Bugün 3 aralık Dünya Engelliler Günü için Bursa Valiliği ve Aile sosyal Politikalar Müdürlüğü birçok etkinlik yapmıştır. Bu etkinliklere geçmeden önce 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ne demek olduğunu bir anımsatmak istiyorum. Birleşmiş milletler her on yılda bir toplanırlar önemli günleri karara bağlarlar. 1982-1992 arası, 10-16 Mayıs engelliler haftasıydı. Yeniden birleşmiş Milletler 1992 yılında toplanarak  engelliler haftasını bir güne indirdiler ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak adlandırıldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama programı değildir. Bir etkinlik programıdır. Engelliler bir dizi etkinlikler yapar ve “Bizlerde Buradayız” derler. Geçtiğimiz Salı günü yazımda belirtmiştim. Bugünkü program Kızılay poliklinikleri önünden Atatürk Anıtı’na yürüyüşle başlar ve birçok programlar ardı ardına gelir.

YÖNETİCİLER ELİNE MİKROFON ALDIĞI ZAMAN NE DERLER?

Yöneticiler mikrofonu aldığı zaman şimdiki hükümetin milat gibi bir kanun çıkardığını ve daha önce böyle bir kanun olmadığını söylüyorlar. Bu kanunun adı Engelliler Kanunu. Yasa 2005 yılında çıktı. Yasa  7 yıl zarfında erişilebilirlik ulaşılabilirlik çözümlenmeyi hedefliyordu. Yani 2011 yılında erişilebilir ve ulaşılabilirliği çözmüş olacaktık. Ama 2015 yılında hala konuştuğumuz konu erişilebilir ve ulaşılabilirlik. Peki, bu konuda ne kadar samimiyiz? Samimi miyiz yoksa engellileri mi oyalıyoruz. Bir yönetici toplantıya girdiği zaman konuyu aktarır, bilgiler verir ve kim ne yapacaksa ona göre görev dağılımı yapar. Görevi yanlış yaptığı zaman ya da yapmadığı zaman ona bir iki uyarı verilir. Eğer uyarı verildikten sonra aynı hatayı tekrarlıyorsa görevden alınır. Peki bizler kimi uyaracağız? Yazıyoruz, çiziyoruz, söylüyoruz, bazı zaman geliyor kafalarını ağrıtıyoruz ama yerimizde sayıyoruz.

YAŞLI DOSTU KENTLER SEMPOZYUMU

26-27 Kasım arası bir otelde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri genel Müdürlüğü bir sempozyum yaptı.  Bu sempozyumda yaşlıların sorunları konuşuldu. Dikkat ettiğim bir şey yaşlıların sorunuyla engellilerin sorunu hemen hemen aynıydı. Ama toplantıda Engelli Sivil Toplum Örgütleri yoktu, dernek başkanları yoktu ama konu aynıydı. Şimdi gelelim yöneticiler mikrofonu ele aldığında ne der? Sorusuna benim bir önerim var. Engelliler ile ilgili sempozyum yapalım. Engelliler nerede,  nereye gidiyor? Tamam, sosyal devlet anlayışı altında yardımlar yapılıyor, devlet katkıda bulunuyor ama bu katkıyı yaparken yeterli sonuç alabiliyor muyuz? İstihdam da neredeyiz, erişilebilirlikte neredeyiz, engelliler öğrenciler okula giderken sıkıntı çekiyor mu, sağlık alanlarında öncelik engellilerde diyoruz ama gerçekten öyle mi? Bu başlıkları çoğaltabiliriz. Şunu da söylememiz lazım. Rehabilitasyon konusunda neredeydik, nereye gidiyoruz? Olumlu konuları da söylemek gerekirse; devlet okullar açıyor, araç gereçleri sağlıyor, servisleri sağlıyor, bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Özel Eğitim okullarındaki problemlerine pek giremiyorum. Ama bu önemli konulara da önümüzdeki günlerde gündeme getirmek istiyorum.

MEHMET MÜEZZİNOĞLU VE EFKAN ALA’YA HAYIRLI UĞURLU OLSUN DİYORUM

64. hükümet geçtiğimiz hafta kuruldu. Bursa’da on bir milletvekilinin yanı sıra içlerinden iki tanesi önemli bakanlığa getirildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile iç işleri bakanı Efkan Ala bakanlık koltuğunu korudular. Önümüzdeki dönem içinde engellilerle ilgili neler yapılacağını ve hangi sorunları ele alacaklarını sizlerle paylaşacağım ama bugün Bursa Engelliler Federasyonu genel sekreteri Sayın Ayhan Zenbilcinin bir önerisini dile getirmek istiyorum. Ayhan Zenbilci engelliler konusunda bilgi ve deneyimi çok fazla olan bir büyüğümüzdür. Geçen günlerde konuşurken dedi ki: “Vali Bey’e söyleyelim. Bu yıl bütün kamu kurumlarına bir yazı göndererek ulaşılabilir ve erişilebilirliği gündemde tutalım.” Demişti. Bende bu konuyu dile getirmek istiyorum. Sayın Valim, Sayın Ayhan Zenbilci’nin söylediği gibi bu yıl ulaşılabilirlik ve erişebilirlik yılı olsun. Bu ulaşılabilirliği ve erişilebilirliği öncelik Bursa olmak üzere ortak çağrıyla Türkiye’ye yayalım. İşte burada İç İşleri Bakanı Efkan Ala işin içine girecek. Salık Bakanlığıyla ilgili çok güzel fikirler oluştu. Bu fikirleri size en yakın zamanda aktaracağım. Bundan sonraki yazılarımda 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde neler yapacağımızı da sizlere aktaracağım.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254