2020 Ocak :          

27  Kadın Cinayeti,   7   Şüpheli Kadın Ölümü 

2020 Şubat :         

22  Kadın Cinayeti, 12   Şüpheli Kadın Ölümü

2020 Mart :          

29 Kadın Cinayeti,    9   Şüpheli Kadın Ölümü

2020 Nisan :        

20 Kadın Cinayeti,  20   Şüpheli Kadın Ölümü

2020 Mayıs :        

21 Kadın Cinayeti,  18  Şüpheli Kadın Ölümü

2020 Haziran :     

27 Kadın Cinayeti,   23  Şüpheli Kadın Ölümü

2020 Temmuz :   

Henüz ayın 11’i; 20 gün sonra kim bilir kaç kadın?

Bu veriler ülkemiz genelinde 2020 nin  ilk 6 ayında bilinen kadın cinayetlerinin istatistiği (Kaynak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu)

Yani yazının başlığının istatistik  bölümü.

’’Avrupa Konseyi’nin, kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin bu yeni sözleşmesi, ciddi bir insan hakları ihlali oluşturan bu sorunu en kapsamlı şekilde ele alan bir uluslararası anlaşmadır. Bu tür şiddete sıfır tolerans gösterilmesini hedeflemektedir ve Avrupa ile onun sınırlarını da aşan geniş bir alanda daha güvenli yaşanabilmesini sağlama yolunda önemli bir adımdır. Şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması ve şiddet uygulayanların adalete teslim edilmesi, bu sözleşmenin temel taşlarını oluşturmaktadır. Ayrıca, toplumun her ferdini, özellikle de erkekleri ve erkek çocuklarını, tutumlarını değiştirmeye davet ederek, bireylerin vicdanlarını ve düşüncelerini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Esas itibariyle, erkeklerle kadınlar arasında daha fazla eşitlik sağlamaya yönelik çağrının yeniden yapılmasıdır; zira, kadınlara yönelik şiddetin kökleri, toplumda erkek ve kadın arasındaki eşitsizliğe dayanmakta ve bir hoşgörü ve inkar kültürünün sonucu olarak sürdürülmektedir.’’

Sözleşme Kapsamındaki Suçlar .

 Ev içi şiddet (fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik)  - Taciz amaçlı takip;  tecavüz dahil, cinsel şiddet- taciz; - Zorla evlendirme;  - Kadınların sünnet edilmesi; Kürtaja  ve kısırlaştırmaya zorlama.

Bu metin her nedense birden bire   tartışmaya açılan, 12 Mart 2012'de onaylayan ilk ülkenin Türkiye olduğu, 2013-2015 yılları arasında 18 ülkenin (Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Bosna-Hersek, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Karadağ, Malta, Monako, Polonya,   Portekiz, Sırbistan, Slovenya)imzaları ile katıldığı, 1 Ağustos  2014'te yürürlüğe giren ve  onaylayan ülke sayısının 2019 itibarıyla 34'e ulaştığı İstanbul Sözleşmesi ve kapsamına aldığı suçlar.

Rahatlıkla anlaşılacağı üzere bu da yazının başlığının Sözleşme Bölümü.

No comment.

Bu da yorum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254