİZLİLİK TEMEL PRENSİP

Arabuluculukta başından sonuna kadar gizlilik var. Gizlilik ihlal edilirse 6 ay hapis cezası var diyen Öztatar, “ Her türlü mahrem konu orada kalır. Ailevi, ticari ve şirketin sırları, gizli bilgiler başka yere verilmediği için kimse hakkında kötü reklam yapılamaz. Gizlilik ticari şirketlere avantaj sağlar. Ayrıca arabuluculuk yuvarlak masa ve gizliliğin sağlanabileceği her yer de yapılabilir” dedi.

KİM ARABULUCU OLABİLİR?

Yurt dışında 4 yıllık fakülte ve eş değer kurumlardan mezun olan herkesin arabulucu olabileceğini söyleyen Öztatar, “ Türkiye’de Arabuluculuk siciline kaydedilmesi için kişinin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, mesleğinde en az 5 yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olması, kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmaması ve Adalet Bakanlığı'nca yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olması gereklidir.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak yazılı ve uygulamalı sınava girebilmesi için öncelikle hukuk fakülteleri, Türkiye Barolar Birliği veya Türkiye Adalet Akademisi tarafından verilecek arabuluculuk eğitimi başarıyla tamamlamalıdır” dedi.

Bakanlığa bağlı 4 bin, sicil kayıtlı 1,700 Bursa’da ise 128 arabulucunun olduğunu belirten Öztatar, “20 ilde de arabulucu faaliyet devam ediyor. Arabuluculuk alanında 15 derneğe de sahibiz. Bu derneklerimiz ileride federasyon ve konfederasyon yapısına gidebilir” diye konuştu.

ARABULUCUĞUN ÜCRETİ VAR MI?

Arabuluculuğa davadan önce veya davadan sonra başvurulabilir. Arabuluculuğun en önemli yanı süre meselesi. 3-4 yıllık davalar 1 haftada çözülüyor. Ve maliyeti mahkeme paraları kadar çok değil. Seans başı 120 TL ve paranın yüzde 6’sı bu oran mahkemelerde çok uçabiliyor. Arabuluculuk çok daha ekonomik ve barışçıl bir yöntem diyen Öztatar, “İlinizdeki arabulucuyu http://www.adb.adalet.gov.tr/ adresinden bulabilirsiniz.  

ARABULUCULAR TÜKETİCİ DAVALARINA BAKAR MI?

Vatandaşın en sık başvurduğu tüketici davalarına da arabulucuların bakabileceğini ve davaların hızlı ve sağlıklı sonuçlayacağını belirten Öztatar, “Tüketici de üreticide direk arabulucuya başvurabilir. Gizlilik ve barışçıl ortamda davalar günler içerisinde çözülmüş olur. Ayrıca marka, patent, sağlık ve sigorta davalarında da arabulucuya başvurulabilir” diye konuştu.

BURSA HABER TV'DE PROGRAMI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254