Şöyle bir bakıyorum da etrafıma benden yaşça büyük kimler var diye bir elin parmağını zor geçerler.

Ama o dünyaya ben doğmadan on beş yıl önce gelmiş. Şimdi 72 yaşında.

Hani Bursalıyım diyen yüz binlerce insandan çok daha eski Bursalı.

Evet, bir insan değil; Değil ama insanüstü gayretle beşinci çeyreğini sürdürüyor hayatının.

Bursa Haber’den söz ediyorum. Her iki dedemin ve babamın gazetelerinden yani.

Köşe yazanlar genellikle her konuda kalem oynatırlar da nedense kalem oynatacak alanı sağlayan gazetelerinden pek söz etmezler.

Oysa topluma söyleyecek sözü, sözünü dökecek satırları olanlar için öyle kıymetlidir ki gazeteler. Yazarın okuyucusuna ulaşabilmesi kadar kıymetlidir. Ha evet şimdi sosyal medya var, sanal gazeteler var. Otur klavyenin başına yaz yazabildiğince. Editör yok, mizanpaj yok, yer azdı çoktu, köşe dardı genişti yok. Yok olmasına yok ta yazabilen de pek yok. Bakıyorum üsluplara ortaokul kompozisyonundan hallice pek çok yazı var. İyi olanların sayısı da azımsanmayacak kadar ama.

O yüzden kıymetlidir gazeteler.Rahle-i tedrisat dır.

Yazarken yazmayı öğrenir insan. Her köşedaşı onun için bir öğretidir. Öğrenmesini biliyorsa eğer gün olur sıfatına şeyhülmuharririn derler. Ki bu köşe yazarlığının mareşalliğine denk gelir. Meslekte daha öte bir rütbe yoktur.

O insan değil dedim ama istisnası da var sözümün. Gazeteler her gün doğarlar. Doğum sancılarını ise her gece editörleri, Genel yayın yönetmenleri, sorumlu yazı işleri müdürleri, muhabirleri, sayfa sekreterleri ve bilumum basın emekçisi çekerler.

Ben deniz röportajından mizanpajına, baskısından dağıtımına Sivil Gündem’in Rahle-i tedrisinden geçtiğim için ucundan kıyısından bilirim gazetecilik hallerini.

Yerel gazete olmak ulusal gazete olmaktan çok daha zordur ülkemizde. Öncelikle maddi olanakları son derece kısıtlıdır. Reklam ve ilan pastasından aldıkları dilimlerde öyle sanıldığı kadar doyurucu değildir. Biraz tadımlık biraz da dirimlikle yaşamaya çalışan öyle çok yerel gazete var ki. Ancak burada kabahatli sadece para değil. Yerel basına sahip çıkmakta nazlanan okur da kabahatli.

-Valla ne diyeyim ben yerel basını takip etmiyorum

-Ah be canım buradaki gazeteleri okumuyorum.

-Ayy size çok ayıp olacak ama ben yerel basınla pek haşır neşir değilim.

Demek neredeyse bir ekol olmuş. Sanki yerel basını okuyunca yer kayıyor insanın altından. Nedense böyle bir yaklaşım var. Yerel basını izlemek bohemliğe gölge düşürüyor her hal. Ancak bir de garip durum var ortada. Yazısında bırakın adını geçirmeyi atıfta bulunsun derhal ulaşıverirler yazara. Artık nasıl takip etmemekse.

Olsun; her şeye rağmen kentinin vazgeçilmezidir yerel basın.

Aslında yerel gazeteler o kentin vakanüvisleridir; Genel ve özel haberleri ile yaşadıkları kentin tarihine tanıklık eder, geleceğe not düşerler.

Bendeniz özel haberler dahil yazmaya başladığımdan beri hiç atlamadan alırım gazetemi. Ama mutlaka bayiden. Elbet birkaç eksiği vardır da, güzelde bir arşivim vardır. (yangında ilk kurtarılacaklar yazar klasörlerinin üzerinde)

Ben mirasım diyorum da bıraktıklarım yüzlerce yazıyı miras kabul ederler mi şüpheliyim.

Atlamadan şunu da belirtmek isterim ki, yerel gazeteler de yazmanın güzel bir tarafı da okuyucu ile sık sık karşılaşma olasılığıdır. Koca Bursa’da nasıl oluyormuş o derseniz inanın oluyor. Bazen bir başkası ile karıştırılıyorsunuz ama çoğunlukla teşhis doğru çıkıyor.

Siz misiniz? Evet, bendenizim diyebilmek öyle keyifli ki. Hele yazılarınızdan eminseniz ve okuyucu ile satırlar üzerinden iletişim kurabilmişseniz iki kere keyifli. Hele satırların ete kemiğe bürünüp iki insana dönüşmesi mega keyifli.

Bu gün sizinle hem bu keyfi paylaşayım hem de üstadım Erol Nural ile sevgili yazı işleri müdürüm Caner Evyapan’ın şahıslarında köşedaşlarıma ve Bursa Haber’e emeği geçen tüm arkadaşlarıma bir selam vereyim dedim.

Güzeldir yerel gazete de yazmak;

Hele ki 72 yıllık bir çınarın yazarı olmak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234