banner216

Bu haber kez okundu.

Adıyaman Belediye Başkanı Kutlu su kesintisiyle ilgili açıklamada bulundu
Adıyaman’da vatandaşın tepkisine neden olan su kesintileriyle ilgili Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, basın açıklaması yaptı.
Adıyaman’da yaşanan su sorunuyla ilgili önemli açıklamada bulunan Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, su sorununun çözümü için uzun vadede önemli çalışmalara imza atılacağını kaydetti.
Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, susuzluğun birçok sebebi olduğunu dile getirerek, su sorununun üzerinde ciddi şekilde durduklarını ve bu sorunu ortadan kaldırmak için tüm ekiplerin gece gündüz demeden çalıştığını söyledi.
Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, “Yaşanan su sorununun en kısa sürede giderilmesi için sık sık değerlendirmelerde bulunuyoruz. Ekiplerimiz şehrin su sorununu ortadan kaldırmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun için kısa vadede yapılması gereken birkaç çalışmayı gerçekleştirdik. Mesela Havşeri kaynağına yakın bir yerde yaklaşık 100 litrelik bir su şebekemize katıldı. Bununla birlikte biraz daha rahatlama sağlanacak. Ancak bunlar geçici çözümler. Su sorununun tamamen ortadan kalkması için uzun vadede önemli projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.
Yaşanan su sorununun sebeplerine de değinen Kutlu, “Adıyaman’ın içme suyunu karşılayan Havşeri, Gürlevik, Altı Kuyular, Kırkgöz, Tut Medetsiz ve Koru Palanlı olmak üzere toplam 6 tane kaynak bulunmakta. Saniyede bin 100 litre su tahsisi yapılmış olmasına rağmen Havşeri kaynağından sulama pompaları çalışmadığı zamanlarda 400 ila 450 litre, sulama pompaları çalıştığında ise 90 ila 150 litre arasında su gelmekte. Gürlevik kaynağında da 273 litre/saniye tahsis yapılmış olmasına rağmen toplamda 90 ila 120 litre arasında su gelmekte. Geriye kalan tüm kaynaklardan kurak mevsimde maksimum 130 litre su şehre gelmekte. Ancak, şehir merkezinde 30 yıllık bir geçmişe sahip olan isale hatlarının hizmet ömrünün tamamlamasından ve güzergâh boyunca kayıtsız kaçak bağlantılardan dolayı kaynaklardaki su daha az miktarda şehrimize ulaşmakta ve kullanılabilmektedir. Bunları engellemek için ekiplerimiz sürekli çalışmakta ancak kuraklık üst seviyede olunca güzergah boyunca sürekli müdahaleler yapılamamaktadır. Geçmişte Gürlevik kaynağı güzergahında bulunan köylere, yapılan protokollerle verilen sudan sonra şehir merkezine gelen su oranı 90 litreye kadar düştü. Tut Medetsiz hattında da geçmişte imzalanan protokollerle 13 köye kontrolsüz su verilmiş ve bu kaynaktan sağlanan fayda da mininize edilmiştir. Havşeri kaynağındaki 400 litre suyun saniyede 350 litresi de öncelikli olarak, su tahsis edildiği zaman imzalanan protokolden dolayı, Sulama Birliğinin kullanımına verilmiştir. Koru Palanlı, Kırkgöz ve Altı Kuyular’dan ise mevsimsel kuraklıktan dolayı faydalı bir su alınamamaktadır. Bu kaynaklardan sağlanan debi yaklaşık 100 litre/saniyedir. Bunlara karşılık şehrimizde kişi başı günlük tüketim ihtiyacı 200 litre olarak hesaplandığında, saniyede 550 litre/saniye suya ihtiyacımız oluyor. Bu debiye ek olarak şebekelerde meydana gelen kayıp-kaçak oranındaki kısım da dikkate alındığında, şehrin sağlıklı ihtiyacını karşılamak için 800 litre/saniye civarında suya ihtiyaç duymaktayız” diye konuştu.
Adıyaman’da su sorununun tamamen ortadan kalkması için uzun yıllar cesaret edilmeyen altyapının yenilenmesi için kolları sıvadıklarını da müjdeleyen Başkan Kutlu, “Belediye olarak kendi görev sahamız içerisinde yer alan çalışmalar için projelerimiz tamamladı ancak bu tek başına yeterli olmaz. Şehrin su sorununu tamamen ortadan kaldırmak için Çat Barajındaki arazi sulama tünelleri inşaatına da bir an önce başlanılması gerekiyor.
Bu sorunların çözümü için öncelikle Havşeri kaynağından, arazilerin sulanması için verilen suyun kullanımının önüne geçilmesi gerekiyor. 1980 yılından bu yana NASA kaynak ve sıcaklık ölçümü yapıyor. NASA tarafından 1980 yılından bu yana yapılan ölçümlerde en düşük kaynak ölçümü ve en yüksek sıcaklık değeri bu yıl yapıldı. Maksimum kuraklıkta bile Havşeri kaynağında 450 litre su bulunuyor. Bu suyun tamamını alabilsek şehrimizde su sıkıntısı bu kadar ciddi yaşanmaz. Bunun tamamını alabilmemiz için de oradaki halka can suyu babında tarımsal alanda kullanabilecekleri suyu temin etmemiz lazım. Bunun için DSİ ile yaptığımız görüşmelerde, Çat Barajında yapılacak olan sulama tünellerinin ihalesinin ve iş yeri tesliminin yapıldığını öğrendik. İnşaatı yapacak firma şantiyesini de kurdu. Allah izin verirse kısa süre içerisinde de inşaatına başlanacak. Bu projenin tamamlanmasıyla ilgili iyi niyetli tahmin bir yıl olmasına rağmen en geç 2 yıl içerisinde biteceğini tahmin ediyorum. Eğer bu projeyi tamamlayabilirsek, tarımsal sulama suyu Çat Barajından karşılanacağı için Havşeri’deki suyun tamamını da biz alabileceğiz. Bu bizim en kısa vadedeki çözümümüz. Çünkü bu tür projeler aşırı maliyet ve emek isteyen projelerdir. Ayrıca yapımına başlanan Koçali Barajında da şehir içme suyunun karşılanması amacıyla 8 bin litre/saniyelik muazzam bir suyun tahsisi de yapılmıştır. Fakat bu barajın tamamen bitmesi için yaklaşık 8-10 yıl gibi bir zamana ihtiyaç duyulacak. Koçali barajı da şehrimizin su ihtiyacının uzun vadeli çözümü olacak. Bunlara ek olarak belediyemiz tarafından yaklaşık 35 milyon TL’lik bir yatırımla Gürlevik İsale Hattı da yenilenecek ve 20 bin metre küplük bir ana depo imalatı da hizmete geçirilecek. Bu projenin başlanabilmesi için hibe başvurusunda bulunduk ve bu hibenin onaylanmasını bekliyoruz. Onaylanır onaylanmaz inşaat çalışmasına başlayacağız ve 2 yıl gibi kısa bir sürede bu projeyi de tamamlayacağız inşallah. Bu şekilde bu hattaki kayıp kaçağı önlemiş olacağız. Ucuna da yapmayı planladığımız 20 binlik depo ile hem üst katlardaki suyun kullanımına ilişkin basınç sağlanacak, hem de yolda gerek hattın fiziki yetersizliğinden gerekse kayıtsız kaçaklardan dolayı kaybedilen su geri kazanılacaktır” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202