banner216

Bu haber kez okundu.

Karalar: “Seyhan’da Hizmetin En İyisini Hep Birlikte Yapacağız”
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kuruluş çalışmaları tamamlanan Seyhan Kent Konseyi’nin idareyi izleyen, denetleyen ve proje üreten bir yapıda olmasını istediklerini söyledi.
Karalar, Kent Konseyi’ni oluşturan paydaşların Kuruluş Bilgilendirme Toplantısı’nın açılışında konuştu. Adana Eczacılar Odası’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına alanında uzman isimlerden oluşan akademisyenler katıldı.
Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Kent Konseyi’nin ciddiye alındığının en net göstergesinin düzenlenen bilgilendirme toplantısına gösterilen yüksek katılım olduğunu belirtti. Başkan Karalar, “Kent Konseyi kurulması belediyeler için yasal bir zorunluluk fakat cezai bir müeyyidesi olmadığı için pek çok belediye kurmuyor. Kurulanların çoğunluğu da doğrudan belediye başkanının kontrolündeki yapılar gibi görülüyor. Biz biraz işimizi ciddiye aldık. Biraz zamana yaydık” diye konuştu.
Seyhan Kent Konseyi’nin çalışma takvimine dair hedeflerini sıralayan Belediye Başkanı Zeydan Karalar şunları söyledi:
"Sırf konsey kurmuş olmak için konsey kurulsun istemedik. Gerçekten bizi izleyen, bize proje üreten, gerekirse denetleyen, gerekirse başka zorlamalar yapan bir konsey olsun istedik. Çok saygın ve işini bilen insanlardan, proje üretecek insanlardan oluşsun istedik. Bakın burada bizleri, sizleri bilgilendirecek hocalar Türkiye’nin en etkin isimleri. Kurduğumuz Kent Konseyi diğerlerinden farklı olsun her şeyden önce işe yarasın istiyoruz. Çünkü konseylere belli bütçeler de ayrılıyor. Bu paralar halkın paraları, bizzat sizlerin vergilerinden oluşan paralar. Bu paralar yerinde harcansın istedik."
BELEDİYELERİN YAPISAL SORUNLARI
Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye genelinde belediyelerin yapısal sorunlarını sıraladıktan sonra Seyhan’ın diğerlerinden farkındalıklarını sıraladı:
“Seyhan Belediyesi’ni izliyorsunuzdur. Her işimizi iyi yapmaya çalışıyoruz. Ama açık yüreklilikle her tarafta söylüyorum burada da tekrar edeyim, ‘Belediyelerin yapılanması çok hızlı iş üreten, her zaman doğru iş üreten, her şeyi zamanında yapan bir örgütlenme yapısına maalesef uygun değil. Belediyeler daha çok politik yerler. Kadrolarda çok politik oluyor ister istemez. Ve bu yapılardan da iş üretebilmek çok kolay olmuyor. Ama herhalde bizim iş yapma arzumuzdan kaynaklı Seyhan Belediyesi’ni belki Türkiye’de daha çok öne çıkarıyor bu çalışmalarımız. İşte Kent Konseyi’de onlardan bir tanesi. Hep birlikte en iyisini yapacağız. Hedefimiz Seyhan’da yalnızca günlük işleri iyi yapmak değil hedefimiz Seyhan’ı değiştirmek, Seyhan’ı dönüştürmektir. Seyhan’ın örnek ilçe olmasını sağlamaktır.”
Seyhan Kent Konseyi Başkanı Haşmet Biçer kuruluş sürecini tamamlayan konseye her aşamasında destek veren Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür etti. Biçer, konseyin hukuki, mekansal ve örgütlenme çalışmalarını tamamladığını belirterek, yeni dönemde faaliyetlere başlanacağını bildirdi. Biçer, Kent Konseyi’ni oluşturan paydaşların bilgilendirme toplantısında şunları kaydetti:
“Öncelikle Galleria’da açtığımız merkezle mekan sorunumuzu çözmüş olduk. Bizi oluşturan paydaş kuruluşlarla sıcak bir ilişki kurduk. Bu anlamda hukuki, mekan ve örgütlenme anlamında Seyhan Kent Konseyi kuruluş çalışmalarını bitirdi diyebiliriz. Artık önümüzdeki süreçte faaliyetlere başlayacağız. Bundan sonraki süreçte nasıl bir çalışma modeli izlemeliyiz diye sayın hocalarımızdan rica ettik. Her biri Türkiye’yi dünya çapında temsil eden değerli hocalarımız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de uzmanlık yapıyorlar.”
Açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Sosyal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Hakan Yılmaz, Doç. Dr. Fahri Bolurcı ve T.B.M.M. Yasa Uzmanı Mustafa Biçer konsey paydaşlarına Kent Konseyi’nin kuruluş felsefesi, Kent Konseylerinin fonksiyonu ve etkinliği ile Kent Konseylerinin önündeki muhtemel engeller konusunda bilgiler verdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202