Adını sinerji dedikleri toplantılarına,  alanında uzman olan er kişileri davet edip, ölü toprağı serpilmiş hafızaların silkelenmesine sebep olan BALKANTÜRKSİAD Başkanı Levent Bilek ve yönetimi takdiri ve alkışı hak ediyor.

Maalesef, ülkemizde yaşanan olaylar karşısında sesini çıkarması gerekenler, söylemesi gerekip de söylemeyenler, körebe oynamaya, sağır numarası yapmaya devam edenleri ibretli gözlerle, yüreklerle takip ediyoruz.

Bunca körelmeye, çukurun içine düşmelere rağmen, iyi insanlara da rastlıyor, dinliyor,  haberdar ediliyoruz.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, sivil toplum kuruluşları ve dernekler, dalkavukluk yapmaktan kurtulduklarında, kapı kulu olmaktansa, yaratıcının kulu olmayı tercih ettiklerinde, insanların üzerine serpiştirilen ölü topraklar, bir anda canlanıyor.

***

İşte o STK’lardan birisi olan, kurucu başkanlığını Naci Şahin’in yaptığı BALKANTÜRKSİAD, Bursa ve ülkemiz için çok önemli adımlar atıyor.

Her ay gerçekleşen sinerji toplantılarında, topluma duyması, görmesi, bilmesi gereken pencereler açan, hava almasını sağlayan, koridorlar oluşturan, birilerinin kamuoyundan gizlemeye, saklamaya çalıştığı, çırpındığı ne varsa ortaya döküyorlar; yani alkışı hak ediyorlar.

BALKANTÜRKSİAD’ın geçtiğimiz hafta sinerji toplantısının konuğu olan Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı hoca, zekalarımıza pranga vurmak isteyenlerin zavallılığını ortaya saçtı, tescilledi, tasdikledi.

Bayraktar hoca, “Ekonomisi güçlü olmayan toplumların, eğitimi, siyaseti, sosyal yaşantısı, hayata bakışı asla doğru olamaz” dedi.

Allah, ideal toplumu 1400 yıl önce Kur’an aracığı ile işaret ettiğini söyleyen Bayraktar hoca, sünepelikten kurtulmanın, yırtılmanın yolu, halkın ekonomik olarak güçlü olmasıyla olabileceğini, öğretilmiş çaresizlikten kurtulmak için de gelene ağam giden paşam denmemesi gerektiğini söyledi.

Yani, “siz şu kadar maaşı hak ediyorsunuz. Ev kiranızı ödemek için türlü eziyetlerle, üzüntülerle, kahırlarla, sürekli arkadaş olacaksınız o kadar” diyenlere hadi oradan demek gerektiğini söyledi.

 Mesela Bayraktar Bayraklı’nın konuşmasında altını çizdiği şu satırlar eksikliklerimizi ortaya koyuyor: “Allah,  ideal toplumun projesini çizmiş. İnanan adam güvenilen adam demektir. Müslüman, güvenilen adamdır, emanete ihanet etmeyen insandır. Ekonomisi güçlü olmayan bir toplumun, eğitimi güçlü olamaz. Yani Allah diyor ki, verin bana malzeme yaratayım size sevgi. Ne istiyor Allah bizden; doğru iman,  doğru amel, faydalı iş. Gelin görün ki şimdilerde durum çok vahim.”

Bayraklı’nın sözlerinin altını çizmeyelim de ne yapalım.

Evet, unutmamamız gereken en önemli mesele; sağlam bir duruş göstermektir.

***

Güven içinde yaşamak ve ekonomik özgürlük çok önemli. Eğer vatandaşın ekonomisi kendisini mutlu ederse, insanlar belirli bir seviyeye geldiklerinde rahatlar, daha mutlu ve pozitif olurlar.

Bunun en güzel örneğini gelişmiş ülke insanlarının emeklilerinde görebiliriz; dünya turuna iki ay biriktirdiği parayla çıkmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyor…

Elektrik, su, doğalgaz faturalarının girdabında boğulmuyorlar!

Tabi bu işler hep oralarda oluyor, buralarda ise soğan ekmeğe devam!

Kısacası BALKANTÜRKSİAD’ın çiçeği burnunda başkanı Levent Bilek ve arkadaşları, bu şehirden ülkemize ışık saçıyor.

Doğru emel, doğru amelle hareket eden BALKANTÜRKSİAD’ı Bursa’daki diğer sivil toplum kuruluşları da örnek alması gerektiği inancındayım.

Toplumun her konuda aydınlanması, bilinçlenmesi için BALKANTÜRKSİAD’ın sinerji toplantılarında ezberleri bozan konukların sayısının artması dileğimizle…

Tertip ettikleri sinerji toplantılarında, insanlara güven, umut ve azim aşılayan…

Dünyadaki dengeleri hesaba katarak ülkenin yararına adımlar atan BALKANTÜRKSİAD’ı takip etmeye devam ediyoruz.

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.