banner216

Bu haber kez okundu.

Kore Cumhuriyeti İşbirliği İle KOSGEB’in Destek Sistemleri Değerlendirildi
2015 ve 2016 yılları için yılları için Güney Kore Cumhuriyeti tarafından kabul edilen “Endüstriyel Simbiyoz ve Eko-Endüstriyel Parklar" ve “KOSGEB’in Ar-Ge Programı için Etki Değerlendirmesi ve Ulusal KOBİ Destek Sisteminin Analizine Yönelik Bir Çerçeve” konulu programlar başarı ile tamamlandı.
Programların başarı ile sonuçlanması sebebi ile KOSGEB’in koordinasyonunda 25-26 Nisan 2016 tarihleri arasında çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımıyla “Senior Policy Dialogue & Final Reporting Workshop” değerlendirme ve kapanış toplantısı düzenlendi.
KOGEB Başkanlık binası toplantı salonunda düzenlenen program, KORE Cumhuriyeti Eski Strateji ve Maliye Bakanı Dr. Pak Jae-WAN ve beraberindeki heyet ile KOSGEB Başkan Yardımcısı Yusuf Keskin, çok sayıda kurum ve kuruluşlardan temsilci ve KOSGEB personellerinin katılımları ile gerçekleştirildi.
“Endüstriyel Simbiyoz ve Eko-Endüstriyel Parklar" ve “KOSGEB’in Ar-Ge Programı için Etki Değerlendirmesi ve Ulusal KOBİ Destek Sisteminin Analizine Yönelik Bir Çerçeve” konulu programlar ile KOBİ’lerimize verilebilecek yeni destek modelleri oluşturulması ve KOSGEB çalışmalarında Kore Cumhuriyeti deneyimlerinin değerlendirilmesi amaçlanıyor. Program kapsamında yürütülecek faaliyetler sonunda, Türkiye’de “Endüstriyel Simbiyoz ve Eko-Endüstriyel Parklar" ve " KOSGEB’in Ar-Ge Programı için Etki Değerlendirmesi ve Ulusal KOBİ Destek Sisteminin Analizine Yönelik Bir Çerçeve” konularında mevcut durum ortaya konarak, mevzuat, insan kaynağı ve teknik anlamda gerekli olan ihtiyaçların belirlenmesi ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.
KOSGEB Başkan Yardımcısı Yusuf Keskin, programın açılış konuşmasında; Uluslarımız arasında “Kan Kardeşliği” ile başlayan ilişkilerin, siyasi, diplomatik, askeri ve ekonomi gibi pek çok alanda süren iş birliği faaliyetleri ile her geçen gün geliştiğini belirterek, Milletlerimiz arasındaki güçlü bağların, Kore’de düzenlenen 2002 Dünya Kupasında bütün dünyanın görüp takdir ettiğini belirtti. İki ülke arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımının önemine dikkat çekerek Keskin, “Koreli kardeşlerimizin deneyimlerinden ve bilgilerinden azami seviyede faydalanabileceğimizi ümit ediyorum” şeklinde konuştu.
Eski Strateji ve Maliye Bakanı Dr. Bahk Jae-Wan ise, yapılan çalışmalarda KOSGEB’in performansının beklenilenin üstünde olduğundan bahsederek ekonomik kalkınma için KOBİ’lerin ve özellikle kadın girişimcilerin önemine değinerek, “Gelecek yıllarda KOSGEB’le tecrübe ve bilgi paylaşım konusundaki işbirliği sürecinin arttırılarak devam etmesini ve elde edilen teorik bilgilerin uygulamaya konulmasını temenni ediyorum” dedi.
Açılış konuşmaları sonrasında Koreli ve Türk çalışma grupları karşılıklı sunumlar yaparak, katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.
Türkiye’deki mevcut durumun ve KOSGEB programlarının aktarıldığı toplantıda, gerçekleştirilen programların sonuçları değerlendirilmiş olup, bu neticeler çerçevesinde Türkiye’nin sorunlarına yönelik çözüm önerileri ve tavsiyeler değerlendirildi.
Programın ikinci gününde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda sonuçlandırılmış programlar ile ilgili teknik çalışmalar ve sunumlar gerçekleştirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202