banner216

Bu haber kez okundu.

Sağlıkçıların defin belgesi sorununu çözüldü
Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, “Defin belgesi vermek, sağlık çalışanının görevi değildir” dedi.
Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Ülkemizde belediye sınırları içerisinde, defin belgesi düzenlemek, ilgili yönetmelik gereği belediye hekimlerinin sorumluluğunda olmasına karşın hekim yokluğu sebebiyle bazı yerlerde bu görev aile hekimlerine yaptırılmakta idi. Ancak Danıştay, aile hekimlerinin defin ruhsatı verme görevi olmadığına karar verince, bazı illerde bu görev toplum sağlığı merkezindeki hekim dışı çalışanlarına yaptırılmak istenmiştir. Sağlık-Sen olarak, söz konusu yönetmeliğin uygulanmasını, defin belgesi düzenleme işinin belediyelerce yapılması gerektiğini ifade ediyoruz. Toplum sağlığı merkezi çalışanlarının görevi defin ruhsatı düzenlemek değildir ve görev tanımlarında böyle bir iş bulunmamaktadır. Bu arkadaşlarımız kendi asli işlerinde istihdam edilmeli ve işlerine yoğunlaşmalıdır. Ülkemizde ölüm ve definle ilgili işlemler 19 Ocak 2010 tarihli ve 27467 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Mezarlık Yerlerinin İnşası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca ifa edilmektedir” diye konuştu.
SORUN İLGİLİ MAKAMLARA İLETİLDİ
Sağlık-Sen olarak sorunu ilgili makamlara ilettiklerini kaydeden Karaer, “Sağlık-Sen olarak Halk Sağlığı Kurumu’nun ilgili yöneticileri ile görüşerek, toplum sağlığı merkezindeki sağlık çalışanlarını mağdur edecek bu haksız uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istedik. Kurum yetkilileri, görüşmemiz üzerine konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılarak defin ruhsatı verilmesi konusunun çalışanların görevi olmadığının açıklanacağını ifade ettiler” diye konuştu.
GENELGE YAYINLANDI
Yayınlanan genelgeyle sorunun çözüme kavuşturulduğuna işaret eden Karaer, şöyle konuştu: "Halk Sağlığı Kurumu, sağlık çalışanlarının defin belgesi düzenlemesi konusundaki uygulamasından vazgeçti. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş imzasıyla yayınlanan genelge, ilgili birimlere gönderildi. Yayınlanan genelgede defin belgesi düzenleme işinin belediye hekiminin bulunduğu yerlerde belediye hekimleri, olmadığı yerlerde ise il genelindeki doktorlardan oluşturulacak havuzdaki doktorlar tarafından yerine getirileceğini açıkladı. Dahil edilecek havuza il sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüğü bünyesindeki doktorların dahil edileceğinin açıklandığı genelgede, il sağlık ve halk sağlığı müdür ve yardımcılarının buna dahil olmadığı ifade edildi. Genelgede düzenlemelerin ve lojistik hizmetlerinin Halk Sağlığı Müdürlüklerince koordine edilmesi ve yerine getirilmesi isteniyor. Danıştay’ın, aile hekimlerinin defin ruhsatı verme görevi olmadığına karar vermesi üzerine, bazı illerde bu görevin toplum sağlığı merkezindeki hekim dışı çalışanlarına yaptırılmak istenmesi üzerine Sağlık-Sen olarak bu olaya tepki göstermiş ve bu uygulamadan vazgeçilmesini istemiştik.
Halk Sağlığı Kurumu yetkilileri, görüşmemiz üzerine konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılarak defin ruhsatı verilmesi konusunun çalışanların görevi olmadığının açıklanacağını ifade etmişti. Yayınlanan bu genelge ile talebimiz hayata geçmiş oldu"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202