banner262

Geçtiğimiz Salı akşamı Bursa İl Dernekleri Federasyonu (BİLDEF)’te belki de Bursa için çok önemli bir kaynaşma ve fikir alışverişinin olduğu bir geceye şahit olduk.

Geceye, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, DAĞDER Başkanı Yaşar Türk, Bursa KOSGEB Müdürü Erkan Güngör,  çeşitli mesleklerde çalışanlar ve Bursa’da hemşehri dernekleri başkanları katıldı.

BİLDEF Genel Merkez’de düzenlenen toplantının amacı KOSGEB teşvikleri ve girişimcilik konusunda gelenleri bilgilendirmek ve KOSGEB kredilerinin ne şekilde kullanılması ve kimlerin faydalanacağı hakkında bilgiler içeriyordu.

Toplantıya ilk önce Bursa’da önemli bir etkinliği bulunan DAĞDER’in başkanı Yaşar Türk ve ekibi geldi. Başkan Ramazan Alp ile birlikte katılımcılara Bursa’da her iki sivil toplum kuruluşunun faaliyetleri ve gelecek hakkında ne gibi planlar yapılabilir üzerine konuşuldu.

DAĞDER Başkanı Yaşar Türk, BİLDEF’in Bursa’da önemine değinerek, Bursa’nın dağ ilçelerinin kültürünü, geçmişten gelecek kuşaklara taşımak istediklerini, bu bağlamda teknolojinin de hızlı gelişmesine bağlı olarak özellikle gençlerin gelenek ve göreneklerinden uzaklaştığını belirterek bu konuda birlikte çalışmalar yapılarak sosyal sorumluluk bilincinin yeniden kültürümüze dayalı bir şekilde gelişmesini sağlamalıyız ifadelerini kullandı.

DAĞDER’in Bursa’da yörenin kültürel özelliklerine uygun dağ turizminin gelişmesi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını da vurguladı.

Türk, DAĞDER olarak fabrika istiyoruz mantığından vazgeçtiklerini bütün enerjilerinin turizm için harcadıklarını söyledi.

BİlDEF Başkanı Ramazan Alp ise, Bursa’nın bir göçmen şehri olduğunu söyleyerek federasyon olarak Bursa’nın gelişmesine katkı sunmak için herkesle iletişim halinde olacağını kaydetti.

BİLDEF buluşmasında gecenin yönetici konukları arasında başkan Aktaş da vardı.

Başkan Aktaş,  “Hemşehri derneklerinin sadece folklor oynamak, yöresel yemekler sunmak ya da kendi kalıbında kalmasını istemiyoruz diyerek şehrin gelişmesi aşamasında heyecanı ve projeleri olan bizimle birlikte katkıda bulunmaları lazım diyerek uygulanabilir ve sürdürülebilir çalışmaların güç katacağını” dile getirdi.

Gecenin bir başka önemli konuğu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar idi. Dündar da kısa bir konuşma yaparak Bursa gibi bir göçmen şehrinde birlik ve beraberliğin yanında üretime odaklı çalışmanın gerekliliğine dikkat çekerek dernekleri ve federasyonları da her zaman önemsediklerini söyledi

Başkan Dündar ile birlikte Ak Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez de konuşmasında Bursa’nın bir çiçek bahçesi olduğunu ve burada yaşayan herkesin de birer çiçek olduğunu hatırlattı. Herkesin üzerine düşeni yapması geleceğin Bursa’sı adına çok güzel sonuçları ortaya çıkacağını vurguladı.

BİLDEF’teki gecede asıl amaçlanan konu federasyonun ve bağlı derneklerin üyelerine KOSGEB çalışmaları, projeleri ve işletmelere ne şekilde kredi sağlandığı konusu idi

Bu bağlamda Bursa KOSGEB Müdürü Erkan Güngör,  katılımcılara önemli bilgiler verdi. Güngör, Bursa gibi sanayisi, turizmi, ekonomisi gelişmeye açık bir şehirde kendileri de KOSGEB olarak bir takım çalışmalar yaparak ileriye yönelik girişimcilik ruhu olan girişimcilik için projesi olan bize gelsin dedi.

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere destek veren KOSGEB  işi olmayana işi olup da işini geliştirmek isteyen tam destek veriyor.

Girişimcilik desteği her zaman bizim önceliğimizdir” diyen Güngör,  370 bine kadar çeşitli desteklerimiz var dedi. Bilindiği üzere KOSGEB’in eskiden girişimciler için bir aylık uygulamalı eğitimi vardı. Erkan Güngör bu eğitim de artık dijital hale getirdiklerini, bunun için e- Devlet şifresi olan herkesin online olarak bu eğitim kendisi ne zaman arzu ederse yer ve mekan zorunluluğu olmadan dijital ortamda katılarak sertifikasını alabilir dedi.

Sertifikayı alan girişimciler çeşitli kollarda destekleri alabiliyor. Tabi bunun bazı şartları var o da kendi web sitelerinde detaylı olarak verilmiş.

KOSGEB Müdürü Erkan Güngör, konuşmasında dikkat çektiği başka konular da vardı.  Girişimci kadına, şehit yakınlarına ve engelli bireylere 5 bin TL fazla destek veriyor. Bu miktar kademeli olarak da değişiyor. Her alanın şartları farklıdır diyen Güngör, makine, otomasyon,  ilaç ve kimya sektörüne bu oranın daha fazla olduğunu belirtti.

Bu anlamda teknoloji seviyesine göre iki işletme bir araya gelip birlikte iş yapmaya çalışırsa 1.5 milyona kadar desteği alabilecek.

Bu manada online eğitimini tamamlayan, sertifikasını alan desteği istediği zaman bir KOSGEB uzmanının desteği ile kullanabilecek.

KOSGEB’in bu konuda en çok önem verdiği özelliklerden biri bu desteklerden faydalanabilmek için tek şartı var. Desteği almak için projede kendi fikrini kendi dile getirecek olması. Bir başkasının yazdığı projeyi biz anlıyoruz diyen Güngör, KOSGEB kapısının herkese açık olduğunu ülkenin güzel bir ekonomiye bizim de girişimciye ihtiyacımız var diyerek sağlam bir fikri ve projesi olan herkese kapıların ardına kadar açık olduğunu söyledi.

BİLDEF bu konuda üzerine düşeni yapmaya gayret ediyor. Yeni yönetim ile birlikte çeşitli kurumlarla önemli seminerler düzenleyerek hem üyelerine faydalı olmaya çalışıyor hem de Bursa’ya katkı sunmak için çeşitli görüşmeler gerçekleştiriyor.

Bu yönüyle başkan Ramazan Alp bu çalışmaları ile takdir toplamaya başladı. İlerleyen süreçte bu tür etkinliklerin hem kendisi adına hem de başkanlığını yaptığı BİLDEF’e yüklenen sorumluluğu daha da pekiştirecektir.

Güzel bir Bursa için ele ele ve birlikte hareket etmeyi herkes gibi biz de önemsiyor, bu konuda çalışması olanları da gönülden kutluyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254