banner216

Bu haber kez okundu.

Muratpaşa Belediyesi’nden Haciz Açıklaması
Muratpaşa Belediyesi, geçtiğimiz hafta ve bugün gerçekleştirilmek istenen haciz işlemlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Büyükşehir öncesi Antalya Belediyesi dönemi ve sonrasında yapılan imar planlarında, ortak kullanım alanları için, arazilerin yüzde 30’unun ayrılması, yüzde 30’luk dilim içinde park, okul yeri vs. gibi ortak kullanım alanlarının çözümlenememesi sebebiyle vatandaşın kişisel mülkiyetinde olan yerlerin kısmen ortak kullanım alanına dönüştürülmesi durumu gerçekleştiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi" Bunun sonucu olarak, kentimizde de çok sayıda örneği olduğu üzere; 80 kişinin mülkiyetinde park, 60 kişinin mülkiyetinde spor alanı, 40 kişinin mülkiyetinde okul yeri gibi durumlar doğmuştur. Buralarda hissesi olan vatandaşların, kamulaştırmasız el atma nedeniyle açtıkları davalar geçmiş dönemlerden bugüne aktarılmıştır. Bu tip davalar için Kamulaştırma Kanunun geçici 6. Maddesi uyarınca yıllık bütçemizin yüzde 2’si oranında kaynak ayırmış bulunmaktayız. Söz konusu kanuna göre; bir belediye, kamulaştırma bedeli olarak, yıllık bütçesinin yüzde 2’sini aşan miktarı ödemekten imtina edebilir.”
BAZI AVUKATLAR MAHKEME KARARLARINI FIRSAT BİLDİ
Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’nin, Muratpaşa Belediyesi’nin aleyhine yorumlanabilecek bazı kararlar verdiği ifade edilen açıklamada bu kararları fırsat bilen bir kısım avukatların icra müdürlüklerini yanlış işlem yapmaya zorladığı kaydedildi. Açıklama şöyle devam etti: " Bugün belediyemizde gerçekleştiği gibi kamu hizmetine tahsisli malların haczedilmesi gibi durumlar doğurarak, bizi ödeme yapmaya zorlama gayreti içine girmektedirler. Birkaç gün önce belediyemize gelen, bir haciz heyeti haksız hacizler yapmış, belediyemizce, bu hacizlere karşı dava açılmış, işlemi yapan icra memuru Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edilmiştir. Bugün aynı alacakla ilgili olarak hacze gelinmiş, gerekli itirazlar yapılmış olup, yarın bu işleme karşı da dava açılacak, gerektiğinde icra memuru Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edilecektir. Yasal zorunluluk ortaya çıktığı takdirde; belli bir ödeme planı çerçevesinde, zamana yayılarak, bu borçların ödenmesi yoluna gidilecektir. Bu esnada; ani ve zorlayıcı hacizler gerçekleşebilecekse de, bu işlemlere karşı en etkin şekilde yasal yollara gidilecektir. Makam aracımızı da haczetseler, Muratpaşalı’nın 1 lirasını haksız yere hiç kimseye ödememeye kararlıyız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202