banner216

Bu haber kez okundu.

Erdem; “Esnaf ve sanatkarı ile Türkiye özgüveni yüksek bir ülkedir”
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem; “Esnaf ve sanatkarı ile Türkiye özgüveni yüksek bir ülkedir” dedi.
ATO Congresium ev sahipliğinde gerçekleşen 5. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası’nı AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkan’ı Selahattin Çetindoğan ve Esnaf Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Semih Özmeriç ile birlikte takip etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5. Esnaf ve Sanatkârlar şurasında esnaf ve sanatkarların değerini ve önemini şu sözleriyle belirtti; “Tarihimize baktığımızda kuruculuk önemlidir. Millet olarak Anadolu’daki varlığımızın temel taşı esnaf ve sanatkârlardır. Selçuklu Devleti de bu altyapı üzerine kurulmuştu. Osmanlı demek, ahilik teşkilatı demek. Osman Gazi ahi usulü ile kılıç kuşanarak gelmiştir. 1000 yıllık varlığımızın temel taşı esnaf ve sanatkârlarımızdır, onların inancıdır. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkâr demek sadece alıp satan demek değildir. Elbette rızkını çıkarır ama onunla birlikte tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet der”
Mehmet Erdem de, yaptığı açıklamada; “5. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkan’ı Selahattin Çetindoğan ve Esnaf Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Semih Özmeriç ile birlikte takip ettik. AK Parti’nin temel önceliklerinden birisi de ileri demokrasinin yanı sıra ekonomidir. Bu nedenle 14 yıllık iktidarımız boyunca demokratikleşmede attığımız adımlar ekonomik başarılarımızın hem sebebi hem de sonucu olmuştur.
Türkiye, kendi ekonomi politikalarını kendi belirleyen 10 yıllık, 50 yıllık hedefler koyabilen, “özgüveni yüksek” bir ülke olmakla birlikte; Bölgesinde en büyük ekonomi ve en etkili siyasi aktörüdür.
Daha modern ve güvenli hizmet sunabilmeleri için ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlarımıza ÖTV muafiyeti getirildi. Sosyal destek pirimi uygulaması kaldırıldı. Genç girişimcilere, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca 75 bin 5000 Türk lirası kazanç istisnası getirildi. En az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlara faizsiz kredi imkânı sağlandı. 6585 sayılı perakende ticareti ile ilgili kanun adeta bir devrim niteliğindedir. Ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV muafiyeti ile kolaylık getirildi. Vergi ve SGK’daki çalışmalarımızla esnaflarımızın nefes almasını sağlandı. Kuruma borcu olan üyeler için ciddi kolaylıklar sağlandı. Mesleki eğitim esnaf ve sanatkârlarımız için önemli bir adımdır. Meslek Odalarına kayıt sırasında yaşanan ustalık belgesi sorununu çözdük. Esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere alışveriş merkezlerinde yer tahsisi yapılmasını sağlandı. Gerçek usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkârlarımızın 2 yıl boyunca basit usule tabi olmanın şartlarını taşımaları halinde takip eden yılbaşından itibaren basit usule geçebilmelerinin önünü açıldı. Geleneksel kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan mesleklerin icracısı olan esnaf ve sanatkârlarımıza vergi muafiyeti getirildi. AK Parti Hükümetleri başta ekonomi olmak üzere tüm politika belirleme süreçlerinde ‘istikrar’ ve ‘müzakere’ hususlarına azami riayet göstererek, Yatırımların ve kalkınmanın sürdürülebilirliği için güven ortamının tesis edilmesi temel öncelik olarak belirlemiştir. Esnaf ve Sanatkârı ile Türkiye özgüveni yüksek bir ülkedir. 2023 hedeflerine hep birlikte güçlü esnaf, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202