Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi ve Bursa Engelliler Federasyonu ortaklaşa birinci Ulusal Engelliler sempozyumu yapıldı. Bu sempozyuma vali yardımcısı Ergün Güngör Bursa Büyükşehir belediye başkanı Sayın Recep Altepe Bursa Kent Konseyi başkanı Sayın Hasan Çepni ve Aile ve Sosyal politikalar bakan danışmanı Ayhan Metin katıldı. Panel hem etkili hem de anlamlı oldu. Konuşmalardan önemli bölümlerine değinecek olursak Vali yardımcısı Ergün Güngör Bursa’daki kurum ve kuruluşların ( 120 bina 350 açık alan) denetlendiğini söyledi. Engelliler federasyonu başkanı Sayın Mürşit Atlıakın ise engellilerle ilgili birçok çalışmalar yapılmaya başlandığından Bursa Büyükşehir Belediyesine ve Bursa Valiliğine teşekkür etti.

 Büyükşehir Belediye başkanı Recep Altepe de tam 15 maddeye değinerek çalışmaları engelli sivil toplum örgütlerine anlattı. Bende kısaca bu faaliyetlere değinmek istiyorum.

Sosyal ve kültürel faaliyetler, engelli aile ziyaretleri, danışmanlık ve psikolojik destek faaliyetleri, Karacaali de yaz kampları, engelliler tamir atölyesi, akülü şarj istasyonları, fiziki alanlarda çalışmalar, evde temizlik hizmetleri, engelli meclisi çalışmaları, engelsiz mobil eğitimi, evde temizlik hizmetleri, engelli çocukların spor tesisleri, sağlık, ilaç, engelli aracı, ampute tesislerinden söz etti. Mina otizm derneği ile yapılan çalışmaları anlattı. Diyaliz hastalarına Büyükşehir Belediyesinin verdiği desteği söyledi. Sayın Recep Altepe’nin konuşmalarından sonra, altınokta körler derneği başkanı Tuncay Yıldız’ın sorusuna genel sekreter yardımcısı Neşet Çakmaklı cevap verdi. Soruyu bir kere daha tekrarlayalım. Görme engellilerin akıllı duraklar istediğini bir kez daha söylediler. Bursa büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcısı Neşet Çakmaklı bu projenin Büyükşehir Belediyesi gündeminde olduğunu belirterek yakın zamanda başlanacağını söyledi. Yukarıda da belirttiğim gibi panel çok anlamlıydı yalnız şurada yorum yapmak gerekirse idareciler veya yöneticilerin neler yaptığını engelliler öğrenmeli. Engelli sivil toplum örgütleri ise toplantıda idarecilerin olmasını istiyorlar zaten bununla ilgili Bursa valiliğine hitaben bir yazıda yazacağım.

ENGELLİLER BİRİMİNDE DEĞİŞİKLİK

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı sosyal hizmetler birimi içinde bulunan engelliler biriminde Bir değişiklik oldu Evrim İnsel görevden ayrılırken yerine Sosyal Hizmet uzmanı ve Sosyoloji doktorası yapmış Pelin Feymi geldi. Geçtiğimiz hafta Doktor Pelin Feymi bana önemli bilgiler verdi. Çok heyecanlı olduğunu gördüm. Görüşmemiz sonucunda anlattıklarını uygularsa Bursa’nın engelliler konusunda çok önemli bir yere geleceğini düşünüyorum. Büyükşehir belediyesinin en önemli projelerinden olan sosyal yaşam projesini hayata geçirmek istediğini belirtti. Derneklerle ortak işler yapacaklarını belirtti. Ve özellikle ekledi tarihi binanın altındaki yer olan engelliler birimi derneklerin ve engelli sivil toplum örgütlerinin toplantılarına açık olduğunu belirtti. Derneklerden fikir alışverişi yapacaklarını belirterek, derneklerin ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin Büyükşehir belediyesi için önemli olduğunu belirtti. Ve sonuca ekledi engelli federasyonuyla birinci toplantıları yaptıklarını,  2017 yılında çok geniş katılımlı bir toplantı yapacaklarını belirtti.  Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Recep Altepe daha önce Haber gazetesini ziyaret etmişti. O zaman ben kendilerine engelliler sivil toplum örgütlerinde  dile getirilen engelli taksisi projesini ilettim. Aynı konuyu sayın Dr. Pelin Feymi’ye de yeniden ilettim. Engelli taksisi projesini yeniden gündeme aldı ve başkana yeniden bu konuyu iletecek. Akülü araç atölyesi için bilgi alışıverişinde bulunduk. Akülü araç projesinin Bursa Kent Konseyi Engelliler meclisinin bir projesi olduğunu yeniden söylemek istiyorum. Birde engelliler bakım merkezini bütün engelli sivil toplum örgütleri özellikle zihinsel engellilerin annelerinin istedikleri ve dile getirdikleri bir projeyi de ben yeniden Dr. Pelin Feymi ile görüşmeye çalışacağım. Bursa’ya bir tane engelliler bakım merkezi gerekli olduğunu belirttim. Haber gazetesi olarak Engelliler biriminin bütün toplantılarına katılacağımı büyük bir zevkle ve heyecanla haber yapacağımı söyledim. Son olarak Dr. Pelin Feymi koordinatör olacak,  Mustafa Tıkız gelen engellilere danışmanlık hizmeti veriyor, İpek Öztürk evde temizlik hizmetleriyle çalışmalara devam ediyor, Fulya Balkanda Bursa’da yeni kurulan Emzirme Kabinleriyle ilgileniyor. Son olarak da iki hafta önce engelliler birimine Psikolog Aylin Güney geldi, şimdilik Pazartesi ve Salı günleri engelliler biriminde psikolojik danışmanlık desteği verecektir. Diğer günlerde de gençlik merkezinde ve çocuk merkezinde olacaktır. Engelliler birimine çalışmalarında başarılar diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254