banner216

Bu haber kez okundu.

Lojistik Ve Pazarlama Öğrencilerine ATSO Üyesi Firmalardan İş Teklifi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Akdeniz Üniversitesi arasında gerçekleştirilen “İşyeri Eğitimi İşbirliği Protokolü” gereği 33 öğrenci eğitimlerini tamamladı.
Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilen “İşyeri Eğitimi” değerlendirme toplantısına, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi, Erol Erkan, MESEM Müdürü Tolga Cenk Türk ile Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Mustafa Gülmez, Dekan Yardımcıları Olgun Kitapcı, Ramazan Erturgut ile öğrenciler katıldı.
Toplantıda ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin, Ülkemizin karşı karşıya olduğu en büyük sorunların başında işsizliğin geldiğini söyledi. Çetin, “Her ne kadar resmi verilere göre işsizlik oranı yüzde 10,9 olarak açıklansa artık iş aramaktan vazgeçenleri, iş bulma ümidi olmadığı için kendisini ev kadını olarak tanımlamak durumunda kalan kadınlarımızı da bu rakama dâhil ettiğimizde işsizlik oranının çok daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunlara rağmen Türkiye’de genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 18,6. Üniversiteden mezun olanlar bir süre iş bulamıyor, bir kısmı dershaneye gidip Kamu personeli sınavına hazırlanmaya devam ediyor” dedi.
İş dünyasının nitelikli elemana ve istenilen özelliklerde eleman bulamama sorunu yaşadığını hatırlatan Çetin, “Dönem dönem üyelerimize yaptığımız anketlerde nitelikli eleman bulma sorunu hep üst sıralarda yer alıyor. Bir tarafta işsiz insanlarımız, diğer tarafta çalıştırabileceği standartta işgücü arayan işverenlerimiz varsa ortada bir sorun var demektir. Bu durumu mesleki ve teknik eğitim ile iş dünyası arasında yeterli seviyede diyalog kurulamamasının veya koordinasyon eksikliğinin bir göstergesi olarak da değerlendirebiliriz.”
Başkan Çetin, ATSO olarak bu konuda çözüm üretebilmek adına bir dizi projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Odamız bünyesindeki Mesleki Belgelendirme ve Sertifikasyon Merkezimiz, çalışanların mesleki yeterlilik düzeylerini uluslararası alanda belgelendirebilecekleri bir merkez olarak hizmet veriyor. Böylece işveren de istediği standartlarda ve yeterlilikte elemana ulaşma imkânına da kavuşabiliyor” diye konuştu.
3,5 AYDA TEORİK BİLGİ, UYGULAMA İLE HARMANLANIYOR
Başkan Çetin, Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile ATSO arasında 22 Ocak 2016 tarihinde imzalanan İşyeri Eğitimi protokolünün meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade ederek, protokol kapsamında son sınıfta okuyan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü son sınıf öğrencisi olan 9, Pazarlama Bölümünde okuyan 24 kişi olmak üzere toplam 33 öğrencinin ATSO üyesi olan 21 köklü firmada 3,5 aylık işyeri eğitimini başarı ile gerçekleştirdiğini, bu öğrencilerin 20 sinin ise firmalardan iş teklifi alarak mezun olduğunu kaydetti.
Düzenledikleri programın bilinen üniversite stajlarından farklı bir nitelik taşıdığını kaydeden Başkan Çetin, “bu program son sınıf öğrencilerini 3 buçuk ay süresince iş hayatına hazırlayan, üniversiteden öğrendikleri teorik bilgileri uygulamada gözlemleme ve harmanlama imkanı sunan bir içerik ile tasarlandı. Böylece öğrenciler kısa da olsa bir iş tecrübesine sahip olarak mezun olma imkanına sahip oluyorlar. İşverenlerimiz ise uygulama konusunda işletmesinde deneyim kazanmış nitelikli elemanı değerlendirebilme imkânına kavuşmaktadır. Hem iş yerlerinden hem de öğrencilerimizden son derece olumlu geri dönüşler aldık. Bu tür programların artması için ATSO olarak desteğimiz devam edecektir” dedi.
Başkan Çetin, önümüzdeki yıllarda farklı bölümlerin de işyeri eğitimine dâhil edilmesinin hedeflendiğini ifade ederek, “İşyeri Eğitim Protokolü’nün yürütülmesi sürecinde emeği geçen tüm hocalarımıza, öğrencilerimize, Odamız Yönetim Kurulu Üyelerine, çalışanlarına, işyeri eğitimine destek veren firmalarımıza teşekkür eder, işyeri eğitimi konusunda Üniversite-Oda arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İŞYERİ EĞİTİMİ EĞİTİM SÜRESİNİN UZATILMASINI TALEP ETTİ
İşyeri eğitimi konusunda düşüncelerini dile getiren öğrenciler, “İşyeri eğitiminin oldukça başarılı olduğunu, okulda öğrendikleri teorik eğitimleri firmaların farklı departmanlarında uygulayarak büyük tecrübe kazandıklarını ifade ettiler. Ayrıca bir dönem olan işyeri eğitim süresinin 2 döneme çıkarılmasının daha faydalı olacağını belirttiler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202