banner216

Bu haber kez okundu.

GEKA’dan Güney Ege’de Finansal Okuryazarlığın Belirlenmesine Destek
Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), “Güney Ege Bölgesi’nde Finansal Okuryazarlık Düzeyinin Belirlenmesi ve Geliştirilmesine Yönelik Çözüm Önerileri” isimli projeye destek vererek bu konuda araştırma yapılmasını ve eğitim verilmesini sağladı.
GEKA’nın 2015 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenen ve Adnan Menderes Üniversitesi Vakfı (ADVAK) tarafından, finansal okuryazarlık düzeyinin tespitinin yapılması ve finansal okuryazarlık düzeyinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında; Aydın, Denizli ve Muğla’da binlerce kişiyle bu konuda anket yapılarak eğitimler verildi. Eğitimler 22 Mayıs 2016 tarihinde Denizli’de, 23 Mayıs’ta Aydın’da ve 24 Mayıs’ta ise Muğla’da gerçekleştirilerek tamamlandı.
Projenin çıkış noktası olan finansal okuryazarlık konusunda araştırma ve bilimsel çalışmaların ülkemizde yok denecek kadar az olması ve bu konuda toplumda yeterli bilincin oluşmaması nedeniyle, bilimsel çalışma niteliğindeki proje GEKA desteği ile ADVAK tarafından gerçekleştirildi. Proje kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla’da anket yapılan kişilerin finansal okuryazarlık seviyeleri tespit edilerek bu kişilere, “Finansal Okur Yazarlık Eğitimi ve Bilgilendirme Semineri verildi. Projeden elde edilen bulgulara göre de finansal okuryazarlık düzeyinin geliştirilebilmesi için çalışma yapılan her ile özel çözüm önerileri geliştirilecek. Proje sonucu geliştirilecek olan önerilerin uygulanması halinde Güney Ege genelinde daha kaliteli bir tüketici ve yatırımcı kitlesi oluşacak ve finansal sistemin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak. Aynı zamanda projenin bu konuda daha sonra Türkiye’de yapılacak kapsamlı çalışmalar için ışık tutacağı öngörülüyor.
FİNANSAL OKURYAZARLIK NEDİR:
Finansal okuryazarlık kavramı, bireylerin finansal konularda bilgi sahibi olarak, doğru finansal tutum ve davranışları göstermeleri ve doğru finansal kararlar almalarını içermektedir. Bir ülkedeki finansal okuryazarlık seviyesinin yüksek olmasının hem birey ve aileye hem de finansal sistem ve ekonomiye çok büyük katkıları bulunmaktadır. Onuncu Kalkınma Planında yer alan politikalardan bazıları finansal eğitimin toplum genelinde yaygınlaştırılması, finansal piyasaların sağlıklı işlemesine, finansal ürün çeşitliliği karşısında bireylerin bilinçli kararlar almasına ve yurtiçi tasarrufların artmasına katkı sağlayan finansal eğitimin yaygınlaştırılması-dır. Ulusal kalkınma planını destekler nitelikteki GEKA projesi ile bölgesel anlamda finansal okuryazarlık düzeyinin tespit edilmesinin, bölgesel kalkınma ve refah açısından büyük önem taşıyacağı düşünülmektedir. Bölge halkının bireysel gelir, gider, tüketim, yatırım ve tasarruf konularında bilinçlenmesi, doğru finansal kararlar almada etkinliği artıracağına ve böylece de bölgesel kalkınmanın hızlanacağı ve refah düzeyinin artacağı öngörülmektedir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202