banner216

Bu haber kez okundu.

Büyükşehir’den Antalya’ya 2016’da 641 Milyon Liralık Yatırım
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2015 yılında 276 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2016’da yapılacak yatırım miktarının ise 641 milyon lira olacağını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Nisan ayı meclis toplantısında kabul edilen 2015 yılı faaliyet raporu ile bilgi verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında gerçekleşen bütçesinin rakamlarla yazılmış bir başarı öyküsü olduğunu belirten Türel, 2014 yılında göreve geldiklerinde 1 milyar 275 milyon olan borç devraldıklarını, bu borcun 420 milyon 44 bin lirasını ödeyerek, 854 milyon 956 bin liraya düşürdüklerini söyledi. Daha önce 5 yıl boyunca yapılmayan hizmetlere kılıf bulmak için enkaz edebiyatı yapıldığını hatırlatan Türel, para yok mazeretine sığınanların kendilerine iki kat borç bıraktıklarını kaydetti. Başkan Türel, “Ve iki misli borç almamıza rağmen bir günden bir güne borç ve enkaz edebiyatı yapmadık, yapmayız. Bunu çözmek için çıktık ortaya. İşte bakın çözüyoruz demek için bunları ifade ediyorum. Geçmişte çok alıştığınız para yok, borç çok gelin koltuğumu haciz edin, ben bahçede de çalışırım edebiyatı için değil” diye konuştu.
HİÇ BORÇLANMADIK
Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yılda geldiği noktayı hatırlatan Başkan Türel, “2015 yılı borçlanma rakamımız taslak bütçemizde 75 milyon olmasına rağmen hiç borçlanmadık. Yatırımlarda da maşallah inanılmaz projelerle aldık başımızı gidiyoruz. Bu nasıl oluyor birileri merak ediyor. Bu hesap kitap bilmekle oluyor. Eğer biz bu borçları ödemeseydik yaklaşık 60 milyon Türk Lirası faize gidecekti. Şimdi ne oldu? Bu borçları ödedik ve 60 milyon Türk Lirası kasada kaldı. Bunları yatırıma dönüştürdük” dedi.
407 MİLYONLUK YATIRIM
Başkan Menderes Türel, 2015 yılı yatırım bütçesi ile ilgili şu rakamları verdi:
“2015 yılı yatırım bütçemiz 315 milyon 984 bin lira ödenek ayrılmasından ibaretti. Kesinleşen bütçede 276 milyon 223 bin 508 liralık bir yatırım bedeli ödenmiştir. Bunların 2016’ya sarkan kısmı var. Onların da bu sene içerisinde vadesi itibariyle ödenmesi söz konusu. O da 131 milyon 107 bin 863 lira. Yani 2015 yılında toplamda 407 milyon 401 bin 508 liralık yatırım yapılmış. Buna ASAT dahil değil. Bütçeye oranı bunun yüzde 45.”
YATIRIMIN BÜTÇEYE ORANI YÜZDE 31
2013 ile 2015 yılı bütçelerinin ve faaliyetlerinin kıyaslamasını yapan Başkan Türel, “Geçmişte faiz ödemeleri gelirin yüzde 23’ünü oluşturuyordu şimdi bu yüzde 10.3’e düşmüş. 2015 yılı 12 ay itibariyle ödenen yatırım bedeli 276 milyon lira. Yine kıyaslama açısından söylüyorum. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bizden önceki yaptığı beş senedeki toplam yatırım harcaması ne kadar biliyor muyuz? 273 milyon lira. Bunlar gerçekleşen resmi rakamlar. 2009-2014 arasında beş senede yapılan toplam yatırım miktarından daha fazla yatırımı sadece 2015 senesinde yapmayı başarmışız. Ve 2013 yılında bütçede toplam yatırım gideri 55 milyon lira, bütçeye oranı yüzde 13 iken, 2015 yılında yapılan 276 milyonluk yatırımın bütçeye oranı yüzde 31’dir. Bütçe içindeki yatırım oranı yüzde13 iken biz bunu yüzde 31’e yükseltmişiz” dedi.
2016’DA 641 MİLYONLUK YATIRIM
2016’da gerçekleşecek 1 milyar 460 milyon liralık tahmini bütçede 641 milyonluk bir yatırım bütçesi önerildiğini vurgulayan Başkan Türel, yatırımın bütçeye oranını yüzde 44’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Önceki yönetimin iş bilmezliği nedeniyle belediye yük olan diğer borçları alacaklılarla anlaşmaya giderek düşürdüklerini anlatan Türel, “Sadece ilk etap raylı sistem yüklenici firmasıyla yaptığımız pazarlık neticesinde belediyenin 60 milyon lira tasarrufunu sağladık. Yine başka bir konu 2014 yılı öncesi iptal edilen yatırımlarla ilgili. Bunların hukuksuz olduğu ile ilgili yargıda bir sürü inceleme devam ediyor, bunlara ilgili ödediğimiz rakam da 114 milyon Türk Lirası” şeklinde konuştu.
TAHSİLATDA İKİ MİSLİ ARTIŞ
Belediyenin alacaklarına yönelik tahsilatları neredeyse yüzde 100 artırdığına dikkat çeken Türel, “2015’te 52 milyon Lira tahakkuktan ödeme kolaylığı sağlanarak 45 milyon Türk Lirası tahsilat gerçekleştirildi. Geçmiş yıllarda bu neydi? 2013 yılında geçmiş yıllardaki alacakları ile birlikte 64 milyon alacağın, icralarla kilitlenen bir belediye olduğu için sadece 30 milyonu tahsil edilebiliyordu. Yani alacağını bile tahsil edemeyen bir belediye varken şimdi biz bu tahsilatları neredeyse yüzde yüzlere taşıdık.”
PERSONELE BORÇ SIFIRLANDI
2013 ve 2015 yıllarının personel giderlerini de karşılaştıran Başkan Türel, “2013 yılında kesin gider bütçesi 423 milyonken bütçede taşeron dahil tüm personellerin gideri 181 milyon liraydı. Gerçekleşen bütçeye göre personelin bütçe içindeki payı o günkü bütçeye göre yüzde 42. Bugün sınırlarımız da 10 mislinden fazla büyüdü ve personel giderimizin bütçe içindeki payı yüzde 38’e düştü. Bunu daha da düşürmeyi hedefliyoruz. Öte yandan personeline borçlu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin artık personeline hiç borcu yok. 7 milyon liralık personel borcunu da sıfırladık” dedi.
DÜNYANIN GÖZÜ ANTALYA’NIN ÜZERİNDE
Büyükşehir Belediye’sinin önemli projelerinin uluslararası yatırımcıların takibi ve büyüteci altında olduğunu söyleyen Başkan Menderes Türel, “Yatırımcıların her birisi kapımızı çalıyor. Bunların hepsi dünyanın en büyük yatırımcı firmaları. Ve dünyanın en büyük yatırımcı firmalarının geldiği dünyanın en büyük projelerinin sunulduğu Cannes’deki MIPIM fuarında Antalya standına olan ilgiyi gören birisi Türkiye’nin hiçbir sorunu yok diye düşünüyor” diye konuştu.
DENETÇİ RAPORU TRAJİ KOMİK
Muhalefetin denetçi raporunda, belediyenin taslak bütçeden daha fazla gelir elde etmesini eleştirmesini trajikomik olarak nitelendiren Başkan Türel, “Açıkçası biz taslak bütçede düşündüğümüzden daha fazla gelir elde etmişiz. İyi yapmışız diye düşünürken, tabi zaman zaman Antalya’yı Prag gibi Venedik gibi yapın yani Antalya’da Prag gibi Venedik gibi hiçbir şey yapmayın diye eleştirilere maruz kaldığım için bunları da yadırgamamam gerektiğini açıkçası ifade ediyoruz. Keşke Antalya da Prag gibi Venedik gibi 100 sene önce alt yapısını bitirseydi de şimdi biz bu işlerle uğraşmıyor olsaydık” dedi.
FAYANS VE YUTONG CEVABI
Faaliyet raporları ile ilgili görüşmelerde ne kadar fayans ne yutong duvarının kaç kişiyle yapıldığı eleştirisi getirildiğine değinen Türel, “Demek ki eleştirecek konular kala kala bunlara kalmış. Bu bana mutluluk verdi. Biz burada vizyon projelerin, büyük atılım hamleleriyle ilgili adımların gündeme gelmesini gönülden arzu ederiz. Ne kadar fayans ne kadar yutong yapılmış kaç kişiyle yapılmış diye bir soru geldi. Cevap vereyim 34 kişiyle yapılmış.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202