Merhaba sevgili dostlar, bugün sizlerle AGİ konusunu paylaşacağım.  

Asgari geçim indiriminden; Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen tam mükellef gerçek kişiler, Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirleri yıllık beyanname ile bildirenler, Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesi kapsamında ücret geliri elde edenler yararlanır. Dolayısıyla emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primine tabi olarak yeniden çalışmaya başlayanlar da asgari geçim indiriminden yararlanırlar. Buna karşın, çalışmayan emeklilerin asgari geçim indirimi alması söz konusu değildir. Asgari geçim indiriminden Ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı,  Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar, Özel hizmetlerde çalışan şoförler, Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri, Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar,  Gerçek ücretlerinin tespitine imkân olmaması sebebiyle, Danıştay'ın müspet mütalaasıyla, Maliye Bakanlığınca bu kapsama alınanlar, ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler. Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler. (İkametgahı Türkiye'de olmayan ve bir takvim yılında 6 aydan az süre ile Türkiye'de ikamet edenler)  Başka bir kanun hükmü (3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu, 4490 Sayılı Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu, 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu vb.) uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar yararlanamazlar.

Emeklilere AGİ yok ama emekli olup da SGDP ile çalışanlara AGİ var. Hiçbir yerde çalışmayan emekliler AGİ’den yararlanamazlar. SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı ile özel banka-borsa sandıklarından emekli olup da işçi olarak işe girip ister normal prim isterse de SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödeyerek çalışanlara işyerlerinden aldıkları ücretlere göre AGİ ödenecek.  Çalışan emeklilerde gelir vergisi yasasınca vergi ödediklerinden AGİ’ye tabi olur. AGİ’de kişinin bir ay içinde kaç gün çalıştığı veya kaç gün prim ödediği önemli değildir, önemli olan aldığı brüt ücrettir.  AGİ uygulaması gereğince ister net olsun ister brüt ücretle hizmet akdi yapılsın AGİ tutarı işçiye yani çalışana ödenmek zorundadır. Ödemiyorlarsa en yakın defterdarlığa veya vergi dairesine şikayet etmek gerekir. İster kamu olsun, ister özel sektör birden fazla işyerinde çalışanlara da AGİ var ama çalışan sadece bir tek yerden bu AGİ’sini alacaktır. İşyerlerinden biri kamu bir özel sektör ise kamudan, hepsi özel sektör ise en fazla ücret aldığı işyerinden AGİ ödenmelidir AGİ üst sınırın asgari ücretlinin ödediği Gelir Vergisi ile sınırlıdır. 5 çocuktan sonrasına AGİ ödenmez.

Şimdilik hoşça kalın, dostça kalın.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246