banner216

Bu haber kez okundu.

Etibakır Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş’tan Yeşil Artvin Derneği’ne ’ÇED’ Cevabı
Artvin Cerattepe Maden Projesi gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor.
Yeşil Artvin Derneği tarafından "Danıştay ÇED’i iptal etti. Haklılığımız bir kere daha kanıtlandı" şeklindeki açıklamaya Etibakır Maden İşletmeleri Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş’tan yanıt geldi. Arkadaş, yaptığı açıklamada bahse konu edilen ÇED’in geçerliliğinin bulunmadığı, şirket tarafından yeni bir ÇED hazırlanarak gerekli izinlerin alındığını belirterek şirket olarak her türlü yasal zorunlulukların yerine getirildiği ve 19 Eylül’de görülecek ÇED davasında hazırladıkları ÇED’in uygunluğu yönünde kararın verilmesini beklediklerini söyledi.
Etibakır Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, "Danıştay tarafından Cerattepe maden projesinin ilk ÇED raporunu iptal edilmesine ilişkin kararı onaması konusunda doğrudur fakat bu ÇED’in iptal edilmesi tüm kamuoyunun ve bizlerinde beklediği bir karardır. Rize Bölge İdaresi Mahkemesi tarafından ilk ÇED Raporu’na yapılan itiraz değerlendirilmiş ve ÇED Raporu’nda görülen eksiklikler nedeniyle ÇED’in yürütmesi durdurulmuştur. Şirketimiz alınan bu karar sonrasında yeniden bir ÇED raporu hazırlamış ve ilgili kuruluşların onayı alınmıştır. Onaylanan ÇED’e yeniden dava açılmış ve 19 Eylül 2016 tarihinde Rize Bölge İdare Mahkemesi söz konusu itirazı değerlendirerek karara bağlayacaktır. Durum bu iken kamuoyunu bilinçli olarak yanıltma gayreti içerisine girildiğini üzülerek görmekteyiz. Geçerliliği kalmamış bir ÇED’e ilişkin Rize Bölge İdare Mahkemesi’nin yeni ÇED’i incelediği gerçeği ortada iken hukuki bir gerekliliği ‘Haklılığımızı Danıştay’da gördü’ diyerek yanıltıcı bilgilerin kamuoyuna sunulmasını halkımızın yorumlarına bırakıyoruz. Defalarca panel ve bilgilendirme toplantıları yapmak üzere çağrıda bulunduğumuz ilgili derneğin bu çağrılarımıza yanıt vermemesinin yanı sıra bilgilendirme amaçlı yapılan toplantıları da boykot ettirme gayretleri gerçeği tüm kamuoyunca bilinirken toplumu yanıltıcı faaliyetlere girilmesini de şirket olarak haklılığımızın bir göstergesi olarak görmekteyiz. Artvin halkının tümüyle madene karşı gibi gösterilme gayretlerine karşın şirketimizde iş başvurusunda bulunan 4 bini aşkın Artvinli’yi de görmemezlikten gelme çabası da göstermektedir ki burada asıl amaç çevre değildir. Cerattepe Maden Projesi’nde her türlü çevreci önlemlerin alınması, madencilikte gelinen son teknolojinin kullanılacağının temin edilmesi ve de bu projenin Artvin’i sosyal ve ekonomik anlamda büyük faydalar sağlaması gibi gerçekler ortada dururken Artvin kamuoyu hükmü kalmamış bir ÇED’in iptal edilmesini Cerattepe Maden Projesi’nde yeni bir durdurma kararı verilmiş gibi aktarma gayretlerinin yorumunu kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Şirket olarak hazırladığımız yeni ÇED Raporu’na karşı açılan Rize Bölge İdare Mahkemesi’ndeki davanın ön bilirkişi raporunda da Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin alınan önlemlerin doğru ve yeterli olduğu beyan edildiği de kamuoyu tarafından bilinmektedir. 19 Eylül 2016 tarihinde Rize Bölge İdare Mahkemesi’nin vereceği kararı tüm kamuoyu gibi şirketimizde beklemektedir. Rize Bölge İdare Mahkemesi tarafından ÇED’in onayına ilişkin verilebilecek kararın ardından bilinmesini isteriz ki şirketimiz en ileri teknolojileri kullanarak, en doğru yöntemlerle, en çevreci yaklaşımlarla Artvin halkının tedirginliklerinin tamamını gidererek maden projesini gerçekleştirecektir” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202