banner263

Verimli ders çalışmak ile çok ders çalışmak aynı şey değil. Özellikle anne babaların eğitimin bu kadar içinde olduğu günlerde bu konuya açıklık getirmek gerektiği kanaatindeyim.

 Gelişimde bireysel farklılıklar vardır. Bu cümle tüm eğitim sürecinde aklımızda bulunması gereken çok değerli bir anahtar gibi. Neredeyse yaşanabilecek bütün sorunlar bu anahtar cümle ile çözüme kavuşturulabilir.

Eğitim insanlık tarihi ile yaşıt olsa da bugün yaygın olarak tercih edilen eğitim yaklaşımı eskisine nazaran biraz farklı. Yapılandırmacı yaklaşım adı verilen bu yeni yaklaşım bilişsel süreçleri ve bireysel farkları temele alır. Klasik eğitim ile en temel farkı eğitim süreci içerisinde pasif bir unsur olan öğrenciyi tüm öğrenme süreçlerinin merkezine almasıdır. Eskiden her şeyi bilen öğretmendi ve her türlü doğru bilginin birinci aktarıcısı olduğuna inanılırdı. Öğrencinin tek görevi ise kendisine sunulan bilgiyi irdelemeden, eleştirmeden ve sorgulamadan kabul etmesi ve ezberlemesiydi. İçerisinde bulunduğumuz modern süreçlerde süreç tamamen farklı. Artık öğretmen bilgiyi öğreten değil öğrencinin doğru bilgiye ulaşma serüveninde ona rehberlik eden bilge bir yol arkadaşı rolünde. Görevlerin ve rollerin bu şekilde değişmesi ile birlikte rehberlik etme ihtiyacı arttı. Sadece öğretmenlerin rehberlikleri yetmedi. Eğitim koçluğu müessesesi doğdu. Öğrencileri tanıyan yeteneklerini ve yeterliliklerini keşfetmesine olanak sağlayan bu akademisyenler öğrencinin kendi eğitim ihtiyaçlarını belirlemesinde ve etkili öğrenme yöntemlerini bulmaları konusunda öğrencilere danışmalık yapmaya başladılar.

Geçen hafta söz verdiğim üzere ben de sizlere öğrencinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak bir envanteri size tanıtacağım. Sizler de evlerinizde öğrencilerinize bu envanteri uygulayarak onu daha yakından tanıyabilecek ve onun da kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabileceksiniz. Kısaca envanterimizi nasıl uygulayacağımıza bakalım. Öncelikle bir dosya kağıdına bir daire çiziniz ve bu daireyi tıpkı pasta dilimler gibi çizgilerle sekiz eşit parçaya bölünüz.Her bir parçanın dışına Aile, Okul, Kişisel Tatmin, Hobiler, Arkadaşlar, Sağlık&Kişisel Bakım, Sosyal Yaşam ve İlişkiler adlarını veriniz. Şimdi de merkezdeki noktadan dışarı doğru iç içe on daire daha çiziniz. Böylelikle her sekiz parça kendi içerisinde on basamağa bölünmüş olacak. Şimdi de öğrencinizden bu koçluk mangalasını boyamasını isteyin. Kendisini bu alanlarda ne kadar doyuma ulamış ve memnun hissediyorsa o çembere kadar boyamasını isteyin. Bu çalışmada açık yürekli olmak çok büyük bir önem taşımaktadır. Çalışmayı sağlıklı bir şekilde tamamladığımızda farklı seviyelerde boyanmış dilimlerden oluşan bir dairemiz olacak. İşte daha fazla gelişmek istediğimiz alanları belirledik bile.  Şimdi sıra zamanı etkin planlamakta. Daha az boyadığımız dilimin adına bakarak hangi alanda kendimizi geliştirmek isteyeceğimizi görebiliriz. Bu mandala farkına varmadan geride akalan gelişim alanlarımızı görmemizi sağlayacaktır.

Yetişkinler olarak sizler de sosyal, akademik ya da iş hayatınızda neyi ne kadar öncelediğinizi ya da nerede geride kaldığınızı görmek için uygulayabilirsiniz. Yeter ki dürüst olun. Güzel sonuçlar alacaksınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254