Ekonominin genel durumuyla ilgili göstergeler arasında, açılan-kapanan şirket sayıları önemli bir veri olarak kabul edilir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) üç gün önce yaptığı açıklama gazetelere, Kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 17.71, kooperatif sayısında yüzde 13.64 ve gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 9.25 azalma oldu. Kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 12.85 ve kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 26.65 azalırken, kapanan kooperatif sayısı yüzde 2.78 arttı’ şeklinde yansıdı.

Sadece Nisan ayı baz alındığında yeni kurulan şirketlerdeki azalma oranı, kapanan şirketlerdeki artış oranından daha yüksek. Yani yeni şirket kuruluşu azalıyor ama kapananlar daha düşük bir hızla azalıyor.

Yılın ilk 4 ayı toplamına bakıldığında ise geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 9.41 artarken, aynı dönem içinde kapanan şirket sayısının yüzde 23.26 oranında azaldığını görüyoruz. Başka bir ifadeyle yeni kurulan şirketler artıyor, kapananlar azalıyor.

Bu durum ilk 4 ay itibariyle olumlu bir gösterge…

TOBB’un açılan-kapanan şirket verilerini Bursa’nın durumunu tespit edebilmek amacıyla detaylı olarak inceledim ve veriler hakkında şunları söyleyebilirim;

Bu yılın ilk 4 ayında Bursa’da bin 53’ü sermaye şirketi, 15’i kooperatif ve 302’si de gerçek kişi ticari işletme olmak üzere toplam bin 307 yeni şirket kurulmuş. Buna karşılık 85’i şirket ve 5’i de kooperatif olmak üzere 90 firma tasfiyeye giderken, 286 şirket kapanmış. Kapananların dağılımı da 105 şirket, 25 kooperatif ve 155 gerçek kişi ticari işletme şeklinde.

Bursa’da bu yılın ilk 4 ayında geçen senenin aynı dönemine göre, yeni kurulan şirket sayısında yüzde 4.33, tasfiye edilen firma sayısında 4.26 ve kapanan şirket sayısında yüzde 22.34 oranında azalma var.

Bu yılın ilk 4 ayı itibariyle Bursa, yeni kurulan şirket sayısı bakımından İstanbul (16 bin 17), Ankara (3 bin 888), İzmir (2 bin 422) ve Antalya (1778)’nın ardından 5. sırada bulunuyor.

Bu 5 ilin son 5 yıllık durumuna baktığımızda ise bilhassa yeni kurulan şirketlerin kapananlara oranı bakımından Bursa çok iyi durumda. Bursa’da 2011 yılında yeni kurulan şirketlerin kapananlara oranı 2.72 iken bu oran 2016’nın ilk 4 ayında 4.81’e yükselmiş. Yani Bursa, yeni kurulan yaklaşık 5 şirkete karşılık sadece 1 şirket kapanır duruma gelmiş ve bu oran süreli olarak yeni kurulan şirketler lehine yükseliyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki, ekonomik güven endeksinde zaman zaman yaşanan düşüşlere, global anlamda gözlenen ekonomik sıkıntılara rağmen Bursa, yeni şirket kuruluşu ile birlikte girişimci özelliğini devam ettiriyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161