banner216

Bu haber kez okundu.

BAKKA 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Bartın’da, ’2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi.
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından ’2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ kapsamında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantılarından ikincisi Bartın Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasında BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu; bölgenin iş, yatırım ve yaşam alanlarındaki altyapı eksikliklerini tespit ettiklerini ve bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla 7 Milyon TL toplam bütçeli Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına çıktıklarını ifade etti.
“Bölgeye turist çekme yönünde çabalarımız var”
BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın kalkınma ajanslarına yönelik “Bölgelerinizi analiz edin ve bölgeniz için belirlediğiniz konulara odaklanın, mali destek programları bu odaklanmanın destekleyici bir unsuru olsun” mesajını hatırlatarak bölgenin iş, yatırım ve yaşam alanlarındaki altyapı eksikliklerini tespit ettiklerini ve bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla 7 Milyon TL toplam bütçeli Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına çıktıklarını ifade etti. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının odaklandığı konuların GAP Eylem Planı gibi Batı Karadeniz Kalkınma Programı (BAKAP) Eylem Planını hazırlamak ve bölgeye daha fazla gelir getirecek özellikle yabancı turist sayısını arttırmak olduğunu ifade eden Kuzu, BAKAP Eylem Planı hazırlıkları kapsamında Kastamonu merkezli Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile birlikte yürütülen çalışmalarda önemli ilerleme kat edildiğini söyledi. Bölgede daha fazla para bırakacak yabancı turistlerin sayısının arttırılması odağında Bartın Yatırım Destek Ofisinin de çalışmaları ile Dubai ve Katar’dan üst düzey yetkililerin bölgede ağırlandığının da altını çizen Kuzu, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı önceliklerinden birinin turizm olduğunu ve gözlemlerine göre realitede bölgeden alınacak başvuruların çoğunluğunun turizm alanında hazırlanacağını öngördüklerini ifade etti. Türkiye’de 26 kalkınma ajansı bulunduğunu ve personel sayısı açısından en az personelle çalışan ajansın BAKKA olduğunu, fakat buna rağmen özveriyle çalışan personel vasıtası ile hazırlanan çalışmaların ve başvuru rehberlerinin Kalkınma Bakanlığı tarafından hiçbir değişiklik talebi iletilmeden onaylandığını ve bunun, işlerin profesyonel yapıldığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek, personeline teşekkür etti.
“Suudi Arabistan’dan sosyal medya ekibi gelecek”
18-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Suudi Arabistan’dan sosyal medya ekibinin bölgeyi ziyaret ederek izlenimlerini paylaşacağını ifade eden İbrahim Kuzu, "Çalışmalarda sonuçlar almaya başladık. 18-23 Temmuz’da Suudi Arabistan’dan 8 kişilik sosyal medya ekibi gelecek. Zamanı yakalamaya çalışıyoruz. Sosyal medya fenomeni üç yüz bin takipçisi olan, gittiği yerlerin tanıtımını yapan insanlar aracılığıyla tanıtım yapacağız. Türk Hava Yolları ile işbirliği halinde olacağız. Masrafın bir kısmını onlar karşılayacaklar. Küçük Ölçekli Altyapı Programının önceliklerinden biri de turizm. Eğer biz uygun altyapıyı hazırlayabilirsek, hizmet kalitemizi yükseltebilirsek ve ciddi bir tanıtım yapabilirsek buradan netice almamız mümkündür” dedi.
“Turizm yatırımcılarını çekmemiz gerekiyor”
Bartın Valisi Nusret Dirim de, Bartın’ın turizm alanında değerlendirilebilecek doğal güzellikleri olduğunun altını çizdi. Bartın’ın turizm yatırımları açısından değerlendirilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu söyleyen Dirim, turizm için gerekli bütün güzellikleri Allah’ın bu bölgeye vermiş olduğunu sözlerine ekledi. Yapılması gerekenin nitelikli turizm yatırımcılarını çekmek, onlar için altyapı hazırlamak, hali hazırda daha çok günü birlik ve ekonomiye fazla katkı bırakmayan turizm hareketliliğinden geceleme sayısının fazla olduğu ve bölgede daha fazla para harcayacak turizm hareketliliğine geçişi sağlamak olduğunu belirten Dirim, "Bölgemiz gelen turistlere eşsiz nimetlerini sunuyor. Bu nimetleri etkili değerlendirecek nitelikli turizm yatırımcılarını bölgemize çekmemiz gerekiyor. Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde turizmden para kazanmayı başarabilen, konaklama yaptırabilen, kaliteli hizmeti, yeterli yatak kapasitesi olan turizm yatırımcılarını davet ederek ‘Bölgemize gelin, bölgemizde yatırım yapın, bu bölgede para kazanabilirsiniz, bu bölge sizin için gelecek vadediyor’ mesajını vermemiz gerekiyor. Söylemin ötesinde rakamlarla, bölgedeki turizm hareketliliğine ilişkin kaynaklarla, turizm yatırımcıları için gösterilebilecek arsalarla ve hazırlanan altyapıyla söz konusu yatırımcılarla istişareler yapıldığında birçok turizm yatırımcısının ciddi ilgi göstereceğine inanıyorum" dedi.
Çağlı, Küçük Ölçekli Mali Destek Programı’nı anlattı
Açılış konuşmalarının ardından BAKKA Program Yönetim Birimi Başkanı Irmak Göksu Çağlı tarafından katılımcılara 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı, program öncelikleri, uygunluk kriterleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında detaylı bilgi aktarıldı. Programa başvuru yapacakların öncelikle KAYS sistemine girişlerini yapması, ardından rehberde belirtildiği şekilde proje evraklarının matbu hallerinin ajansa teslim edilmesi gerektiğine dikkat çeken Çağlı başvuruların sisteme girilmesi için son tarihin 23 Eylül 2016 Cuma günü saat 23.59, başvuru dosyalarının ajansa teslimi için son tarihin 30 Eylül 2016 Cuma günü saat 18.00 olduğunu ve bu tarihlerden sonra ajansa ulaşan başvuruların değerlendirmeye alınamayacağını vurguladı. Sunumun ardından katılımcıların sorularını cevaplayan Çağlı, katılımcıları 19-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek ücretsiz eğitim toplantılarına davet etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202