Kısa adı BADEF olan Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu mensubu 9 dernek başkanı, ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısı ile BADEF’ten ayrıldıklarını açıkladılar.

Dün sabah Tavacı Recep Usta’da bir araya gelen; Bingöl, Bitlis, Gaziantep, Malatya, Muğla, Siirt, Sivas, Şanlıurfa ve Van il dernekleri olarak, BADEF yönetimine sert eleştiriler getirerek federasyondan ayrıldıklarını bildirdiler.

2010 yılında kurulan BADEF, toplam 15 dernekten oluşuyordu.

Mevcut yönetime kadar BADEF’in siyaset üstü ve kapsayıcı bir yapısı olduğunu kaydeden dernek başkanları, şimdi ise BADEF yönetiminin kişisel rant hesapları yaparak çıkar sağlama girişimleri içinde olduğunu ifade ediyorlar.

Gaziantepliler Derneği Başkanı Bilal Şengüloğlu’nun okuduğu basın açıklamasında; “Üyelerinin olup olmadığının bile meçhul derneklerin kendi siyasi gelecekleri, makam ve mevki heveslerine alet edildiği, gerçek sahibi olan kurucu derneklerin dışlandığı, ayrıştırıldığı, hiyerarşik düzeni bozan, demokrasiye saygı duyulmadan derneklerin ihraç edilmesine kadar varan seviyesiz bir yönetim anlayışının içine girilmiştir” denildi.

Kendilerine, “Neden federasyonda kalıp mücadele vermiyorsunuz?” diye sorulduğunda ise; “Olağanüstü Genel Kurul yapılması için 49 imzalı başvuru yaptık ama (bir ay içinde cevap vermeleri gerekirken) cevap vermediler. Ülkemizin başına musallat olan ‘Yapı’ maalesef bizim de başımıza musallat olmuştur” şeklinde konuştular.

***

Dün görüştüğüm 9 derneğin başkan ve yöneticilerini son derece kararlı gördüm.

Benim izlenimime göre, yeni bir yapılanma içine girmeleri sözkonusu.

Bu da, hemşeri derneklerinde yeni bir federasyona gidileceği anlamına geliyor.

Yasal mevzuata göre; 5 derneğin bir araya gelmesi ile bir federasyon oluşturulabiliyor.

Bu dernekler, isterse il derneği olsun, isterse ilçe veya köy derneği olsun fark etmiyor.

Toplantıda ifade edildiğine göre; 7 derneğin binaları bile yokmuş.

Bunlara, “Meçhul dernekler” deniyor.

Anlaşılan, yasal mevzuattaki boşluklardan yararlanarak kendi egolarını veya çıkarlarını düşünerek 15-20 kişi bir araya gelerek dernek ve daha da öte federasyon kurabiliyorlar.

Sonra da, siyasi partilerle ve karar mekanizmaları ile pazarlığa kalkışıyorlar.

***

Geçmişte 10 yıl il başkanlığı yapmış birisi olarak, ben de bu durumdan muzdarip olmuştum.

Seçim zamanlarında, 2-3 veya 3-5 kişi bir araya gelip, biz filanca derneğiz. Şu kadar sayıda büyük bir kitleyi temsil ediyoruz. Bu sebeple, partinizi desteklemek istiyoruz. Biz, şu kadar adaylık kontenjanı istiyoruz diye pazarlık yaparlardı.

Sanki o hemşeri derneği, bütün üyelerinin veya temsil ettiklerini iddia ettikleri vilayetin Bursa’daki bütün nüfusunun yetki belgelerini almış gibi konuşurlardı.

Ben şahsen bu gibi isteklere itibar etmezdim.

Çünkü; bunlar hep abartılı rakamlar verir, böylelikle siyasi rant devşirmeye çalışırlardı.

Aslolan, hangi hemşeri derneğine üye olduğunuz değil, bulunduğunuz şehrin menfaatlerini ne kadar müdafaa ettiğinizdir.

Artık bu devirde, katı bir hemşericilik davası gütmek de makbul bir davranış değildir.

Önemli olan, ehliyet ve liyakat sahibi kimselerin önünün açılmasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161