banner216

Bu haber kez okundu.

Muratpaşa Belediyesi’nden 100. Yıl Spor Kompleksi Alanı plan değişikliğine itiraz
Muratpaşa Belediyesi, ‘100. Yıl Spor Kompleksi Alanı’ olarak tarif edilen Bahçelievler 12 bin 581 Ada 6 parselde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hazırlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 20 Temmuz tarihinde onanan 25 bin ve 5 bin ölçekli Nazım İmar Plan değişiklikleri ve Uygulama İmar Plan değişikliğine itiraz etti.
Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada “100’üncü yıl Bulvarı üzerinde Antalya Arena Stadyumu, Meltem Mahallesi ve Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ve 3 adet 5 yıldızı otelle çevrili bir noktada ‘Bölgesel ve Kentsel Spor Tesis Alanı’ olarak planlıyken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca re’sen yapılan plan değişikliğiyle 1.50 emsalle ‘Turizm-Ticaret Alanı’ olarak yeniden planlanan ve 29 Ağustos itibariyle askı süreci tamamlanan her ölçekli planlar yasa, yönetmelik, yargı kararları, planlama esasları ve şehircilik ilkeleri yönünden incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda söz konusu planlamaya ilişkin itirazlar Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü’ne değerlendirilmesi talebiyle bildirilmiştir” ifadelerine yer verildi.
TOKİ tarafından yapılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onanan planlar ‘Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin Genel Planlama Esasları ve İmar Plan Değişikliği başlıklı bölümlerine aykırılık teşkil ettiği de belirtilen açıklamada:
“Söz konusu alanının ‘Turizm-Ticaret Alanı’ olarak düzenlemesi, ilgili yönetmeliğin İmar Plan Değişiklikleri başlıklı maddesinde yer alan ‘İmar planı değişikliği kamu yararı amaçlı teknik ve nesnel gerçeklere dayanılarak yapılır’ hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Ayrıca ilgili yönetmelikte, ‘Kamuya ait sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılabilmesi veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hitap ettiği hizmet etki alanı içinde eşdeğer yeni bir alanının ayrılması suretiyle yapılabilir’ hükmüyle birlikte ‘Yoğunluk arttıran veya kentsel ulaşım sistemini etkileyen imar plan değişikliklerinde kentsel teknik altyapıya öncelik etkilerin belirlenmesi ve gerekli önlemlerini alınması amacıyla ayrı kentsel teknik altyapı etki değerlendirmesi raporu, analizi hazırlanır veya hazırlattırılır’ hükmü yer almasına rağmen söz konusu plan değişikliğinde bu ilkeler göz ardı edilmiştir. Söz konusu alan geçmiş yıllarda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce Bölgesel ve Kentsel Spor Alanı’ndan, AVM ve ticaret yapılmasına olanak tanıyan ‘Merkezi Gelişim Aksı’ olarak belirlenmiştir. Söz konusu plan değişiklikleri hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiştir. Alan yeniden Bölgesel ve Kentsel Spor Tesis Alanı’na döndürülmüşken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yargı kararlarına aykırı olarak tekrar Ticaret ve Turizm Alanı’na dönüştürülmüştür. Yapılan plan Anayasa, yasa ve yargı kararlarına aykırıdır. Anayasa’nın 2’nci maddesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgularken 138’inci maddesinde ‘Yasama ve yürütme organları ile idare mahkeme kararlarını uygulama zorundadır’ denilmiştir. Bu durumda Anayasa’nın söz konusu hükümleri uyarınca alan Kentsel ve Bölgesel Spor Tesisleri Alanı olarak kalmalı ve hiçbir suretle başka bir amaca yönelik plan değişikliğine konu olmamalıdır” ifadeleri yer aldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202