banner216

Bu haber kez okundu.

Burdur’da Keçi Projesi Başladı
Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından Lisinia Proje kapsamında hazırlanan Keçi Projesi başlatıldı. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda gönüllü 30 üniversiteden 60 öğrenci, projeye destek vererek bildirge yayınladı.
Proje kapsamında Lisinia Tepelerinde 4 gün kamp yapan TOG Gönüllüsü öğrenciler, Lisinia Projesi kapsamında doğal ve yaban yaşamı hakkında Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’dan bilgi edindi.
Lisinia Proje kapsamında Keçi Projesi’nin TOG Gönüllülerinin katılımıyla başlatıldığını dile getiren Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, "Göller Yöresi olarak susuzluk çekiyoruz, göllerimiz ve sulak alanlarımız kuruyor. Son yıllarda özellikle bu konuyla ilgili aromatik bitki çalışmaları yaptık ama bir üretim modeli olarak da küçükbaş hayvancılık konusunda keçi projemizi gündeme getirdik. Özellikle bundan 15-20 yıl önce dağlarda keçiler yasaklanmıştı ve buna bağlı olarak çok ciddi et ve süt sıkıntısı çekmiştik. Geçen süreçte de ülkemize ithal et getirildi. Bunların için domuz eti falan çıktı dolayısıyla bu sefer ithal hayvanları direkt olarak Türkiye’ye getirmeye başladık. Bunun arkasından onları beslemek gerekti. Mısır ve yonca üretmek gerekiyordu. Mısır ve yonca çok fazla su tüketen bitkiler dolayısıyla zaten su fakiri olan bir ülkeyiz daha çok susuz kalmaya başladık. Özellikle Göller Bölgesi’nde büyükbaş hayvancılık çok yaygın. Biz büyükbaş hayvancılığa alternatif üretim modeli olarak aromatik bitkileri geliştirdik ve önümüzdeki süreçte keçi projesini ortaya koymaya çalışıyoruz. Buna Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte onların üniversite teşkilatlanmaları ile birlikte 30 üniversiteden, biz şu anda projemizi başlatmış bulunuyoruz. Şu anda bu projeye Lisinia ile birlikte Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın ortak olması, hep birlikte bir ses çıkarıp, bir deklarasyon yayınlamak, bizim içim çok önemliydi. Toplumun bütün kesimlerinde, kabul görmesi bizim için çok önemlidir" dedi.
"YETİŞTİRİCİLER KEÇİ ÜRETİCİLİĞİNE TEŞVİK EDİLDİ"
Yetiştiricilerin keçi yetiştiriciliğine yönlenmesi ile Göller Bölgesi’ndeki su tüketiminin azalacağını ve ekonomik açıdan ciddi paralar kazanılabileceğini dile getiren Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, "Biz ormanlarda budama işlemini yaptığı için, ormanların aralarındaki otları tüketip orman yangınlarını engellediği için, doğal ve su tüketmeyen bir üretim modeli olduğu için keçileri çok önemsiyoruz. Keçiler, Yörüklerin bir yaşam şeklidir. Keçiler varsa, Yörükler dağlarda özgürdür. Bunun yanında keçi üretiminin bir doğa ekonomisi olduğunu düşünüyoruz, çok ciddi paralar kazanılıyor ve aynı zamanda insan, halk ve doğa sağlığı için çok önemli. Madencilik yapılması gereken yerlerde bizce yapılmalıdır. Doğal alanlarda, sulak alanlarda ya da insanlara yakın alanlarda değil, doğanın bütünleşmediği, doğanın canlı olmadığı alanlarda yapılmalıdır daha ziyade bitki yetişkinliği sağlanmış, ormanları oluşmuş alanlar doğa ekonomisi ile geçinmelidir. Bu yüzden ben konuyla ilgili bakanlıklara ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen keçi projesinin ve doğal et tüketiminin önünü açsınlar. Lisinia Proje üretim modelini ortaya koyduktan sonra mutlaka para kazanıldığını gösterir. Biz Keçi Projesi’nde insanların para kazandığını göstermek istiyoruz aynı zamanda sulara katkısı olduğunu göstermek istiyoruz. Bu bağlamda yerel ve ulusal da Keçi Projesi’nin ve benzer projelerini artırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
4 GÜN BOYUNCA, DOĞAL HAYATI ÖĞRENDİLER
Türkiye Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak 30 farklı üniversiteden 60 öğrencinin, Lisinia’da 4 gün boyunca doğal ve yaban yaşamının hayatlarındaki önemini öğrendiğini ve Lisinia Projeleri’ne destek vermek amacıyla geldiklerini dile getiren TOG Temsilcisi Bahri Telli, "Biz 2002 yılında kurulmuş bir vakıfız. Vizyonumuz toplumsal barış, gönüllülerle birlikte bu vizyona ulaşmaya çalışıyor. Türkiye’nin 79 ilinde 123 tane üniversitesinde grup ve ekiplerle örgütlenmiş durumdayız. Genç arkadaşlarla birlikte sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Bu yıl da Lisinia’da 4 günlük, 30 farklı üniversiteden 60 arkadaşımız ile birlikte burada bulunacağız. Ekolojik dengenin önemini, doğal yaşamın, yaban yaşamının bizim hayatımızdaki yerini ve Lisinia’nın yapmış olduğu projelerle aslında endüstriyel bir yerde değil de daha çok yerli halkla birlikte neleri var edebildiğimizi görüyoruz. Burada çok büyük sorunları konuşuyoruz, ülke ve yerellerimizle ilgili sorunları arkadaşlarımız kendi üniversitelerinde gidip, anlatıyorlar ve o sorunlar üzerinde sosyal sorumluluk projesi yaparak, sürdürülebilir bir hale getirmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın ekoloji ve doğal yaşamla ilgili sorularına bir şekilde cevap bulmaya çalışıyoruz" dedi.
TOG Temsilcisi Kübra Karagöz ise "SDÜ Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndaki arkadaşlarımız, Lisinia Projeye destek veriyorlar. Bundan sonraki süreçte diğer arkadaşlarla ve Lisinia ile birlikte Keçi Projesi’ni yürüteceğiz" şeklinde konuştu.
200 KEÇİ İLE PROJE BAŞLADI
Projeye 200 ırktan oluşan keçilerle başladıklarını dile getiren Öztürk Sarıca, "Şu an 200 keçimiz var. Bunu 300’e çıkarmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl burada büyük bir sürü olacak. Özellikle insanların görseline sunmak istiyoruz. Burada farklı renklerde ve yerelde olan kıl keçisi ve özellikle Honamlı keçisinin yetiştirilmesini önemsiyoruz. Aynı zamanda Gen Bankası olarak önümüzdeki süreçte çalışmalara devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202