banner216

Bu haber kez okundu.

Küçükcan: “Aşırılığın Reçetesi Türkiye’dedir”
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Dışişleri Komisyonu Üyesi AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, İslam dünyası ve Batı’da yaşayan Müslüman toplulukların karşılaştığı aşırılık riskinin ilacının Türkiye’de gelişen Anadolu İslamı olduğunu söyledi.
Milletvekili Küçükcan, Londra merkezli Din ve Jeopolitika Merkezi ile Britanya Türkiye Çalışmaları Enstitüsü’nün (BİTAF) düzenlediği panelde Avrupalıların İslamiyet ve Müslümanlara karşı köklü önyargılarının olduğunu, İslam ile şiddet, otoriteryenlik ve insan hakları ihlalleri gibi olumsuzluklar arasında ilişkiler kurduklarını, İslamı tek boyutlu gördüklerini, İslam’ın kendi içindeki çoğulculuğu ve farklılıkları görmeyerek kalıp yargılara teslim olduklarını söyledi.
‘TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR DENEYİM SUNUYOR’
Milletvekili Küçükcan, "İslam, Türkiye ve AB’nin Geleceği" başlıklı panelde yaptığı konuşmada Osmanlının çok kültürlü, çok dinli ve çok etniseteli mirasına sahip olan Türkiye’nin Anadolu’da gelişen çoğulcu ve ılımlı, diğer din ve inanç grupları ile ortak yaşam alanları kuran bir din anlayışı ve pratiğine sahip olduğunu söyledi. Milletvekili Küçükcan AK Parti döneminde din özgürlüklerinin alanının genişletildiğini, kısıtlayıcı ve katı laiklik anlayışının değiştiğini, laikliğin din özgürlüklerinin önünde engel değil buna imkan sağlayacak şekilde uygulanmaya başlandığını söyledi. Küçükcan konuşmasında "AK Parti döneminde Türkiye’de laiklik adına konulan başörtüsü yasağı kaldırılmış, kamusal alan bütün toplumsal kesimlere ve inanç gruplarına açılmış, Alevilerin talepleri ilk kez devletin gündemine alınmış ve çalıştaylar yapılmıştır. Gayrimüslim azınlıkların geçmişte el konulan mülkleri de birer birer iade edilmeye başlanmıştır" dedi.
‘ANADOLU İSLAMI AŞIRILIK ÜRETMEZ’
Milletvekili Küçükcan, İslam dünyasında farklı din yorumları olduğunu, Selefilik, Wahhabilik ve mezhepsel kimliklerin ön plana çıkarılması gibi farklı bakışların bulunduğunu, Batı ülkelerinde doğup büyüyenler de dahil bazı Müslümanların aşırı ve radikal hareketlerin etkisinde kaldığını söyledi. Milletvekili Küçükcan konuşmasında, "Radikal ve aşırı eğilimlerin etkisinde kalmanın farklı nedenleri var. Özellikle Batıda ırkçılık, yabancı düşmanlığı, dışlanma, eşit vatandaşlığa dayalı aidiyet hissinin oluşturulamaması, işsizlik ve ekonomik yoksunluk gibi sorunların varlığı, aşırı ve radikal hareketler tarafından gençlerin devşirilmesi için uygun zemin yaratmaktadır. Önce bu sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Diğer yandan Avrupa Birliği din ve kültür farkından dolayı Türkiye’ye mesafe koymak yerine medeniyetler ve kültürlerarası köprü kurulması için Türkiye’nin AB üyeliğini kolaylaştırmalıdır" ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202