Madde 1: f1*/ Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

f2/Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. f3/ Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

Madde 2:  f1/ Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hüküm olunulacak ceza yarı nispetinde artırılır. f2/ Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

Madde 3:f1/ Bu Kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

Madde 4:f1/ Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5:f1/ Bu Kanunu Adalet Bakanı yürütür.   (f*=fıkra)

Adı ne bu kanunun?

Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun

Bu kanun halen yürürlükte mi?

Yürürlükte.

Geçerli mi ?

Geçerli.

Hükümlerine aykırı hareket edildiğinde yaptırımları hala var mı?

Var.

O zaman neden bu kanun Atatürk’ün manevi şahsiyetine ve büstleri ile resimlerine alenen saldırıda bulunan zatları hiç korkutmuyor?

Hatalı parktan yazılan trafik cezası bile hiç atlanmadan yerine getirilebiliyor ve aracın sahibi fiili yüzünden cezalandırılıyorken, bu ülkenin kurucusuna aklına gelen her şeyi söyleyebilen hatta ona mülteci bile diyebilen zatı muhteremler laflarını söyleyip nasıl sırıta sırıta etraflarına bakabiliyorlar.

Şimdi soruyorum;

Cumhuriyetin 96.yılında böyle bir yazı yazılması bile zulken, Atatürk’e değil ona laf söyleyecek ideallerini bile anlamaktan uzak nitelikli cahillerin orada burada profesör, doktor, araştırmacı, politikacı, gazeteci vs. unvanlarının kisvesi altında ağızlarına geleni söyleyebilmeleri ve bunun sonucunda ilgili kanunun alenen suç saydığı laflarından ötürü hiçbir şekilde ceza görmemeleri alışılacak bir durum mu?

Bu adamlara zaman zaman da kadınlara ilgili kanunun yaptırım gerektiren maddeleri neden uygulanmıyor?

Bazen toplum baskısı neticesinde yapılan ve en kısa zamanda da ya takipsizlikle sonuçlanan ya da ifade özgürlüğü kapsamına alınarak koruyucu bahanelerle üstü örtülüp göstermelik birkaç münferit kısa süreli gözaltı dışında hatırladığınız ilgili kanunun hükümlerinin emrettiği şekilde kaç cezalandırma var acaba?

Bize bir bağımsız ülke veren ve onu cumhuriyet ile taçlandıran  adamın daha manevi şahsiyetini koruyamazken,ilke ve devrimlerini nasıl koruyup, kollayıp gösterdiği hedeflere doğru yürüyebileceğiz onu da Allah bilir.

Evet, Atatürk gibi bir devrimcinin elbette düşmanları olacaktır. Cumhuriyet tarihi boyunca da oldu, şimdi de var.

Bunu anlarım.

Herkesin onun ülkeyi önce kurup sonra da payidar olması için yaptıklarını anlamasını beklemeyiz.

Buna da eyvallah.

Ama konu gelip kerameti kendinden menkul bir güruhun Atatürk’e her fırsatta hakaret etmesine dayanınca işin rengi değişiyor.

Bunlardan cesaret alan ne kadar cumhuriyet düşmanı, Türk düşmanı varsa çemkirmeye müsait ortamları buldukça utanmadan arsızca Ulu Önder’e hakaret etmeyi marifet sayıyorlar.

Onların bu gafletlerini görüp kutsayan her hakareti kendilerinden geçerek alkışlayan müşterileri de var tabi.

Konu açıldığında şimdi iklim bu gibisinden kabullenmişlik dolu yanıtlar geliyor insanlardan.

Sanki Atatürk bu coğrafyada iklimin hiç mi hiç uygun olmayan bir yerinde başarmamış gibi yaptıklarını.

Aslında bende çok iyi biliyorum durumun neden bu minvalde olduğunu

Bilmesine biliyorum da

Ruz-i mahşerde

Bunu Ata’ya nasıl anlatacağız işte onu hiç bilmiyorum

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246