banner252

Son yazacağımı en baştan yazayım;

SİYAH NOKTA imdat kampanyasına katılmak bir insanlık görevi…

Yok; yüzde ki aknelerden söz etmiyorum. Yanlış çağırışım olmasın.

Hadisenin estetikle uzaktan yakından hiç ilgisi yok.

Ama insanlık ile doğrudan ilintili.

Bu siyah nokta şiddet gören kadının sessiz yardım çığlığı…

Eğer bir gün bir yerde bir kadın size avucunu gösteriyor ve sizde orada siyah bir nokta görüyorsanız derhal güvenlik birimlerini arayasınız diye attığı sessiz çığlığın.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından her yıl gerçekleştirilen 'Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması'nın 2019 sonuçları açıklamış.

Ocak- şubat aylarında İstanbul başta olmak üzere toplam 23 ilde, kadın ve erkek 18 yaş üzeri bin 205 kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre 2019 yılında kadının en büyük sorunlarını ilk sırada 'Şiddet', İkinci sırada ‘işsizlik', üçüncü sırada ise ‘eğitimsizlik’ oluşturuyormuş..

Buyurun size hali pür melalimizin üçlü sacayağı.

Konu ile ilgili saptanan sayıların en az yirmi katıda örf, adet vs adı altında kadınlara kader diye dayatılan aymazlıkların içinde gizli kalıyordur.

Niyetim artık üçüncü sayfa haberlerinde bile önemini yitirmiş kadına şiddet konusunda uzun uzun laf ebeliği yapmak değil.

Murphy’nin dediğine yürekten katılıyorum;

Gerçek problemlerin gerçek çözümleri olmuyor.

Moral bozmak istemem ama;

Ne anketler, ne paneller, ne farkındalık çalışmaları, ne sempozyumlar, ne yazılar, kitaplar ne de filmler kadına şiddetin önlenmesini belki bir ölçüde aşağı çekseler de asla bu sorunu tarihte bırakamayacaklar.

Kadına şiddetin ceza yasalarında ciddi bir karşılığı olmadığı sürece de bu konuda yapılan çalışmaların bir ayaklarının da havada kalacağı aşikar.

Ekonomik sıkıntıların giderilerek işsizliğin kabul edilebilir sınırlar içerisine çekilmesi, eğitim sisteminin ortak akıl parantezine alınarak şiddetin her türlüsünün en basitinden insanlık suçu olduğunun beyinlere kazınması da henüz mümkün görünmüyor.

Ancak bir şey her halükarda mümkün.

SİYAH NOKTA imdat kampanyasına katılmak…

Öyle kayıt kuyut gerektiren, anan adı baban adı diye sorular sorulan, anketler uygulanan bir kampanya da değil bu.

Anlık; anlık olmazsa da önemi kalmayan bir kampanya.

Gördünüz avuç içindeki siyah noktayı arayın polisi.

Hepsi o

Öyle şahit mahite yazmazlar korkmayın.

Kim bilir belki bir ‘alo’nuz şiddet mağduru kadının yaşamına dek gelecek, bir yürek sizin için ömür boyu dua edecektir.

Siz bilmeseniz de Halik bilecektir.

Burası gerçek adı Giuseppina Pasqualino di Marineo olan Pippa BACCA’nın bilindik sıfatı ile de Barış Gelininin on yıl önce tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü ülke.

Şiddete, tecavüze uğramak hatta öldürülmek için artık kadın olunması da gerekmiyor, çocuk, genç kız, engelli olup olmamak ta hiç önemli değil. Cinsiyet bile önemini yitirdi. Erkek çocuklarda bu sapıklığın hedefindeler artık.

Yani siyah noktalı avuçlar her an, her yerde gözüne takılabilir.

Özetlersek;

SİYAH NOKTA imdat kampanyası, aile içi şiddete uğrayanların tek kelime etmeden yardım isteyebilmesini amaçlıyor ve yardıma ihtiyaç duyan kadınların ellerinin içerisine siyah nokta koyarak, çevrede gördüğü insanlardan yardım istemesi anlamına geliyor ki bu şekilde bir kadın görüldüğü zaman anında polise haber verilmesi gerekiyor.

Kına yakılan avuçlara, siyah nokta konulması çok acı olsa da bir gerçek.

Sizde aynı fikirdeyseniz kadına şiddet denilen insanlık sucu ile en azından bu kampanyaya destek vererek savaşabilirsiniz..

Şükür ki artık hepimizin bir mobil telefonumuz var.

Sosyal medya dışında hayat kurtarmaya da yarayabilir

155 i tuşlamak 00.001.86 salise tutuyor.

Siyah noktayı fark etmek ise size kalmış.

Biraz algıda seçicilik, biraz empati, biraz durumdan vazife çıkartmak

Çokça da insanlık gerektiriyor …

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254