banner216

Bu haber kez okundu.

-Rektör adayı Prof. Dr. Kazan, basınla buluştu
26 Temmuz’da yapılacak Rektör Adayı Belirleme Seçimlerinde Ardahan Üniversitesi Rektörlüğüne aday olan Prof. Dr. Halim Kazan, basın mensupları ile bir araya geldi.
Lezzet-i Kür restaurant’da düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına yerel medya kuruluşları ve ulusal medya temsilcileri katıldı.
Ardahan’ın tam bir Türkiye mozaiği örneği olduğunu söyleyen Kazan, ’’Ardahan, herkesin birbirine karşı saygı ve sevgi çerçevesinde yaşadığı huzurlu bir kent. Bu kentin gelişmesi ve kalkınması için üniversite büyük bir aktör. Özellikle Kars’ın cazibe merkezi olarak seçilmesi ve Ardahan ile Iğdır’ın içinde olduğu bir bölge olacak olması Ardahan ve Ardahan Üniversitesi için inanılmaz bir fırsat doğurmuştur. Sağlık, eğitim ve sosyal yaşam alanında sağlanacak imkanlar ile özel sektöründe yatırımlar yapması ile bu fırsattan faydalanmak için bölge üniversitelerinin acil olarak projeler üretip sunması gerekmektedir. Hızlı bir şekilde göç veren Ardahan ve çevre iller için özellikle tarım ve hayvancılık konusunda ciddi projeler hayata geçirilmelidir. Ardahan’ın organik tarım ve seracılık için Tarım Teknokent’i kurarak üniversite önderliğinde teşvik edilmesi gerekmektedir. Özellikle aile çiftçiliği ve kooperatifleşme konusunda ciddi adımlar atılması için üniversitenin roller üstlenmesi gerekir. Günümüzde üniversiteler her şeyi devletten beklemek yerine kendi kaynaklarını kendileri üretir hale gelmek zorundadırlar. Organik tarım ve hayvancılık için çok elverişli olan Ardahan coğrafyası ürettiği/üreteceği bu ürün ya da ürünleri pazarlama konusunda sıkıntılar yaşamakta ve bunun temel nedenini ise lojistik maliyetleri oluşturmaktadır. Ancak Kars’ın lojistik merkezi olacağı ve Bakü-Tiflis- Kars demiryolu projesi lojistik maliyetlerini inanılmaz ölçüde azaltacağı için Ardahan’ın büyük pazarlara olan uzaklığı sorunu bu devasa yatırımlar sonucunda ortadan kalkacaktır.’’
Üniversite de yapılacak seçimin demokratik bir şölen havasında geçmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Halim Kazan, ’’Üniversite rektörlüğüne talip olan tüm diğer adaylarımızın doğal olarak kendilerine göre belli projeleri ve hayalleri var ve hepsi birbirinden kıymetli alanlarında oldukça başarılı olan akademisyenlerimiz. Hepsine başarılar diliyorum. Başta ülkemiz ve Ardahan için sonra üniversitemiz için en hayırlısı olmasını cenabı haktan temenni ediyorum. Ülkelerin ve bölgelerin gelişmesinde başat faktör hiç şüphesiz üniversitelerdir. Üniversiteleri böyle değerli kılan etmen, sahip oldukları entelektüel sermayeleridir. Bu entelektüel sermayeler içinde en önemli unsur ise beşeri yani insan sermayesidir. Bilim insanlarının oluşturduğu bu entelektüel sermayenin kendini yönetmeye talip olan rektör adayları içerisinde kendine en yakın gördüğü adaya oy vermesi kadar doğal bir süreç olamaz. Bu seçimlerinden dolayı da yadırganmaları ya da ötekileştirilmelerinin de ne ahlaka ne de vicdana sığan bir davranış olmadığı kesindir.’’ dedi.
Kazan, Üniversite içerisinde şeffaf, adil ve liyakata dayalı bir yönetim sözü veren Kazan, kimseyi ayrıştırmaya ya da gruplaştırmaya gelmediğini ve Ardahan gibi güzel ama zor bir coğrafyada görev yapan tüm üniversite personeline adil ve hakkaniyetli davranacağı sözünü verdi.
Dışarıdan gelen bir aday olarak tüm üniversite personelinden çok olumlu tepkiler aldığını belirten Kazan, ’’Başta hakkımda yapılmak istenen bazı yanlış ve uydurma haber ve karalamalara rağmen bana karşı önyargılı davranmadan taleplerini dinlediğim tüm akademik ve idari personele sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Seçilmem halinde daha önce de belirtiğim gibi bana oy versin ya da vermesin kimseyi bu yüzden ötekileştirmeyeceğime ya da kimsenin özlük haklarına dokunulmayacağına söz veriyorum. Burada görüştüğüm her akademisyen ve idari personel bana o kadar nazik ve kibar davrandı ki bu aile bütünlüğünü bozmak yapmayı planladığım tüm projelerin çöpe atılmasına neden olur. Ben buraya yapacağım katkılar ve işbirlikleri ile daha da güçlendirmek için adayım. Ardahan Üniversitesine rektör olarak atanmam halinde, projelerimi gerçekleştirmek için ülkemizin saygın üniversitelerinde alanında uzman bilim insanlarını Ardahan Üniversitesi bünyesine katmak ve işbirlikleri geliştirmek için sözler aldım. Bu projeleri yapmak için huzurlu ve güven dolu bir ortama ihtiyacım var. Benim için en önemli kriter değer üreten ve çalışan insan ile değer üretmeyen insan arasındadır. Üniversite de görev yapan akademik personelimizin bu projelerde etkin görev alabilmeleri için başta yurtiçi ve yurtdışı konferanslara katılmaları ve post-doc ya da yurtdışı eğitim imkanlarından eşit ve liyakate dayalı olarak faydalanmaları önceliklerim arasında olacaktır.’’ diye konuştu.
Kazan, seçilmesi halinde halinde üniversite ile şehir bütünlüğünü sağlamak, Ardahan için ortak bir akıl ile hareket etmek için, üniversite önderliğinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, iş adamları, sivil toplum örgütleri, ilin kanaat önderleri ve basın mensupları ile sürekli ve periyodik olarak toplantılar yapacağını söyledi. Kazan, ’’Bu şehir ve üniversite hepimizin ve hepimizin ona sahip çıkması gerekiyor. İster uzak ister yakın olsun bize en ufak katkı yapacak tüm Ardahanlıları bu sürece dahil etmek için elimden gelen tüm çabayı sarf edeceğime söz veriyorum.’’ dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202