banner216

Bu haber kez okundu.

ADÜ’de ‘Atatürk Cumhuriyet ve Demokrasi’ paneli düzenlendi
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanlığı tarafından “Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi” paneli düzenlendi.
Atatürk Kongre Merkezi Magnesia Salonu’nda moderatörlüğünü ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın yaptığı panelde Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Elemanları Yrd. Doç. Dr. Ahmet Toksoy, Okt. Dr. Fatma Tombak, Okt. Coşkun Türkan yer aldı. Panele Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca, Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanları, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
İlk çağlardan günümüze demokrasi ve cumhuriyetin gelişimi, bu gelişimin sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden sürecin değerlendirildiği panel büyük ilgi gördü. Cumhuriyet fikrinin Mustafa Kemal’in gençlik yıllarından itibaren filizlenmeye başladı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Moderatör Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, bugünkü Cumhuriyeti ve demokrasiyi, Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğumuzu dile getirerek Mondros Mütarekesinden, Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan süreci değerlendirdi. Doç. Dr. Erdoğan, Cumhuriyet fikrinin Mustafa Kemal’in gençlik yıllarından itibaren filizlenmeye başladığını vurguladı.
“Türk tarihindeki bütün önemli kararlar meclislerde alındı"
Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Toksoy da, Türklerin teşkilatçı bir millet yapısına sahip olduklarını belirterek, Türk tarihindeki bütün önemli kararların meclislerde alındığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Toksoy, kurtuluş mücadelesinin kongrelerle başladığını ve meclis çatısı altında toplandığını anımsatarak Mustafa Kemal’in liderlik özelliklerini anlattı.
“Cumhuriyet rejimi yaşanabilir en iyi yönetim şekillerinden biridir”
Okt. Dr. Fatma Tombak ise, demokrasi tarihinin antik çağlardan günümüze gelişimini aktardı. Antik dönemde Atina kent devletiyle başlayan demokrasi ve cumhuriyet sürecinin, İngiliz ve Fransız ihtilali ile modern anlamda gelişim gösterdiğini ifade etti. Okt. Dr. Tombak Fransız İhtilalinde burjuvazinin aristokrasiyle yönetimi paylaşmak istemesinin cumhuriyet yönetimine geçişi hızlandırdığını belirterek, “Cumhuriyet rejimi yaşanabilir en iyi yönetim şekillerinden biridir” dedi.
“Sanayi devriminden sonra ulus devlet yapısı ön plana çıkmaya başlamıştır”
Okt. Coşkun Türkan da, insanlık tarihinin dört büyük dönem geçirdiğini ifade ederek bunların Avcılık ve Toplayıcılık, Tarım, Sanayi ve içinde bulunduğumuz Bilişim dönemleri olduğunu söyledi. Okt. Türkan “ Özellikle Sanayi devriminden sonra ulus devlet yapısı ön plana çıkmaya başlamıştır. Osmanlı’nın da Balkanları kaybetmesinin ardından Anadolu’da uluslaşma bilinci başlamış; Milli Mücadele döneminde ümmet yapısından ulus yapısına geçiş hızlanmıştır” dedi.
Panelin son bölümünde gelen soruları yanıtlanırken Moderatör Doç. Dr. Erdoğan katkılarından dolayı konuşmacılara teşekkür etti. programın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca panelistlere teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202