banner216

Bu haber kez okundu.

Köşk Belediyesi ile ASKİ arasında ihbarname gerilimi
Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç, Aydın Büyükşehir Beldiyesi’nin Köşk Belediyesi adına sahte ihbarname bastırıp dağıttırdığını iddia etti. ASKİ’den yapılan açıklamada ise iddialar kesin bir dille yalanlandı.
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin büyükşehir belediyelerinin yükümlü olduğu katı atık ücretlerinin tahsilini ‘sahte’ ihbarname bastırarak ilçelerde dağıttırdığını öne süren Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç, katı atık ücretlerini toplama görevinin Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarında da bu konunun tartışmalara neden olduğunu hatırlattı. Kılınç, “Katı atık ücretleri ASKİ su faturaları ile tahsil edilip ilgili belediyelerine verilecektir. Bizim belediyemiz tarafından hiçbir şekilde ihbarname basılıp vatandaşa gönderilmemiştir. ASKİ’nin kendi başına düzenlediği ‘sahte ihbarnameleri’ ASKİ personeline ‘Biz Köşk Belediyesi personeliyiz’ diyerek dağıttırdığı tespit edildi. Büyükşehir Belediyesi’ni yönetenler böyle hileli yollarla vatandaşın kafasını karıştıracağına görevlerini yapacaklarsa adam gibi yapsınlar. Yapamıyorlarsa da o koltukları boşuna işgal etmesinler. Katı atık bedellerinin su faturaları kanalıyla alınıp ilçe belediyelerine verilmesi için Efeler Belediyesi Aydın Büyükşehir aleyhine dava açmış ve davayı kazanmıştı. Davanın sonuçlanmasından bu yana ilçe belediyelerinin Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden milyonlarca lira alacağı oluştu ve katı atık bedelleri bu güne kadar ASKİ tarafından tahsil edilip ilgili belediyelere devri gerçekleştirilmedi” dedi.
ASKİ iddiaları yalanladı
Köşk Belediye Başkanı Kılınç’ın iddialarına yanıt veren ASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi: “Katı atık bedelleri, ilçe belediye meclislerince 2872 sayılı Çevre Kanununun 11. Maddesine dayanılarak belirlenmektedir. Katı atık gelirleri ilçe belediyelerine ait olup ASKİ Genel Müdürlüğümüzce Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri doğrultusunda tahsil edilmekte ve ilgili belediyesi hesabına aktarılmaktadır. İlçe belediyeleri adına basılmış bir ihbarname olmadığı dağıtılan ihbarnamede yer alan Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü logosundan açıkça anlaşılmaktadır. İlgili açıklamada hileli yollarla vatandaşın kafasının karıştırıldığından bahsedilmişse de bu iddia tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Zira açıklandığı üzere katı atık ile ilgili ücretin belirlenmesi tamamen ilçe belediyelerinin yetkisi dâhilinde olup bu bedellere ilişkin itirazların ve tepkilerin muhatabının da ilçe belediyeleri olması doğaldır.
Genel Müdürlüğümüzün bu ücretlerin belirlenmesinde herhangi bir katkısı bulunmadığından ücretlerle ilgili olarak Genel Müdürlüğümüze herhangi bir tepki de yöneltilmesi de adil olmayacaktır. Genel Müdürlüğümüz yasalar ve yargı kararları doğrultusunda görevlerini ifa eden bir kamu kurumu olup bir diğer kamu kurumu olan İlçe Belediyesinin başkanı tarafından maddi ve hukuki dayanaktan yoksun, salt vatandaşlarımızın zihninde negatif bir algı yaratma çabasıyla yapılan art niyetli ve maksatlı açıklamalara siz değerli vatandaşlarımızın ve kamuoyunun itibar etmemesini rica ederiz”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202