Bir sabah karganın biri yiyecek bulmak için kente doğru uçarken bir avcı görür. Ne yapacağını, hangi hayvanı tuzağa düşüreceğini merak ederek onu izlemeye başlar. Avcı ormanda açıklık bir alana gelip, ağını oraya kurar. Biraz da yem atar ve gidip saklanır. Bir süre sonra başlarında krallarıyla birlikte kumrular gelirler. Karga onları uyarır, fakat kumrular onu dinlemeyip yemleri yemeğe başlarlar ve avcının ağına takılırlar. Kral emrindeki kumrulara eğer birlikte hareket ederlerse tuzaktan kurtulacaklarını, yoksa öleceklerini söyler. Sonra kumrular, kralları ile birlikte aynı anda uçuşa geçerler ve ağ ile birlikte havalanırlar. Avcı bu duruma çok şaşırır ve nasılsa düşeceklerini umarak onları izlemeye koyulur. Ama kuşların yere inmediklerini görünce, umudunu kesip yolunu değiştirir. Karga ise yemeği unutarak kumruların ne yapacağını merak edip onları izlemeye koyulur ve peşlerine takılır. Kumrular Kralı, dostu olan bir fareyi hatırlar ve yanına gidip yardım ister. Fare çok akıllı bir hayvandır, hemen durumu anlar ve ağı kralın bulunduğu taraftan kemirip koparmaya koyulur. Kral buna karşı çıkar ve önce diğerlerini kurtarmasını söyler. Tüm bu olanları izleyen karga farenin çok akıllı olduğunu sezerek onunla arkadaşlık etmeye karar verir. Farenin yuvasına giderek dostça amacını söyler. Fakat fare şüpheci biridir, bu nedenle onun dostluğunu kazanmak kolay olmaz. Fare kendisinin karga için doğal bir besin olduğunu söyleyerek bir süre karga ile arkadaşlığa yanaşmaz. Karga sonunda onu kandırır ve arkadaş olurlar. Bir süre birlikte yiyip içer, sohbet eder, çok iyi vakit geçirirler. Aradan yıllar geçer. O bölgede uzun bir kuraklık olur. Karga yiyecek hiçbir şey bulamamaktadır. Fareye, başka bir arkadaşı olan kaplumbağanın yaşadığı göle gitmeyi önerir. Fare bunu kabul eder, karga onu sırtına alır ve su kaplumbağasının yaşadığı göle doğru uçarlar.

Kaplumbağa onları bu şekilde görünce çok şaşırır. Bir karganın gerçekte yiyeceği olan bir fareyi sırtında taşıması, gerçek arkadaşlığın olağanüstü özelliklerinden biridir. Sonra kaplumbağa, karga ve fare çok yakın dost olarak yaşamaya başlarlar. Günün birinde fare arkadaşlarına, şehirden nasıl kaçtığını anlatırken bulundukları yere soluk soluğa bir geyik gelir. Susuzluktan dili dışarı sarkmış ve avcının korkusundan tir tir titremektedir. Onu görünce üç arkadaş korkuyla kaçışırlar ve sonra yavaş yavaş saklandıkları yerden çıkarak onu karşılarlar. Geyiğe, ormanın bu bölgesine nasıl geldiğini sorarlar. Geyik, bu üç arkadaşla dost olmak ister; fakat kaplumbağa kendilerinin küçük hayvanlar olduklarını ve büyük hayvanlarla arkadaşlık edemeyeceklerini, çünkü ondan bir iyilik gördüklerinde bu iyiliğe karşılık veremeyeceklerini söyler. Geyik buna karşı çıkar ve küçük birinin bile bir gün, büyük birisine yardımının dokunacağına inandığını söyler. Sonra dördü arkadaş olurlar ve birlikte yaşamaya başlarlar. Günün birinde geyik, arkadaşlarının yanına gitmekte gecikir. Hepsi de onu merak edip, başına bir şey gelmesinden korkarlar. Karga gidip geyiği arar ve ormanın bir yerinde tuzağa tutulmuş olduğunu görür. Yanına uçar ve onu yatıştırmaya çalışır. Sonra gidip öbürlerine haber verir. Karga ile fare geyiğin yanına gelip neler olduğunu sorarlar. Bu sırada su kaplumbağası da geyik için yiyecek getirmiştir. Ancak fare ona, yuvasından ayrılmakla iyi etmediğini, eğer avcı gelirse ağır gittiği için kaçıp kurtulamayacağını söyler. Tam bu sırada avcı gelir. Fare hemen tuzağın iplerini kemirip keser, karga uçar, geyik ve fare kaçarlar. Avcı kaplumbağayı yakalar, ayaklarından bağlayıp evin yolunu tutar. Olanları gören üç arkadaş kaplumbağayı kurtarmak için bir plan yaparlar. Birbirlerine bağlı ve çok zeki oldukları için planlarını başarıyla uygularlar. Geyik avcının yolu üzerindeki, suya yakın bir yerde ölü gibi yatar. Avcı, onu görünce kaplumbağayı fırlatır ve bir sopa bulmak için koşar, bu arada geyik kalkar ve hızla ormana kaçar, karga ağaca uçar. Fare kaplumbağanın ayağındaki ipleri koparır, kaplumbağa yakındaki suya dalar. Fare bir ot yığınının arasında kaybolur. Tehlikeyi bu şekilde atlatan dört arkadaş, daha sonra buluşurlar ve dostluklarından söz ederek mutlu yaşarlar…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161