banner216

Bu haber kez okundu.

Kobilere Destekte Son Tarih 1 Temmuz
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 3 ana başlıkta çağrıya çıktığı KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programları, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi üyelerine tanıtıldı. KOSGEB Adana İl Müdürü Hüseyin Şen, proje teklif çağrısı hakkında bilgi verdi, projelerin 1 Temmuz’a kadar teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı.
MÜSİAD Adana Şubesi üyeleri, kahvaltıda bir araya geldi. MÜSİAD üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantının konuğu olan KOSGEB Adana Müdürü Hüseyin Şen, kahvaltının ardından MÜSİAD üyelerine, KOSGEB’in 3 ana başlıkta çağrıya çıktığı KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programları hakkında bilgi aktardı.
KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın, KOSGEB’in programlarından biri olduğunu kaydeden Şen, “Bilişim Teknoloji KOBİ’lerinin Geliştirilmesi”, “Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme” ve “KOSGEB Destekli Girişimlere İvme” başlıklarıyla proje çağrılarının yapıldığını söyledi.
KOSGEB hakkında bilgi verirken, KOBİ içeriğini de anlatan Şen, KOBİ’lerin istihdam ve mali bilançolarına göre mikro, küçük ve orta şeklinde sınıflandırıldığını bildirdi. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’inin KOBİ statüsü taşıdığına dikkat çeken Şen, “Buna karşılık ekonomideki diğer paylarına baktığımızda istihdamın yüzde 74’ünü sağladıklarını, katma değerin yüzde 52’sini, satışların yüzde 63’ünü, yatırımların yüzde 53’ünü, ihracatın yüzde 56’sını karşıladıklarını görüyoruz. Yani işletmeler içerisinde yüzde 99,8 paya sahip olmalarına rağmen ekonomideki paylarının daha az olduğunu istatistiklere baktığımızda görüyoruz. Zaten KOSGEB, kurum olarak KOBİ’lerimizin ekonomideki katma değerini artırmayı amaç edinmiş bir kurum. Biz KOBİ’leri kalkındırırsak otomatikman ekonomiyi kalkındırmış oluyoruz” dedi.
Bu çerçevede yapılan proje çağrılarının da KOBİ’leri destekleme ve kalkındırmaya yönelik olduğunu ifade eden KOSGEB Adana İl Müdürü Hüseyin Şen, 1 Temmuz’a kadar proje çağrısının mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
“Bu yıl geçen yıla göre destek programlarını yeniledik. Bu yıl hükümetimizin de ciddi kaynak artırımları oldu. Bizim 2016 yılı bütçemiz 1 milyar 160 milyon liraya çıktı. Bu rakam 2015 yılında 500 milyon liraydı. Geçen yıla göre 3 katı bir artış söz konusu. Bizim de desteğimiz 2016 yılı sonunda 3 kat fazla gerçekleşecek. Online yapılan başvurular 30 Mayıs’ta başladı, 1 Temmuz 2016 tarihinde saat 23.59’da bitecek. Projenizi yazıp, onaylamanız gerekiyor. Projeler fikir ile başlıyor. Ama başlama ve bitişi, hedefleri olması projenizi oluşturuyor. Fikir tek başına proje sayılmaz. KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı’na yönelik projesini hazırlayan ve gerekli şartları sağlayan KOBİ’ler, projelerinin kurul tarafından kabul edilmesi durumunda destek alma hakkını kazanacak.”
Üyelerin sorularını da cevaplandıran KOSGEB İl Müdürü Şen, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamındaki projelerde, bilişim KOBİ’lerini geliştirmek için bu sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lere verilecek desteğin 100 bin lirası geri ödemesiz olmak üzere toplam 250 bin lira olduğunu kaydetti. Farklı sektörlerdeki KOBİ’lerin proje çağrıları için başvuruların 30 Mayıs’ta başladığını, son tarihin 1 Temmuz olduğunu bir kez daha hatırlatan Şen, “KOSGEB desteği için 1 Temmuz’u kaçırmayın, son güne kalmayın” çağrısı yaptı.
KOSGEB Müdürü Şen’e teşekkür eden MÜSİAD Adana Şube Başkanı Suat Yahşi de, “Görünen o ki almayı bilirsek devlet mali destek vererek, işletmeleri güçlendirmek istiyor. Bu desteklerden faydalanabilmemiz için önce haberimizin olması, sonra mevzuatı bilmemiz gerekiyor. Biz MÜSİAD olarak elimizden geldiğince bu konularda üyelerimizi haberdar etmek için faaliyetlerde bulunuyoruz. Bu faaliyetimiz te bunlardan bir tanesi. KOSGEB desteğinden kimlerin nasıl yararlanabileceği konusunda bizleri bilgilendiren müdürümüze teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202