Yerel yönetimler ile ilgili herkesin aklındaki soru şu;

“Borç varken belediyeler nasıl yatırım yapacak?”

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kanal ON6 ekranlarında Ana sayfa programımızda sorularımızı yanıtladı.

Yılmaz 31 Mart Yerel seçimler sürecinde yakından takip ettiğim bir isimdi. Özellikle kentsel dönüşüm, imar sorunları ve doğalgaz konusundaki vaatleri, kendisinin hazırladığı lansman programında yeterince ikna ediciydi.

6 AYDA NELER YAPTI?

Başkanlık döneminde 6 aylık bir süreci geride bırakan Yılmaz’a bu sürede neler yaptığını sordum.

“İlk 6 aylık süreç belediyeler için bir hazırlık süreci” dedi. Hem stratejik planların hazırlanması noktasında hem de kurumsal yapıların yeniden oluşturulması noktasında çalışmalar yapılmış. 5 yıllık plan hazırlanmış. Geçen günlerde de stratejik plan meclisten geçmiş. Bu ay da bütçe onaylanarak vaatlere doğru yola çıkacak Yılmaz.

Seçim öncesi kentsel dönüşümden doğalgaza, ulaşım ve parklanmadan akıllı kavşak yatırımlarına kadar vaat zinciri açıklamıştı. O vaatler sonrasında belediyenin borcu göz önüne alınarak bir çok eleştiri duymuştum. Ve dün direkt sordum.

BU KADAR VAADİ YAPACAK BÜTÇE VAR MI?

Yılmaz, rahat ve samimi bir şekilde şöyle dedi;

“Mali bir disiplin uyguluyoruz. Bir takım tasarruf tedbirleri aldık. Bu işin zaten kültür haline gelmesi lazım. Kanaat kültürü bizim medeniyetimizin en önemli müesseselerinden bir tanesi. Lakin biz bunu çok uygulamıyoruz. Bunu birey içinde söylüyorum, kurum içinde söylüyorum. Kanaati geniş zamanlarımızda uygulamadık. Ama şimdi sıkışık dönemlerimizde uygulamak durumda kalıyoruz. Bir yerde yenilenmeye ihtiyaç yoksa yenilenmemeli. Kendi ihtiyaçlarımızı taleplerimizi kendi kaynaklarımıza göre şekillendirmek lazım. Geçmiş dönemde her şey hızlı bir şekilde ilerlediği için rahat davranıldı. Buna doğal olarak Yıldırım Belediyesi’de katıldı. Açık ve net söylüyorum.  Bu mali kaynak sıkıntısı aşılamayacak bir sorun değil. Bunu aşacağız. Biz göreve gelmeden de borcumuzu ve riskimizi biliyorduk. Göreve geldikten sonra da bu riskleri nasıl aşarız onun da çalışmasını yaptık. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. BİR SIKINTI VAR AMA SIKINTI DEĞİL.”

İMAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yıldırım’ın sorunları denilince akla hiç şüphesiz imar ve kentleşme geliyor. Kentsel dönüşümde zaten kaçınılmaz bir durum. Yıldırım Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusundaki en büyük belası hisseli tapular. Bir arazi düşünün. 100 kişinin hissesi var. Hangi biriyle anlaşıp uzlaşacaksınız. Çok zor bir durum.

Yılmaz “Burada kentsel dönüşümünde öncesinde bir problem var. Bazı vatandaşların yirmi sene önce aldığı hisseli tapular konusunda  büyük zorluklar yaşanıyoruz. Zamanında bakmamışız, önemsememişiz. Geçmişte bu bölgelerde planlama yapılmadığı için yerel yönetimler tarafından veya yapılıp bozulduğu için diyelim çünkü tek taraflı sorumluluk yüklemek doğru olmaz buralarda bir takım planlar yapılmış, iptal edilmiş. Birisini emlakçı kendisi parsellemiş. Tarlasını bölmüş yüz parçaya. Daracık yollar bırakmış. Okul alanı sağlık ocağı alanı hiç bırakmamış. Bölmüş yüz tane arsa çıkarmış” dedi.

Hisseli parsel konusunda bakanlığa gerekli çalışmalar iletilmiş. Yakın zamanda bir yönetmelik çıkacak. Bu yönetmeliğe istinaden çalışmalara devam edilecek. Plan ve uygulamalar çözüldüğünde bu bölgedeki dönüşümün önünde bir engel olmayacak sadece anlaşmalar kalacak.

Yıldırım Belediyesi müteahhitlik şeklinde bir pozisyon üstlenmeyecek. Tamamıyla aracı olarak müteahhitlerle  hak sahiplerini buluşturacak. Ve kafalar karışmasın diye küçük etaplar halinde dönüşümler yapılacak.

ŞİRİNEVLER’DEKİ DOĞALGAZ SORUNU

Şirinevler tarafında bir bölge. Aradan bir yol geçiyor. Yolun bir tarafında doğalgaz var diğer tarafında yok. Hal böyle olunca vatandaş yolun diğer tarafına da doğalgaz istiyor. Fakat yolun diğer tarafı ova koruma alanı. Yani kazma vurulamıyor. Doğalgaz için çalışma yapılamıyor. Bu sorun uzun yıllardır var. Sorduk Yıldırım Belediye Başkanı’na şöyle dedi;

Çevre yolunun altındaki bölge kaçak yapılaşmanın olduğu bir bölge. Özellikle kaçak yapılaşmaya dur dememiz gerekiyor. Mevcut bir durum oluşmuş, geçmişte insanlar başımızı sokacak bir evimiz olsun diyerek bina yapmışlar. Bir takım alt yapı hizmetleri de alınmış fakat doğalgaz ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Biz bunu o dönemde de Bursagaz ile görüştük. Ova koruma alanı olduğundan dolayı doğalgaz faaliyeti yapılamıyor. Biz bu sorunu çözmek adına çalışmalar yürütüyoruz. 6 aylık süreçte Bursagaz’da bir yönetim değişikliği oldu. Alman firması yöneticiydi. Şimdi bir Azeri firması devraldı. Yakın zamanda bir görüşme gerçekleştirdik. Bu sadece Yıldırım’ın değil, Osmangazi ve Gürsu’nun da benzer sorunları var. Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bir ortak çözüm arayışındayız. Bir yol da kat ettik. Samanlı, millet mahallesi, Şirinevler olsun bu bölgedeki doğalgaz sorunları çözmek adına teyakkuzdayız. 2020 içerisinde doğalgaz çalışmalarına başlarız diye ümit ediyorum.

NAİM SÜLEYMANOĞLU SPOR KOMPLEKSİ

34 bin metrekarelik bir alana kuruldu. Şirinevler metro istasyonunun hemen yanında. 8 bin metrekare taban alanı olan büyük bir kompleks. Türkiye’nin en büyük spor komplekslerinden biri.  200 binin üzerinde bir genç nüfusa sahip Yıldırım’a güzel bir çalışma. Spor bakanının da katılımı ile 17 Ekim saat 14.30’da açılıyor. Sevgili gençler gidin görün derim.

Hayırlı olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254