banner216

Bu haber kez okundu.

Büro Emekçileri Sendikası Afyonkarahisar Temsilciliğinden Rotasyon Açıklaması
Büro Emekçileri Sendikası Afyonkarahisar Temsilcisi Ali İhsan Orhan, Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliği’ndeki rotasyon düzenlemesinin iptal edilmesini talep ettiklerini belirtti.
Yaptığı yazılı basın açıklamasından rotasyon uygulamasının sürgün olduğunu öne süren Orhan, kamu emekçilerinin çalışma koşullarının gittikçe ağırlaştığını dile getirdi. Kamu emekçilerini koruyan maddelerin birer birer yasa ve yönetmenliklerden çıkarılarak çalışma yaşamının kuralsızlaştırıldığını dile getiren Orhan, “Diğer taraftan, kadrolaşma, haksız terfi ve tayinler olağan hale gelmiştir. Yapılan atama ve terfilerde, liyakat, kariyer ilkeleri, kıdem gibi kriterlere uyulmamakta, genelde hukuksuzluk temel prensip haline getirilmiştir. Görevde yükselme sınavlarında mahkeme kararlarına aykırı olarak sözlü sınav yapılmakta, kendi kontrolüne aldığı işbirlikçi sarı sendikaların yöneticileri eliyle liyakatsiz kimseleri haksız terfilerle, makam mevki sahibi yapılmaktadır. Performans ve rotasyon uygulamaları üzerinden sürekli olarak kamu emekçilerini itibarsızlaştırmayı alışkanlık haline getiren iktidarın asıl hedefi bir yandan kamu hizmetlerini tasfiye ederken, diğer yandan kamu emekçilerinin tasfiyesidir. Böylesi bir gerçeklik ortada iken rotasyon dayatması kamu emekçileri açısından zorunlu emeklilik manasına gelmektedir.
Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Yapılan değişikliklerle, İcra Müdürleri ve müdür yardımcılarında olduğu gibi, Yazı İşleri Ve İdari İşler Müdürleri ile mahalli bilgi işlem ve mahallî adlî sicildeki şube müdürleri belli hizmet sürelerine bağlı olarak zorunlu rotasyona tabi hale getirilmektedir. Yıllarca zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan personelin zorunlu yer değiştirme esaslarına tabi tutmayı gerektiren haklı ve hukuki bir sebep bulunmamaktadır. İdare, düzenleyici işlem yapma yetkisini kamu yararı ve hizmetin gereklerine uygun şekilde kullanmamaktadır.
Ayrıca, rotasyon düzenlemesi, yıllarca görev yapan, yazı işleri ve idari işler müdürleri ile mahalli bilgi işlem ve mahalli adli sicildeki şube müdürlerinin, mesleğe başlarken görev yapacakları yerin değişmeyeceği yönündeki haklı beklentilerinin sarsılmasına ve geleceğe dair planlarının tamamen değişmesine sebep olacaktır. Bireylerin kazanılmış haklarını ihlal edecek, hukuk devleti ve hukuki istikrar ilkeleriyle çelişecektir. Kamu görevlilerinin geriye dönüşü mümkün olmayan mağduriyet yaşamasının engellenmesi bakımından, bir an önce Adalet Bakanlığı Memur Sınav Atama ve Nakil Yönetmeliği’ndeki rotasyon düzenlemesinin iptal edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202